Kvůli vám je problém! Pospíšil mlátí Kalouskovi o hlavu občanským zákoníkem

28.08.2013 11:38 | Zprávy

ROZHOVOR Občanský zákoník, který přináší největší změnu soukromého práva za dvacet let, se stává předmětem politických tahanic. O problémech kolem nového kodexu občanského práva ParlamentníListy.cz hovořily s „otcem“ občanského zákoníku, bývalým ministrem spravedlnosti, místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem. Kritiky jako advokáty Kláru Samkovou nebo Pavla Hasenkopfa nepovažuje za experty, kteří civilnímu právu rozumějí.

Kvůli vám je problém! Pospíšil mlátí Kalouskovi o hlavu občanským zákoníkem
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Jiří Pospíšil

Neobáváte se, že se občanský zákoník, i když by měl začít už za pár měsíců platit, ocitá v ohrožení, pokud Senát neschválí doprovodnou legislativu?

Občanský zákoník je v ohrožení, ale doufám, že senátoři za ČSSD si uvědomí význam nového občanského zákoníku a že naleznou řešení, jak doprovodnou legislativu v oblasti daní k občanskému zákoníku spustit. Může to být například formou zákonného opatření, pokud zamítnou novelu, kterou připravovalo ještě Kalouskovo ministerstvo.

Objevují se hlasy, že vinou nového zákoníku dojde k zahlcení soudů, zmatku a k ekonomickým škodám, které prý uvrhnou Česko do chaosu a sociálních problémů. Advokátka Klára Samková občanský zákoník dokonce označila v ParlamentníchListech.cz za vraždu národa. Co na tak silné výroky říkáte?

Vyjádření této dámy vůbec nebudu komentovat, to je pod moji úroveň. Jde o nějaký účelový útok. Nepovažuji ji za seriózního odborníka, abych se k jejím výrokům vyjadřoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…