Kdyby dal někdo Nočním vlkům nakládačku, příliš bych ho v jeho záslužné práci nerušil, sdělil PL Roman Joch

09.05.2016 10:26

Mají žáci ve školách dostatečné znalosti z nedávné historie, konkrétně z osvobození? A jak je to s příslovečnou „rusofilií“? Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil předseda Občanského institutu, překladatel, bývalý poradce expremiéra Nečase Roman Joch.

Kdyby dal někdo Nočním vlkům nakládačku, příliš bych ho v jeho záslužné práci nerušil, sdělil PL Roman Joch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Fotogalerie: - Noční vlci na Václaváku

Gang ruských motorkářů Noční vlci se projel po Vác...
Gang ruských motorkářů Noční vlci se projel po Vác...
Gang ruských motorkářů Noční vlci se projel po Vác...
Gang ruských motorkářů Noční vlci se projel po Vác...
Pochod za legalizaci marihuany
Gang ruských motorkářů Noční vlci se projel po Vác...

Anketa

Kdo se podle vás nejvíce zasloužil o porážku Hitlera?

1%
84%
hlasovalo: 20671 lidí

Letošní oslavy osvobození byly vypjatější než kdykoliv předtím – ať již se jedná o průjezd Nočních vlků, zrušené ukázky bitvy v Plzni, kde byl jablkem sváru sovětský tank. Panuje v tomto ohledu podle vás větší nervozita občanů a zvýšená citlivost na podněty, nad kterými bychom ještě před pár lety prostě mávli rukou?

Možná; asi ano. Vstupujeme do nebezpečnější doby, tak i lidé jsou asi nervóznější.  

Demarkační linie, která se táhla jihozápadními Čechami, jako by rozdělovala tuto společnost. Přitom do mnohých obcí nejdříve přijeli Američané a druhý nebo třetí den Rusové a zase naopak. Nezapomínáme mladým vysvětlovat historické konsekvence? A jaká je podle vás v tomto úloha školství a rodiny?

Vychovávat by měla rodina; a škola jen minimálně. Právo na výchovu dětí je právem rodiny a rodičů, nikoli státu. Škola by měla vzdělávat. Například o tom, že druhou světovou válku v Evropě rozpoutali dva spojenci, Hitler a Stalin. Ano, nacistická Třetí říše a komunistický Sovětský svaz byly od 23. srpna 1939 do 22. června 1941 dvaadvacet měsíců spojenci, kteří chtěli expandovat a společně rozpoutali druhou světovou válku v Evropě.  

Při oslavách pozapomínáme, že v osvobozeneckých jednotkách byly i další národy, že třeba Rumunů padlo na našem území mnoho tisíc, a to samé se týká i občanů bývalé Jugoslávie. Naši letci pomáhali nejen v Británii, ale třeba také v Polsku. Proč tak rychle zapomínáme?

Neměli bychom zapomínat. Ta válka byla vskutku světová a bojovala v ní spousta lidí, zemí a národů. A v mnoha případech to byla nejen válka mezi státy, ale i válka uvnitř států, válka občanská. Příslušníci toho samého národa bojovali na obou stranách. A my bychom neměli být tak eurocentričtí a měli bychom si připomenout, že ta válka začala v Asii japonským útokem proti Číně v roce 1937 a i skončila v Asii kapitulací Japonska 2. září 1945. Ale posledních jedenasedmdesát let je z hlediska mezinárodních vztahů Japonsko vzorným národem a mnohem více Číňanů než Japonci zavraždili později samotní čínští komunisté – ti, ke kterým se dnes hlásí kamarádi našeho pana prezidenta.

Za starého mocnářství byly vojenské přehlídky a „parády“ mezi obyvatelstvem velmi vyhledávané. Jenže dnes být pyšný na své veterány se moc nenosí a armáda někde – třeba v Nizozemí – ani nemůže nosit stejnokroje na veřejnosti. Je toto pojem vlastenectví a jak se s tímto pojmem podle vás popasujeme v dnešní neklidné době?

Rozhodně nesouhlasím s tím, aby se vojákům zakazovalo nosit uniformy na veřejnosti. Naopak, měl by platit rozkaz přesně opačný: vojáci v rámci svého povolání by měli okázale korzovat ve svých nejhezčích vycházkových uniformách po náměstích a hlavních třídách našich měst. Měli by být přítomni v ulicích, ukazovat se a ležérním krokem po nich promenádovat. S vyleštěnými zbraněmi. A všemožně pomáhat maminkám s malými dětmi v kočárcích a maminkám viditelně těhotným. Každá slušná společnost by měla projevovat úctu maminkám, mateřství a vojákům. Díky maminkám a mateřství je budoucnost, díky vojákům je bezpečná budoucnost.

Vraťme se ještě k Nočním vlkům. Poslanec Jaroslav Foldyna pro ně – a samozřejmě nejen je – přichystal v neděli v Děčíně koncert. Hejtman Hašek se s nimi v Brně vyfotil. Na druhé straně politického spektra se zase bije na poplach, že toto je nejčistší ukázka rusofilie v přímém přenosu. Co byste k tomu řekl vy?

Jsme svobodná země; a kdo chce kam, pomozme mu tam. Mně tolik nevadí politici, kteří jsou otevřeně proruští. Více mi vadí ti, kteří jsou skrytě proruští. Kteří se tváří, že proruští nejsou, a přitom jsou. Pokud jde o Noční vlky, ať klidně přes naše území projedou; jak jsem řekl, jsme svobodná země. Ale pokud by existoval nějaký patriotický motorkářský gang náš, český, moravský či slezský, který by si na Noční vlky počíhal a dal jim nakládačku, příliš bych ho v jeho záslužné práci nerušil…

Lpění na Visegrádu je pro některé jen „mezipřistání“ k přechodu na Východ, k Rusku, a dokonce Číně, vzdalování od srdce EU atd. Jaký z těchto názorů máte pocit a proč?

My jsme srdce Evropy. Když se dívám na Ameriku, západní Evropu, Evropu střední – tj. na nás –, na Evropu východní, tj. Muskovity, dále na východ, na Čínu atd., pak mám dojem, že právě my, tj. Evropa střední, jsme v tomto světě oázou zdravého rozumu. Jakkoli je to divné, je to tak. Proto bychom měli co nejvíc spolupracovat s ostatními středoevropskými zeměmi, především s Polskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Úděsné.“ Antonín Staněk promluvil o penězích pro umělce

4:40 „Úděsné.“ Antonín Staněk promluvil o penězích pro umělce

ROZHOVOR Jak to bylo s koncem na Ministerstvu kultury? Antonín Staněk z ČSSD poprvé od svého odchodu…