Karel Schwarzenberg má zlé tušení kvůli Ukrajině: Putin není blázen, nevede válku kvůli několika vesnicím na jihovýchodě

14.02.2015 7:35

ROZHOVOR Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nevěří, že by příměří dohodnuté na summitu v Minsku mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, ruským prezidentem Vladimírem Putinem a separatisty mělo dlouhého trvání. „Dokud Západ neukáže sílu, bude konflikt pokračovat,“ je přesvědčen šéf TOP 09, který v těchto dnech přednáší na univerzitě v americké Iowě. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, že Putin není blázen, aby vedl válku kvůli pár vesnicím, ale jde mu o získání vlivu nad celou Ukrajinou.

Karel Schwarzenberg má zlé tušení kvůli Ukrajině: Putin není blázen, nevede válku kvůli několika vesnicím na jihovýchodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Co říkáte výsledkům minského summitu? Jste optimista, věříte, že příměří mezi Ruskem, Ukrajinou a separatisty na rozdíl od předchozí dohody v Minsku vydrží?

Celý život jsem byl skeptický realista. Na to, abych byl optimista, jsem příliš starý a moc jsem toho viděl.

Takže nemyslíte, že konflikt na jihovýchodě Ukrajiny, při kterém přišlo o život už přes dva tisíce lidí, bude ukončen?

Že by to příměří vydrželo? Ne.

Souhlasíte s německým tiskem, že vítězem jednání v Minsku byl ruský prezident Putin? Tamní média tvrdí, že úsilí o zachování míru v Evropě a o vítězství rozumu bylo zbytečné, že kancléřka Angela Merkelová utrpěla dosud největší porážku, pomohla Rusku krizi na Ukrajině jen „zamrazit“.

Němci jsou vynikající novináři.

Máte pocit, že to popsali správně, když uvedli, že situaci na Ukrajině vystihuje jen jediné slovo: beznaděj, protože Merkelová nedokázala donutit Američany ani Rusy, aby se vzdali své „kořisti“, a výsledkem je rozdělená země?

Když se podívám na ruskou agresi, nikým nebyla ani zmíněna, a Putin pravil, že Kyjev se musí ještě dohodnout s povstalci. Ta válka bude po nějakém čase zase pokračovat. Podívejte se, Putin není blázen. Ten nevede válku, která přináší podstatné hospodářské ztráty pro Rusko kvůli několika vesnicím na jihovýchodě Ukrajiny, tomu jde o celou Ukrajinu, aby ji zase podřídil Moskvě. O to jde.

Jste tedy přesvědčen, že dokud Putin a Rusko nezíská vliv na celou Ukrajinu, konflikt neskončí?

Pokud mu Západ neukáže sílu, protože tu uznává. Dokud Západ žádnou sílu neukáže, bude konflikt pokračovat.

Souhlasíte tedy spíš s myšlenkou, s kterou přišly Spojené státy americké, že by Západ měl Ukrajině pomoci zbraněmi, než s názorem evropských zemí, že se bude pořád dokola vyjednávat, a Rusko mezitím bude poskytovat vojenskou pomoc povstalcům a krveprolití bude dál pokračovat?

Už jsem to několikrát hlasitě řekl, že ano. Severoatlantická aliance má pomáhat obětem, a ne pozorovat se zájmem, jak je někdo ničí.

Co je podle Vás důvodem toho, že si Západ nedokáže dupnout? Je to strach z rozšíření válečného konfliktu, tedy politika appeasementu, která už jednou selhala, když ústupky Hitlerovi ze strany západních zemí stejně druhou světovou válku neodvrátily?

Trochu to, trochu strach z voličů, únava, všechno možné. Ale Putin to chápe jako pozvánku.

Mluví se o tom, že protiruské sankce se mají prohlubovat, bez ohledu na jednání v Minsku. Je to podle Vás správné?

Ano. Určitě by se neměly rušit, protože se nic podstatného nezměnilo. Zaznamenal se jen určitý pokrok, na to se tam ale nemuseli všichni setkat.

Ale snaha domluvit se byla ze strany představitelů Německa a Francie upřímná.

Ze strany Merkelové a Hollandea ano, oni se snažili. Samozřejmě, oni si stále ještě myslí, že s Ruskem je možná dohoda. Ale když Lavrov (ministr zahraničí Ruské federace – pozn. red.) vyrazil z jednání a řekl, že všechno jde skvěle, je to lepší než supr, tak už předem vím, jak to dopadne.

A proč tedy představitelé Ruska do Minsku jeli?

Věděli, že vyhrajou. A Putin chtěl dokázat, jak je vstřícný, jak je ochotný jednat.

Je to tím, že má Putin v ruce silnější kartu?

Nemá silnější kartu. On hraje pokr.

Ale zdá se, že ho umí dobře.

Mnohem lépe než dobře.

Jaké má tedy Evropa možnosti, udělat přítrž snahám Ruska ovládnout Ukrajinu? Má ukázat sílu, jak chce Amerika?

Evropa by při tom měla pomáhat a jít do toho. V životě se člověk bez konfliktu neobejde.

Jak vnímáte, že část společnosti i někteří politici jako prezident Miloš Zeman, exprezident Václav Klaus a další obhajují jednání Ruska a prezidenta Putina, jako kdyby neměli vlastní zkušenost s ruskou okupací?

Druhá republika. /označení pro politický systém ČSR v období od 1. října 1938, kdy začaly německé jednotky obsazovat československé pohraničí, do vzniku Slovenského státu 14. března 1939 – pozn. red. )

Sdílíte obavy pobaltských zemí nebo Polska, že se ten konflikt z Ukrajiny rozšíří i do dalších zemí, které byly ve sféře vlivu Ruska?

Jde to z východu Ukrajiny salámovou metodou. Rusko postupuje, jako se krájí salám, jedno kolečko po druhém, a bude-li někdo bujný, udělá také něco s ruskou menšinou v Pobaltí.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…