Když veterán obrostlý mechem a pamatující ještě Husáka začne něco vykládat o mládeži 21. století... Jiří Dolejš předkládá plán na oživení KSČM

02.02.2019 18:15

ROZHOVOR „Bylo by sice lichotivé, kdyby Babiš skákal pouze podle komunistické píšťalky, ale já si myslím, že zkrátka musí brát ohled na to, odkud bere hlasy,“ říká komunistický poslanec Jiří Dolejš. Vadí mu natírání současné vlády na rudo, někteří by prý dokonce nejraději namalovali na vývěsní štít srp a kladivo. A jak oživit komunistickou stranu a oslovit mladé? Veterán obrostlý mechem a pamatující ještě Husáka podle Dolejše nemůže na mládež působit důvěryhodně. Mladí jsou potřeba i na kandidátce.

Když veterán obrostlý mechem a pamatující ještě Husáka začne něco vykládat o mládeži 21. století... Jiří Dolejš předkládá plán na oživení KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

Jak do české politiky podle vás zasáhne hnutí List Jaromíra Soukupa, jehož založení Jaromír Soukup oznámil?

Založit politickou stranu si může každý, kdo splní literu zákona o politických stranách, takže když se podíváte na seznam stran, které jsou zaregistrovány a plní podmínky, je jich poměrně dost a velká většina z nich příliš dramaticky do soutěže nezasáhne. Takže samotné založení nového politického subjektu není o ničem.

Zatím stále ještě nevíme, jak je to myšleno vážně. Je možno vnímat, že sledovanost TV Barrandov přestala stoupat a měla teď spíše klesající tendenci, takže nějaký marketingový tah, který upoutá pozornost, je také možné vysvětlení téhle iniciativy. A kdyby Soukup osobně kandidoval ve volbách, tak se na něj pochopitelně vztahuje nejen mediální zákon, ale také volební zákon a vše, co z toho vyplývá. Aby nebyla napadnuta licence jeho televize, musel by se samozřejmě chovat jinak. Zatím u jeho rozhodnutí nevíme, jestli si svůj fanklub přetaví jenom na politickou stranu, nebo jestli se zúčastní politické soutěže.

Když si vzpomeneme v blahé paměti, Vladimír Železný ještě jako ředitel Novy, která byla tehdy na trhu jednička, se do Evropského parlamentu protáhl. A když to po něm chtěla zopakovat Jana Bobošíková, už jí to nevyšlo. Takže bych řekl, že jde o věc otevřenou.

Věci se hýbou i na liberálně proevropské straně politického spektra, hnutí zakládá končící europoslanec Jaromír Štětina, europoslanec Pavel Telička. Co Česká republika a Evropa potřebuje s přihlédnutím na blížící se volby do Evropského parlamentu? Je to více euroskeptických sil jako je strana Mattea Salviniho, nebo naopak posílení a sjednocení proevropského směru, který reprezentuje třeba Emanuel Macron?

Anketa

Schvalujete práci ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

6%
94%
hlasovalo: 16902 lidí
Především je podstatné, kdo má ve volbách úspěch, protože mnohdy lidem, kteří řídí politické strany a kandidují, nejde primárně o nějaké strategické vize, ale o křeslo v europarlamentu. Upřímně řečeno, vše záleží i na volební účasti a na typu voliče, který k evropským volbám přijde. Jestli si dobře pamatuji, tak v minulých evropských volbách byla účast kolem dvaceti procent, takže hodně nízká. Je pravda, že běžný občan této problematice příliš nerozumí, evropské rozhodování je pro něj komplikované, nepřehledné. Mnohdy mohou v evropských volbách působit ne evropská, ale spíše domácí témata.

Já osobně bych dával přednost směru, který bych nazval euro-realistický, protože v zanadávání si na Brusel nevidím žádné řešení. A být nějaký euro-nadšenec rovněž není odpověď na to, že evropská integrace teď nepochybně prochází velmi problematickým obdobím. Takže euro-realismus je právě nejsložitější a nejhůř se i vysvětluje voličům. Z tohoto důvodu se ukáže, kdo má šanci, a já si myslím, že zavedené stranické tituly, které vidíme v preferencích do českých parlamentních voleb, se tam pohybovat budou. Počínaje hnutím ANO a konče tedy tím koncem parlamentní tabulky. Je fakt, že jsou tam voleni za Českou republiku a že by se měli vyjádřit, v čem vidí český zájem.

Jak se díváte na současnou roli komunistů v české vládě? Jsou často kritizováni s tím, že v podstatě jenom podpírají vládu Andreje Babiše, ještě ke všemu tichou podporou…

Pokud jde o to, že nejsme ani strana vládní, ani strana, která všemi silami usiluje, aby vláda padla, tak je to dáno volebním výsledkem. Menšinové vládnutí ani jinak fungovat nemůže. Dvě partaje hledají podporu. Je snad dostatečně známo, že jsme dali důvěru při vzniku vlády, ale vládní provoz může být samozřejmě předmětem kritiky, a taky bývá předmětem kritiky. Není dáno, že podpoříme, s čím vláda přijde. Pro nás je vcelku automatické, že pokud vláda přichází s náměty z oblasti sociální a je vstřícná levicovému voliči, jsme schopni ji podporovat. Pokud by přišla s něčím jiným, tam pochopení končí. To je role, která je dána volebním výsledkem.

Jak se tedy díváte na argumenty, že Andrej Babiš musí v podstatě „skákat, jak komunisté pískají, jinak by ho komunisté v koalici opustili“?

Bylo by sice lichotivé, kdyby Babiš skákal pouze podle komunistické píšťalky, ale já si myslím, že zkrátka musí brát ohled na to, odkud bere hlasy. To je všechno. A samozřejmě ono natírání současné vlády na rudo... někteří by dokonce namalovali na vývěsní štít srp a kladivo – to objektivní není. Beru to jako součást kampaně protější strany – tedy anti-babišovského bloku, kde vévodí především ODS a další. Jde o jejich způsob propagandy, ale nevidím v tom mnoho objektivního, protože vláda je spíše středová a kroky směrem k levici dělá jenom některé.

Anketa

Zvažujete, že budete volit Jaromíra Soukupa?

65%
hlasovalo: 24678 lidí
Když se podíváte na podobu rozpočtu, nejde o nějaký super socialistický rozpočet. Když se podíváte na jednotlivé politiky, tak také ne. Balancování na hraně podpory či nepodpory nás stojí určitou energii, protože musíme daleko aktivněji posuzovat věci případ od případu. Kdyby vládla pravice, čistá pravice, to znamená, kdyby se Andrej Babiš dohodl s ODS, tak bychom měli v tomto ohledu mnohem průzračnější situaci, protože bychom mohli kritiku daleko více postavit na obecnějších ideových východiscích. Tedy že jsme strana radikální levice, a mohli bychom sbírat body daleko jednodušším způsobem.

A jak se díváte třeba na Piráty? Ti se rozhodli útočit na křesla do Parlamentu ČR i do Evropského parlamentu. Přinesli podle vás Piráti do české politiky nějaké pozitivní změny?

Především se v nich zmaterializovalo jisté očekávání zejména mladší generace, která ne a ne se dočkat změny. Protože na politických kolbištích stále figurují tak trochu kádry, které se do politiky dostávaly ještě v devadesátých letech, nová generace by ráda změnu. Byť by ta změna byla třeba symbolická, takže Piráti tím sbírají body. Pochopitelně čím déle budou v politice, tím více bude záležet na tom, co reálně předvedou, a nejenom na rétorice. Pak se ukáže.

Takových nových stran, které slibovaly změnu, byla celá řada. A ne vždy se jim změna podařila – počínaje Věcmi Veřejnými, ale svým způsobem i příchod Zelených do té nejvyšší, tedy parlamentní úrovně, to bylo podobné. Je otázka, jak se to bude dál vyvíjet. Pochopitelně, že pouze s tématem informačního věku a digitalizace a transparence se volby vyhrát nedají. Tam musí být potom daleko komplexnější oslovení... i v jiných otázkách.

Ano, i vy sám mluvíte o tom, že komunistická strana potřebuje oživení včetně zacílení na ty mladší voliče, a to je i má poslední otázka. Jak to dokázat?

Jiným způsobem, než přes mladší lidi to půjde jen těžko, protože když veterán obrostlý mechem a pamatující ještě Husáka začne něco vykládat o mládeži 21. století, nemusí působit důvěryhodně. Takže generace třicátníků musí dorazit do politiky i u nás.

Daří se to, myslím, pokud jde o sestavení evropské kandidátky, tam je ten vzkaz poměrně viditelný. Čelo kandidátky je mladé, plné energie, dokonce jsou tam i jinostraníci. Na dvojce je představitel strany demokratického středu, čili jistá otevřenost, že nejsme nějaká myšlenkově, programově uzavřená struktura, že jaksi už není hříchem být takzvaně za reformní levici, a že i takoví lidé u nás na kandidátkách najdou místo.

Takže ten vzkaz je vcelku jasný, uvidíme, jak se to promítne do evropského volebního výsledku, ale mělo by to postupně pokračovat. Čekají nás krajské volby a tak dále, voleb bude každý rok dostatek, takže proces omlazování by měl pokračovat, koneckonců se možná projevit i ve stranických funkcích a nejenom na kandidátkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

16:31 Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Záměr České národní banky zařadit čínskou měnu jüan mezi rezervní měny …