Konec Green Dealu kvůli válce? Zbavte se iluzí. Ivan David o zákulisí Bruselu

28.02.2022 17:53 | Rozhovor

Úvahy o tom, že by pod vlivem války na Ukrajině, sankcí proti Rusku a hrozící energetické krizi byl revidován Green Deal, jsou podle českého europoslance Ivana Davida zcela mimo. „Postup je plánovitě řízen a nedodržení plánu bude sankcionováno,“ připomíná europoslanec. Evropské instituce se podle něj hádají teď už jen o to, do čí pokladny půjdou pokuty od hříšníků.

Konec Green Dealu kvůli válce? Zbavte se iluzí. Ivan David o zákulisí Bruselu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Europoslanec Ivan David na pódiu mítinku SPD v Hradci Králové

V posledních dnech se objevují spekulace, že Green Deal skončí, protože v nastávající energetické krizi by mohl vést k jejímu prohloubení. Jste v Evropském parlamentu členem jak výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, tak i výboru pro životní prostředí, kde se Green Deal projednával. Je tedy předpoklad o útlumu Green Dealu reálný?

Není reálný, všechny zásadní dokumenty spojené s Green Dealem prošly velkou většinou, typicky asi 500 : 200 hlasům. Green Deal je dogma, o kterém se nediskutuje, které se pouze „odsouhlasuje“, nejlépe „ambiciózně“. Skalní zastánci Green Dealu jsou fanatici, diskuse s nimi nemá smysl. Fanatismus kdysi krásně charakterizoval můj šéf Miroslav Plzák. Když někdo navrhne, že socha Stalina má být vysoká 50 metrů, je v prostředí sdíleného fanatismu možné navrhnout 55 nebo 60 metrů. Nikdo si nedovolí říci, že by stačilo 45.

Tak i dekarbonizace byla ambiciózně navýšena na 55 % do roku 2030, nevadí, že je to nesmysl. Je to plánované zvýšení plánu. Postup je plánovitě řízen a nedodržení plánu bude sankcionováno. Zatím je předmětem diskuse, kdo bude příjemcem pokut za nesplnění cílů v jednotlivých státech. Zřejmě Evropská komise.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák předpověděl budoucnost stávkujících celebrit nejen z ČT

9:31 Vidlák předpověděl budoucnost stávkujících celebrit nejen z ČT

VIDLÁKŮV TÝDEN Minulost slavná, budoucnost žádná. Tak hodnotí stávkující zaměstnance České televize …