Konvička: Ukázat tvrdou ruku! Sobotko, běž radši pracovat na poštu

23. 3. 2016 7:15

ROZHOVOR Ať to zabalí a vezme raději práci na poště! Do premiéra Bohuslava Sobotky se pustil v kontextu teroru v Bruselu šéf BPI Martin Konvička. Odmítl také tezi o tom, že jde o útoky jednotlivců, které nemají nic společného s islámem: „To je přesně ta lež, kvůli které nám bouchají v Evropě bomby ve vlacích, metrech a na letištích.“ A že máme strach? Bát by se podle Konvičky měli ti, kteří bomby do metra dávají. „Ukázat tvrdou ruku: Skutečnou reakcí státníka by v tuto chvíli bylo zavřít evropské hranice, začít skutečně kontrolovat, co se káže v mešitách, postavit pod dozor islámské náboženské školy a nadace, vyhostit diplomaty z těch nejhorších zemí,“ vyjmenoval.

Konvička: Ukázat tvrdou ruku! Sobotko, běž radši pracovat na poštu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Konvička
reklama

Anketa

Kterému vrcholnému představiteli EU věříte?

0%
0%
1%
hlasovalo: 29398 lidí

Řada politiků i odborníků na terorismus, komentátorů už se vyjádřila k různým aspektům teroristických útoků v Bruselu. Co považujete za podstatné vy?

Tam, kde je silná islámská přítomnost, bude islamistický terorismus. Varoval jsem před Vánoci, říkal jsem, že riskantní budou i Velikonoce. Chtěl bych ale zdůraznit, že jsem smutný z toho, že jsem měl pravdu a strašně rád bych se mýlil. V úterý na tiskové konferenci v parlamentu jsem zmínil a teď bych to rád zopakoval, že k útoků dochází v zemích s velkou muslimskou přítomností: Anglie, Francie, Belgie a nedochází k nim v Irsku nebo České republice. Jediná účinná obrana je minimální islámská přítomnost v zemi.
Jde o náboženský terorismus. Islámští fanatici mají velký smysl pro symboliku. Všimněte si, že útoky 11. září proti mrakodrapům se udály v den výročí bitvy u Vídně. Velikonoce jsou samozřejmě jeden z nejzásadnějších křesťanských svátků. Zejména ve východním křesťanství, které tihle šílenci znají od blízkovýchodních křesťanů, jsou důležitějším svátkem než Vánoce, takže datum se přímo nabízí.

Zcela jistě by s tímto vašim názorem nesouhlasili členové Liberálně ekologické strany vedené Martinem Bursíkem, kteří zveřejnili i tiskové prohlášení, ve kterém se píše: „Za žádnou cenu však nepropadejme panice a nepřilévejme do ohně protiislámských nálad, protože za dnešní útoky jsou zodpovědní jednotlivci nebo skupiny extremistů, nikoli muslimští věřící jako celek.“ Co vy na to?

Ve chvíli, když jste řekla, že jde o ekologické fanatiky, nemá cenu prohlášení komentovat. Ale něco k tomu řeknu. Samozřejmě jsme si zvykli, že po každém teroristickém útoku se dozvíme, že útok neměl nic společného s islámem a případně že je dílem jednotlivců. To je přesně ta lež, kvůli které nám bouchají v Evropě bomby ve vlacích, metrech a na letištích. Islám jako učení je učení o expanzi, svaté válce, o válce proti nevěřícím, o porobení nevěřících mečem a ohněm. To, že nakonec těmi vykonavateli jsou jednotlivci, je naprosto logické. Vykonavateli válečných zločinů nebo jakýchkoli zločinů jsou jednotlivci. Komunistická strana měla milion členů a ti, kteří opravdu bili politické vězně, byli jednotlivci. Ale neměli by nejmenší šanci, nebýt široké podpory svých komunit. Nakonec všimněme si, že se to stalo poté, co policie zatkla Abdeslama, který spáchal atentát 13. prosince. Nebýt zakořenění v komunitách a samotném islámském učení, jednotlivci by neměli šanci.  

Teror v Bruselu komentovala také TOP 09: „V odporu proti terorismu nesmíme polevit a tento odporný čin musí být potrestán. Strach je přirozená lidská emoce. Je tedy logické mít z dalších útoků obavy. Strachem se ale nesmíme nechat ovlivnit, protože v tom okamžiku teroristé vyhráli,“ uvedli v prohlášení. Necháváme se ovládat strachem?

To jsou zase klišé těch, kteří dostali Evropu do marasmu, kde se teď nachází. Už jsem si všiml a čtenáři jistě také, že po každém takovém útoku hovoří politici a mediální hlavy o strachu. Právě politický establishment je ten, kdo projevuje strach, a to prohlášeními o tom, že teroristické útoky nemají nic společného s islámem a že jde o věc jednotlivců. Pávě to jsou projevy strachu. Kdo nemá strach, pojmenuje problém pravými jmény. Přirovnal bych to k situaci, když se malé děti bojí bubáka a mají strach se podívat do kouta. Teprve když se tam podívají, uvidí, že jde o chumáč prachu, který mohou vymést. Stejně vidím i reakci těchto politiků. V české a evropské politice je naprosto šílené, že se to stalo několik dnů po ostudné dohodě s Tureckem, která otevře brány Evropy teď už ne pro statisíce migrantů, ale potenciálně pro miliony buď tureckých občanů, nebo lidí, kteří nějakým způsobem získají turecké doklady či jim cestu jinak Turecko umožní. Skutečnou reakcí státníka by v tuto chvíli bylo zavřít evropské hranice, začít skutečně kontrolovat, co se káže v mešitách, postavit pod dozor islámské náboženské školy a nadace, vyhostit diplomaty z těch nejhorších zemí. Ukázat tvrdou ruku. Ne řeči, že se nebojíme a nenecháme ovládat strachem, ale činy, které ukážou, že strach nemají a přehrají míček na druhou stranu hřiště, to znamená, že zařídí, aby se báli ti, kteří bomby do metra dávají. 

Blok proti islámu je evidentně nespokojen i s činnosti naší vlády. Apelovali jste na vypsání předčasných voleb. V Česku je po útocích v Belgii vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem, jsou uplatňována bezpečnostní opatření. Ani tyto reakce nepovažujete za dostatečné?

Je zajímavé, že zvýšené stupně opatrnosti a bezpečnostní opatření se vždy zavádějí po nějakém teroristickém útoku a nikdy ne před ním. Mě by zajímalo, jak tato zvýšená bezpečnostní opatření, ať už v Bruselu nebo u nás, pomohou těm mrtvým lidem a pozůstalým. Nepomohou vůbec. Je to divadélko, jež má uklidnit voliče a které má elitám umožnit alespoň další jedno kolo valčíku na palubě Titaniku.

S ohledem na dnešní teroristické útoky v Bruselu byla velmi očekávaná tisková konference premiéra Bohuslava Sobotky, která se původně měla věnovat inkluzi ve školství. Sobotka plán dodržel, nejprve hovořil o inkluzi a až pak se vyjádří k teroristickým útokům a k případnému přijímání bezpečnostních opatření. Jak si to vysvětlujete?

My jsme také měli tiskovou konferenci, a jak už jste zmínil, vyzvali jsme vládu k demisi a požadujeme předčasné volby v co nejkratším termínu. Už jsem zmiňoval dohodu s Tureckem, která se nedá nazvat jinak než nezodpovědnou vlastizradou. Chování premiéra Sobotky, který hovoří o inkluzi mezitím, co se Evropská unie doslova hroutí, kdy se bezpečnost občanů drolí pod rukama, to je chování člověka, který si naprosto neuvědomuje vážnost situace, který nedorostl svému úřadu. Tento člověk by udělal nejlépe, kdyby práci zabalil a šel se věnovat něčemu, na co stačí, třeba práci za přepážkou na poště.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bruselské špičky nechtějí sebevědomé a samostatné občany. Zákaz zbraní je součást plánu. Bojovník za právo na obranu to říká natvrdo

20:39 Bruselské špičky nechtějí sebevědomé a samostatné občany. Zákaz zbraní je součást plánu. Bojovník za právo na obranu to říká natvrdo

„Kdysi jsme si mysleli, že je to jenom neodbornost, hloupost či nepochopení. Ale spíše jde o naprost…