Kandidátka do senátu Čunátová: Současná státní politika nás vede do válek a utrpení

17.07.2016 16:20

O svých dosavadních zkušenostech, názoru na význam senátu, ale i se svými plány se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz svěřila kandidátka do senátu ve volebním obvodě 19 – Praha 11 Jana Čunátová (KSČM). Do voleb jde s heslem „Hodnoty vytváří jen poctivá práce pro občany“. Jak toho docílit? Jak zlepšit životní podmínky pracujících občanů? Prozradila nám, co ji ke kandidatuře vedlo, a vyjádřila se i k řadě regionálních problémů.

Kandidátka do senátu Čunátová: Současná státní politika nás vede do válek a utrpení
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Ing. Jana Čunátová, kandidátka KSČM do Senátu, vol.obvod 19 - Praha 11
reklama

KSČM dlouhodobě volá po zrušení senátu pro jeho nadbytečnost. Souhlasíte s tím, že by se u nás měla horní komora rozpustit?

To, že KSČM dlouhodobě volá po zrušení senátu pro jeho nadbytečnost, jsem nezaznamenala. Možná že to bylo při jeho vzniku, ale od roku 1989 uběhlo 27 let a mnohé včetně myšlení lidí se změnilo.

Osobně se nedomnívám, že tato  instituce by v současné době byla nadbytečná a pojistka demokracie je pro řízení státu, jak se ukazuje, velmi potřebná. Oba dva útvary PČR a senát přirovnávám ke kupeckým vahám, které mají misky při rozhodování vyrovnané.  

Na druhou stranu do voleb o senátorské křeslo vysílá strana i své zástupce. Není to trochu paradox?

Paradoxem by to bylo, kdyby skutečně v KSČM takový názor na senát převládal. Nevím však, jak jste k tomuto názoru došla. Současné, ale i minulé vedení své kandidáty do senátu podporovalo a podporuje. Jistě mi dáte za pravdu, že předvolební kampaň není procházka růžovým sadem. Předvolební úsilí vyžaduje jak od samotných kandidátů, tak strany, za kterou kandidují, vytrvalost, čestnost a slušnost. Je to jedna z cest, jak přesvědčit potenciální voliče o pravdivosti a možnostech uskutečnit volební program, který jim je předkládán.   

Stála jste o to, kandidovat, nebo jste své rozhodnutí dlouho zvažovala?

Dá se říci, že jsem svoji kandidaturu zvažovala, a to z toho důvodu, že v současné době zastávám již druhé volební období uvolněný post předsedkyně KoV na Praze 10. Ke kandidatuře do senátu na Praze 11 mne vedla jednak skutečnost, že jsem pracovala na MČ Prahy 11 v roce 2007–2010 na odboru stížností. Zde jsem poznala problematiku této městské části a také obyvatele, kteří se mě již v minulém volebním období ptali na to, proč zde také nekandiduji. Musela jsem jim vysvětlovat, že je to z důvodu trvalého bydliště na Praze 10. Kandidovat do senátu však dává možnost projevenou důvěru občanů jak Prahy 11, Prahy 15, tak Prahy 22 nezklamat.

Jaké problémy podle vás Českou republiku trápí nejvíce?

Česká republika v současné době má problémů více, než je zdrávo. Zvyšující se životní náklady rodin, udržet si přiměřené zaměstnání (pokud jej máte), zajistit si bydlení, důstojné stáří, osobní bezpečnost a další, co je potřeba, aby se dalo žít, a ne živořit. Když se zeptáte všech věkových kategorií občanů, co je pro ně nejdůležitější, pak vám odpoví, že je to zdraví, práce a spokojená rodina.

Také současná státní politika nenasvědčuje tomu, že doba bez válek a lidského utrpení je reálný požadavek blízké budoucnosti.

Když ve volbách uspějete, co považujete za nejdůležitější?

Důstojný život našich občanů vidím v tom, že budou mít dostatek prostoru pro své uplatnění. Heslo, které jsem si zvolila, „Hodnoty vytváří jen poctivá práce pro občany“, obsahuje to, co pokládám za důležité. Přiměřená odměna v podobě poctivě vydělané mzdy za uzákoněnou pracovní dobu umožňuje aktivní část života věnovat tvorbě hodnot, ale i užívat následné výhody ve stáří.

Nespokojenost a soutěživost je v přiměřeném měřítku dobrá lidská vlastnost. Nelze však souhlasit s tím, aby lidé o svůj důstojný život museli bojovat prostřednictvím stávek a demonstrací. Takže mzdové otázky, pracovní podmínky a tvorbou nových pracovních míst bych chtěla na základě zákonů, které jsou senátem schvalovány, zlepšit životní podmínky pracujících občanů.

O jaký ze senátních výborů byste se v případě zvolení chtěla ucházet a jakou konkrétní problematikou se v něm zabývat?

V současné době často slyším, jak je třeba podporovat drobné a střední podnikání. Skutečnost je však trochu jiná. Současné zákony jen z části pomáhají k tomu, aby si podniky samy vychovávaly dorost za lidi, kteří dosáhli důchodového věku. Jde hlavně o řemesla, která zanikají z důvodu výrobních změn a struktury současného průmyslu. Baťův systém jsme nějak zapomněli. Také, že řemeslo má zlaté dno, je citát, který má svoji váhu. Zkušenosti se dříve platily zlatem a v současné době je vidět, že škola a praxe nám dávají dohromady kvalitní práci a kvalitního zaměstnance. To však musíme zase zřídit místa nejen v současných firmách. I zde je třeba upravit některé zákony, aby si taková místa mohli zřídit drobní a střední podnikatelé.

V současné době jsem uvažovala o legislativním výboru, kde jistě je také projednávána problematika personální.

Co byste z pozice senátorky chtěla udělat pro obvod Prahy 11, v němž kandidujete?

Samotný obvod Prahy 11 vidím jako obvod plně se rozvíjející jak po stránce pokračující bytové výstavby, tak převážně stále mladého obyvatelstva. Oblast, kde bych chtěla zdejším občanům pomáhat, vidím v samotném zlepšování životního prostředí. K tomu neodmyslitelně patří služby všeho druhu. Tak jako jiné obvody i zde se občané potýkají s možností umístění svých dětí do školek, ač jsou zde chátrající objekty patřící státu. Také nová výstavba by neměla zapomínat na prostory občanské vybavenosti. Ukázalo se to v praxi, a pokud toto není zahrnuto v podmínkách při schvalování stavebního záměru, tak to prostě v nové zástavbě chybí. S přibývajícím věkem současných i budoucích obyvatel je také jistě v tomto obvodě nedostatek sociálních zařízení poskytujících speciální zdravotní služby. Nejde o domovy důchodců, které zřizuje magistrát, ale zařízení zřízená MČ, která se starají o lidi nezvládající běžné každodenní životní potřeby. Jistě jednou ze současných bolestí obvodu je roztříštěnost jednotlivých odborů do různých budov rozmístěných po tomto obvodě. Dostupnost samotného úřadu pak je z hlediska starších obyvatel složitá.

Plánovaná výstavba nového úřadu by jistě pomohla v budoucnu vyřešit za mé účasti výše uvedené potřeby současné Prahy 11.   

Jak byste se snažila zasadit o urychlené dokončení jihovýchodní části Pražského okruhu?

Jihovýchodní část Pražského okruhu z mého pohledu měla být již dávno dokončena. Bohužel vše zastínila výstavba tunelu Blanka a konečná cena tohoto díla. To, že v současné době chybějí nejen peníze, ale také jsou prošlá některá povolení, je skutečnost. Ministerstvo dopravy vidí jako velký záslužný čin v tom, že se podařilo vyjednat z celkového počtu plánovaných dopravních staveb jednoho sta pouhých deset. Pokud je mi známo, tak dostavba tohoto Pražského okruhu tam není. Také v senátu by měli sedět lidé, a to hlavně z Prahy, aby se mohli zasadit o nápravu. Svojí váhou mandátu bych pak mohla žádat příslušné kompetentní orgány o nápravu.

Co vás nejvíce irituje při pohledu na českou politickou scénu?

Česká politická scéna jen kopíruje tu celoevropskou. Děláme převážně to, co v okolních státech vidíme. Nejednotnost, ukvapenost v jednání a rozhodnutí, prosazování stranických zájmů a hlavně osobní zviditelňování různými prohlášeními, dochází k poškozování současných celospolečenských zájmů. Různá odvětví politiky mohou, jak se ukazuje, zastávat občané, kteří již mají nejen vzdělání, ale i určitou část životních zkušeností zvláště pak z veřejného života. Svojí trpělivostí a věrností prokázanou dosavadní službou pro občany dávají záruku, že budou hájit zájmy nejen svých voličů.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro voliče?

Volby dávají možnost každému člověku se dobrovolně vyjádřit a podílet se na řízení státu, ve kterém žije. Tím, že řádně volí své zástupce do nejvyšších orgánů, je i zodpovědný za pozdější dění v našem státě.

Nezbývá mi, než požádat všechny občany, kterým není lhostejný osud této země, aby přišli k volbám do Senátu PČR a v tomto případě volili hlavně rozumem ty kandidáty, o kterých si myslí, že jsou hodni jejich důvěry.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příští premiér? Existují jen dvě možnosti a rozhoduje se nyní. Do koronakrize promluvil sociolog

0:01 Příští premiér? Existují jen dvě možnosti a rozhoduje se nyní. Do koronakrize promluvil sociolog

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Vyměnit některé lidi. Začít říkat celou pravdu. A přijít s dlouhodobým plánem. Co…