Laudát povstal: Zeman uráží jednu skupinu obyvatel. A není to pražská kavárna. Je to vzdělaná vrstva společnosti a lidé, kteří se o sebe umějí postarat!

30.11.2018 8:02

ROZHOVOR „Období klidu skončilo. Společnost je rozdělená, ostatně prezident Miloš Zeman intenzivně pracuje na rozpolcení české společnosti od prvního dne svého prezidentského mandátu,“ říká bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát. Pražská kavárna podle něj ve skutečnosti neexistuje a pejorativní výraz pro lidi, kteří se o sebe umějí postarat, ještě více staví Prahu proti zbytku republiky. Takový člověk nemá podle Laudáta na Hradě co dělat.

Laudát povstal: Zeman uráží jednu skupinu obyvatel. A není to pražská kavárna. Je to vzdělaná vrstva společnosti a lidé, kteří se o sebe umějí postarat!
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát
reklama

Jsou první ostré reakce na to, co se stalo mezi Ukrajinou a Ruskem unáhlené? Rusko zajalo tři lodě ukrajinské armády s třiadvaceti námořníky.

Myslím, že ne. Jednak existuje nějaká dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, která zajišťuje volný přístup tím koridorem. Ukrajinské lodě se nedostaly do výsostných vod Ruska, Rusové na ně neměli sahat a bez ohledu na to, zda na lodích byli agenti. Podle mne šlo o přesun ukrajinských lodí z jednoho konce na druhý, kde je okupovaný Krym a myslím, že Ukrajinci na to mají právo. Evropa by měla reagovat ostře. Každé zlo je třeba zastavit na začátku, a když se nezastaví na začátku, tak se rozrůstá, rozrůstá, až přeroste ve fatální problém možná celé Evropy a světa.

Ukrajinci v březnu letošního roku zadrželi rybářskou loď s desetičlennou posádkou a dosud je nepropustili.  Tvrdí, že se pokusili dostat na Krym. Věděl jste o tom?

To slyším prvně od vás.

Vláda má za sebou další neúspěšný pokus o vyslovení nedůvěry. Stalo se, že ČSSD nepodpořila vlastní vládu a ministry a odešli ze sálu. Jak hodnotíte takové chování člena koalice?

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28014 lidí
Všechno je jednou prvně. Sociální demokracie v tuto chvíli neví, kterou cestou se vydat. Sází pro sebe na jistotu, ale domnívám se, že budoucí průzkumy ukážou, že voliči ČSSD vyhodnotí přesně opačně. Už po volbách byla chyba, že poté, co se odehrávalo v minulé koaliční vládě, šli sociální demokraté do koalice. Vlastně vysání obsahu i voličů ČSSD ze strany hnutí ANO pokračuje a může směřovat až pod pět procent. Na druhé straně veřejné přiznání, že sociální demokraté vědí o závažných problémech Andreje Babiše, jakoby od něj dají ruce pryč, ale zároveň zůstanou ve vládě, je velmi podivný postoj.

Komu uškodila, nebo naopak prospěla celá aféra kolem Andreje Babiše mladšího? Je to ČSSD, která - i když se nejedná o její kauzu, ponese následky? Je to Babiš, který tím ztratí důvěru? Nebo novináři, kteří jsou kritizováni za podobu reportáže? Nebo těží opozice?

Ten, kdo je jasným poraženým v tomto zápase, je Česká republika a česká svoboda a demokracie. Osudy nějakých pseudohnutí, pseudostran a lidí v politice, kteří nemají zemi a její budoucnosti co nabídnout, mě celkem nezajímají, pokud neovlivňují celkový vývoj země a její budoucnost, což se nyní děje napříč politickým spektrem. To je největší prohra. Když to vezmu ryze partajním pohledem, tak Babišovi příznivci jsou zakopaní na pozicích, stejně tak pevná jádra ostatních politických subjektů ve Sněmovně a tím hybatelem bude něco jiného v budoucnu. Je mi líto, že opozice není schopna říci: my chceme takové a takové Česko a typ politiků Babiše, Okamury, Filipa prostě ve vývoji překážejí. Nejsou s ním kompatibilní, proto s nimi bojujeme.

Zvrhává se to v útoky na Babiše, téměř pouze na Babiše, nikoliv na celé hnutí ANO. Absurdně to může ještě nějaké procento hnutí ANO přinést, protože Babiš umí pěkně kňučet a dělat ze sebe chudáka, který to myslí tak dobře a všichni zlí, ostatní politici mu to kazí. Tak je to servírováno i médii. V tomto případě bych se novinářů, kteří o tom píší, zastal. Novináři jsou honící psi, já jsem si to zažil na sobě mnohokrát a po pravdě řečeno, ne vždy mají pravdu. Ale na novináře by se nemělo sahat. Jsou dobří novináři a pracující lidé v médiích a pak je například Jaromír Soukup.

Dá se to říci i o politicích…

Myslím, že to platí pro všechny společenské vrstvy, pro všechna povolání. Vždy je to o lidech. Stále se domnívám, že většina Čechů je fajn. Babiš, řada subjektů a novináři se domnívají, že nikoliv.

Premiér tvrdí, že jeho vláda funguje, země prosperuje a i její obraz v zahraničí je dobrý. Vy jste řekl, že nejvíce tratí právě Česká republika. V čem?

V podstatě jde o prožírací vládu. Nevytváří žádné hodnoty. Ve skutečnosti, i když o tom stále mluví, nepředstavují vizi. Profitují z toho, že je ekonomický růst a lidé nechtějí pochopit, že ekonomika je zatím dost odtržena od politiky a země prosperuje navzdory českým politikům, nikoliv díky nim. Samozřejmě je lepší, když nic nedělají, protože jediné, co Babiš od začátku své politické kariéry prosadil ve Sněmovně na ministerstvu financí, je brutální útok na podnikatelskou sféru, zatížení podnikatelů od drobných až po větší. Prostě další byrokracie, šikanování.

Kdyby se udělala hlubší analýza zákonů a pozměňovaných návrhů zákonů, je to samá restrikce, databáze, shromažďování a podobně. Ale že by přišli s kvalitním zákonem? Podívejte, jak jsou neschopní. Mají už pátý rok, budou začínat šestý a kde je obyčejný, jednoduchý stavební zákon? Kde je jednoduchý, racionální, selským rozumem sestavený zákon o územním plánování, stavebním řádu, kde je jednoduchá, ale za to efektivní a účinná legislativa pro životní prostředí? Je fajn, když Brabec rozdává miliardy na kotlíky a ve finále poškodili životní prostředí, protože lidé v těch kotlích pálí uhlí, takže se životní prostředí za poslední dva roky v České republice výrazně zhoršilo. A tak bychom mohli pokračovat.

Ve skutečnosti nemá žádné výsledky. Stále vykládají, jak staví dálnice, nestaví. Je to lež, ať se každý podívá na vlastní zdroje, domácí zdroje republiky z rozpočtu na investice. Vždyť se teprve dostávají na hodnoty v nejkrizovějších letech 2012, 2013.

Poslední půl rok jsme byli svědky protestů a demonstrací v souvislosti se státními svátky a oslavami. V srpnu, v říjnu i teď v listopadu…. Stanou se vzpomínkové a pietní akce pojítkem s vyjádřením politického názoru?

Já si myslím, že tomu tak bylo téměř vždy. Období klidu skončilo. Společnost je rozdělená, ostatně prezident Zeman intenzivně pracuje na rozpolcení české společnosti od prvního dne svého prezidentského mandátu. Už v prvním období napadal a urážel jednu skupinu obyvatel. Není to pražská kavárna, ta ve skutečnosti neexistuje. Je to vzdělaná vrstva společnosti a lidé, kteří se o sebe umějí postarat. Ti jsou skutečnost, ne pražská kavárna. Jde o pejorativní výraz, který ještě rozpolcuje Prahu versus zbytek republiky, takový člověk nemá na Hradě co dělat.

Bohužel většina voličů si ho podruhé zvolila, takže nelze, než to akceptovat. To se přetavuje do protestů. Vždy, když bylo zle, tak byly právě vzpomínkové akce využívány k protestům. Přeci důstojný akt nebo důstojná záležitost je Pouť na Velehrad. Prizmatem jsou květiny v koši anebo pískání u Českého rozhlasu. Napadl někdo věřící, kteří se vzbouřili a pískotem a protestem masově odsoudili komunistický režim v roce 1985? Bylo to první masové vystoupení české veřejnosti proti totalitnímu režimu. Uráží je někdo? Nebo v roce 1989 bylo výročí upálení Jana Palacha. Dnes je to pro nás ikonická postava českých dějin a přesto, co se odehrálo v reálu na Václavském náměstí? Protestovala skupina obyvatel. Proti nim šli pendrekáři, v lednu je kropili studenou vodou.

Když je ve společnosti napětí a nervozita, pak se přelévá i do oslav státních svátků. Já bych kytici prezidenta také nevyhodil do koše, na druhou stranu, ať lidé, kteří dělají ideály roku 1989, nejsou cyničtí a zvolí nějakou jinou formu vzhledem k jejich politické a občanské kariéře. Jinak jim nikdo nebude věřit, že to myslí vážně, hlásit se k ideálům listopadu, událostem roku 1945 kolem Českého rozhlasu nebo roku 1968. A z toho to plyne.

Fotogalerie: - Naši důvěru nemáš

Pochod za důvěryhodnou vládu. Sraz demonstrujících...
Pochod za důvěryhodnou vládu. Sraz demonstrujících...
Pochod za důvěryhodnou vládu. Sraz demonstrujících...
Pochod za důvěryhodnou vládu. Sraz demonstrujících...
Pochod za důvěryhodnou vládu. Sraz demonstrujících...
Pochod za důvěryhodnou vládu. Sraz demonstrujících...

Fotogalerie: - Politici na Národní třídě

Zástupci TOP 09 pokládájí kytice k památníku 17. l...
U památníku 17. listopadu na Národní třídě
Poslanec Marek Benda u památníku 17. listopadu na ...
Národní třída 17. listopadu 2018
Předseda ODS Petr Fiala u památníku 17. listopadu ...
Národní třída 17. listopadu 2018

Fotogalerie: - Demisi, Babiši!

Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Idiocie, nebo něco jiného? Tomáš Vyoral zírá, čím primátor Hřib oblažil Prahu

16:04 Idiocie, nebo něco jiného? Tomáš Vyoral zírá, čím primátor Hřib oblažil Prahu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Likvidace ekonomiky a zadlužení Česka do budoucnosti. To vše jde po…