Ladislav Račok : Nás, Věci veřejné, chtěli tuneláři zničit, ušlapat, utlouci

11. 10. 2011 15:31

ROZHOVOR Co říká člen Krajské rady Věcí veřejných Ústeckého kraje a člen zdravotní a sociální komise Věcí veřejných na aktuální politické dění, na Víta Bártu, Radka Johna, Miroslava Kalouska a další?

Ladislav Račok : Nás, Věci veřejné, chtěli tuneláři zničit, ušlapat, utlouci
Foto: redakce
Popisek: Ladislav Račok
reklama
Věci veřejné mají podle médií velice pošramocenou pověst, kde vidíte příčiny?

Příčiny jsou trojího charakteru. V úvaze vynechám vyjádření dinosauři, tuneláři, korupčníci. VV nastavily lidem vizi moderní demokratické společnosti, kde budou platit pro všechny stejná pravidla. Proto jim společnost dala důvěru a dostali se do PS. Program VV se nezměnil, nezměnili se ani lidé, kteří stranu VV vybudovali v duchu tohoto programu. Bohužel se nezměnili ani Ti, co po dvacet let tuto zem na základě chybějících zákonů, nedostatečných metodických a organizačních pokynech ve výkonu státní a veřejné správy zem tunelovali formou nevyhlášených výběrových řízení, předražených zakázek. Mnohdy to byly promyšlené kroky omylů, kdy stát nakonec privatizovaný objekt musel nabyvateli formou sankcí vlastně předat pomalu bezplatně a mnohdy i s doplatkem. Do tohoto morálního a společenského bahna vstoupily Věci veřejné se svým programem. Protistrana ihned zahájila nekompromisní válku za pomocí diskreditace, osočování, předkládání tzv. kauz veřejnosti s pochybnostmi. K tomu použila veškeré nástroje, zejména sdělovací prostředky.

Zatímco ti, co v poklidu tuto zem po dvacet let tunelovali, a nikdo jim pomalu nic nevyčítal, staly se Věci veřejné psancem, kterého je zapotřebí zašlápnout, utlouci, zničit za každou cenu. Druhý problém je, že VV oproti starým a zkušeným matadorům politické arény se nechaly mnohdy v důvěře zneužít. Mnohdy to byla víra, že jeden ústupek neznamená ohrožení vlastního programu a vize, která byla voličům a společnosti předložena v domnění, že jindy koaliční partner v zájmu zajištění koaliční kontinuity vyhoví a sleví ze svého programu Věcem veřejným. To se však mnohdy nestalo. Postupně VV získávaly zkušenosti, poznání, a začaly dohánět matadory, což se začalo projevovat rostoucí nervozitou uvnitř koalice, zejména TOP 09. To, že zejména TOP 09 potvrzuje postavení tzv. zlého muže pana Gazdíka, který v jakékoliv situaci, ať reálné, nereálné měl tolik prostoru v médiích do Věcí veřejných kopat, snižovat jejich význam, až tomu jistá část veřejnosti podlehla.

Třetím a velmi závažným problémem je ta skutečnost, že Věci veřejné jako parlamentní strana a strana vládnoucí trojkoalice byla zablokována v médiích, v televizních přenosech, v diskusních pořadech. To v běžné demokratické zemi neexistuje. Zatímco pana Gazdíka z TOP 09 jsem viděl dnes a denně, tak představitelé VV zůstávali opomíjeni. A to prostě ve slušné parlamentní demokracii je nepřípustné.


Jak coby člen Krajské rady Věcí veřejných Ústeckého kraje a člen zdravotní a sociální komise VV vnímáte pokles volebních preferencí?

Ústecký kraj není jenom Ústí nad Labem. Je to celý region, jsou to města Most, Chomutov, Litvínov, Rumburk, Děčín, Varnsdorf. Je to problém s dopravní obslužností zejména v okrajových částech regionu, které by mělo dát lidem větší možnost k zabezpečení zaměstnání, studiu, napojení regionu na dálniční síť. Je to nesmyslné rušení tradičního středního školství, jako rušením gymnázia Děčín a gymnázia Rumburk s více jak stoletou tradicí. Mohu otevřeně slíbit občanům, že v případě mého zvolení dovedení kraje, učiním vše, pro obnovu uvedených gymnázií, které byly nelogicky zrušeny v rozporu s tzv. optimalizací škol. Další problém je v tzv. vodní cestě, která brzdí ekonomický rozvoj celého regionu.

VĚCI VEŘEJNÉ AKTUÁLNĚ:

Následné řešení sociální problematiky, zejména sestěhování nepřizpůsobivých občanů do Šluknovského výběžku, kde na jedno pracovní místo je 55 žadatelů v takovém počtu, že by tím bylo ohromeno nejenom krajské město, ale i samotná Praha. I zde mohu slíbit občanům, že podniknu všechny kroky k tomu, aby tento stav věcí byl v souladu s demokratickými, právními normy dán do souladu se společenským životem. V ruku s tím, podpořit veškeré podnikatelské subjekty při zaměstnávání osob bez kvalifikace, anebo s minimální kvalifikací vytvořením podpůrných regionálních programů při údržbě měst, obcí a okolí. Tím se zároveň vytvoří i potřebný vztah těchto sociálních skupin k dané domovině. Současně s uvedením tzv. nulové tolerance při čerpání sociálních dávek, přestupků proti společenskému soužití a právu. Aby se slušná máma a táta nemuseli bát o své děti, a mladí mohli zase svobodně chodit tancovat a bavit se svobodně ve svých městech, obcích jak bývávalo vždy zvykem.

Jak hodnotíte působení a vliv Víta Bárty na vaši partaj?

Nevím, jak hodnotí působení a vliv pana ministra financí Kalouska na partaj jeho členové. Rozhodně se nedomnívám, že to lze srovnávat. Vít Bárta se nikdy nepodílel na ekonomické devastaci naší vlasti, nefiguroval v žádných pochybných výběrových řízeních a předražených státních zakázkách. Pokud jsem dobře informován, tak půjčil ze svého, ze svých soukromých finančních zdrojů lidem, kteří se zachovali jako farizejové, Jidáši, kteří ke škodě VV sehráli roli Trojského koně ve prospěch kmotrů, loupeživých baronů, kterým nezáleží na tom, jak lidé žijí, jak mají ustarané tváře a sedřené ruce, aby za mnohdy nízkou mzdu pracovali tak, aby uživili své rodiny a děti mohly chodit do škol a dál se vzdělávat. Pro mne je Bárta typ politika, kterého tato zem potřebuje jako sůl.

Až budu ministrem, první co udělám, zruším reklamní předražené kravaty, kdy za jednu si jich koupím deset, zruším placené zalévání kytek a mnoho dalšího. Učiním vše pro ochranu veřejných financí tak, aby investoři pracovali kvalitně a v cenách odpovídajících cenám v Evropě a ve světě. A ne, abychom měli nejhorší dálnice ve světě, a zároveň nejdražší. Až lidé pochopí, jak to vlastně vše doopravdy bylo, pak se Vít Bárta vrátí do vlády, a lidé budou vědět, že tam je politik, který hraje první ligu na hřišti, kterému se říká Česká republika, naše rodná zem a vlast, na kterou budeme hrdi tak, jako jsou hrdí Angličané, Australané, Němci, Kanaďané, Američané a další.

A jak v tomto světle vnímáte předsedu Radka Johna?

Radek je ideolog a myslitel. Je nositelem vize programu Věcí veřejných. Jak již jsem se zmínil, podcenil tvrdost matadorů, korupčníků a tunelářů. Byla to tvrdá realita, ale pomalu se z ní dostává zrovna tak, jako Vít Bárta. Na první pohled rozdílné situace, ale významově stejné: komplexní útok na osobnost se snahou totální likvidace. Velmi oceňuji jeho osobní morální statečnost, kdy jako předseda to, co slíbil na celostátní konferenci, plní beze zbytku. Za to mu patří mé poděkování a úcta.

Co byste poznamenal směrem ke Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi?

Ani nevím, kde začít. Jestli u farizejů, Jidášů, Trojského koně. Je to morální bída na samém dně. To nejsou jenom přeběhlíci, kteří se nechali koupit něčím pro něco. To je bahno nekonečné, zradili a ublížili tisícům příznivcům, stovkám členů, nejenom politicky, ale i lidsky. Ohrozili stabilitu jejich rodin, soudržnost a statisícům občanů této země vzali naději. Na takovou morální podlost snad ani v pekle nemají tak velký kotel.

K VĚCI:

Pokud by byly například na jaře předčasné volby, doporučil byste účast Věcem veřejným v případné koaliční vládě, anebo ne?

Ano, práce se musí dokončit. Je to jediná možná cesta pro tuto zem a občany. Pokud někdo hlásá něco jiného tak lže, a maminka mi vždy říkala, "kdo lže, ten krade". Až se celý státní systém usadí, až se zamezí rozkrádání veřejných financí, nastaví se systém výkonu státní a veřejné správy, začne i nad naší zemí svítit slunce. Pak lidé pochopí, že mít rodinu, poctivě pracovat a žít se prostě vyplácí.

Co říkáte na tvrzení představitelů strany, že Miroslav Kalousek usiluje o pád vlády?

Rozhodně být premiérem, bych to nepodceňoval. Vzpomínám si, když v devadesátých letech vznikala trojkoalice, všechny dohody byly dohodnuté, schválené a smlouvy podepsané, tak pan Kalousek během tří dnů vše rozbil, a malé strany jako ODA, US-DEU byli v očích celé veřejnosti tak potupeny, že přestaly v podstatě během několika hodin být volitelní, a staly se nepřijatelnými. Tenkrát tvrdě získala KDU-ČSL. Být premiérem, více bych se opřel o Věci veřejné, začal bych narovnávat politickou váhu tak, aby Věci veřejné se více dostávaly do médií a média by více informovala o tom, na čem všem se Věci veřejné ve vládě společně s ODS podílejí. Tím by narostly preference nejenom premiérovi, ale i ODS a VV. Tak by došlo k narovnání politického vlivu a pan Kalousek by se vrátil do potřebné roviny.

Co byste vzkázal nerozhodnutým voličům, případně těm, kteří ve VV ztratili důvěru?

Věci veřejné jsou středopravicovou stranou, jsou tu, budou a zůstanou. Bez Vaší důvěry a podpory nemůžeme vybudovat moderní demokratickou společnost. Společnost bez kmotrů, tunelářů, loupeživých baronů, které nezajímají osudy občanů této země, protože hrají na hřišti, kterému se říká, urvi, co můžeš, a neměj slitování.

Rozhovory s dalšími volenými zastupiteli:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista varuje před vlnou antirasismu: Kvóty na povinná manželství bělošek s černochy. Úpadek firem. Nepovedou je ti nejlepší, ale ti správně „barevní“...

21:10 Publicista varuje před vlnou antirasismu: Kvóty na povinná manželství bělošek s černochy. Úpadek firem. Nepovedou je ti nejlepší, ale ti správně „barevní“...

ROZHOVOR „Podle mne je problém s rasismem v Evropě záměrně vyvoláván neziskovými organizacemi a soci…