Libor Rouček: Protievropské strany dostanou 10 až 12 procent. Proevropské síly to stmelí

13.03.2019 9:47

EVROPAN LIBOR ROUČEK „ČSSD propadává, není ani stranou Prague Pride, a co je horší, ani stranou práce,“ reaguje na slova prezidenta republiky na sjezdu ČSSD bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, který se opět po dvou měsících v Austrálii vrátil do České republiky a zamířil nejdřív právě do Hradce Králové. Rouček upozorňuje, že ČSSD stále přichází o stovky členů a nevyhodnotila si příčiny volebních debaklů. Pokud by něco podobného jako u Radka Vondráčka vyšlo najevo v Británii nebo v Německu, takový člověk by na nic nečekal a odstoupil by. „Srdce parlamentní demokracie je parlament. Je volen všemi občany. Když na tomto místě skáču na stole, vyjadřuju neúctu k instituci, která by měla být klíčová a základní. Neúctu k voličům, občanům,“ kritizuje Rouček. V kontextu aktuálních kauz hnutí ANO očekává v příštích dnech „docela velké otřesy“.

Libor Rouček: Protievropské strany dostanou 10 až 12 procent. Proevropské síly to stmelí
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček
reklama

Pane doktore, byl jste teď asi dva měsíce v zahraničí a z Austrálie jste pak zamířil přímo na sjezd ČSSD. Na Facebooku jste psal, že to byl „kulturní šok“. Měl jste sociální otřes, když jste sledoval samotné dění na sjezdu?

Člověk, když se po delší době vrátí ze zahraničí, zvlášť když je to z druhého konce planety, prožívá tzv. kulturní šok. Vše je u nás jiné, ať je to počasí, architektura, problémy, kterými země žije. U mě to bylo umocněno tím, že jsem jel po 24 hodinách letu jako delegát na sjezd ČSSD. Ale za dva dny v Hradci Králové jsem se rychle vpravil do situace. Myslím si, že jsem kulturní šok v pohodě překonal. (Smích).

Anketa

Schvalujete práci Anny Šabatové?

2%
98%
hlasovalo: 9110 lidí

Ještě než bylo zvoleno nové vedení ČSSD, prezident Miloš Zeman oznámil, že stranu podpoří v květnových evropských volbách. Jaká byla vaše reakce? A je to pro ČSSD dobrá zpráva?

Okamžitě se mi vybavila situace před pěti lety, kdy Miloš Zeman volil také ČSSD, konkrétně Jana Kellera. To se v médiích neobjevilo. Mně jeho prohlášení nepřekvapilo. Zda to bude dobrá, nebo špatná zpráva, uvidíme. Pro určitou část voličů je to samozřejmě určitý signál, aby ČSSD volili, druhou to může trošku odradit.

Mimochodem, stále se hovoří o případném nástupu euroskeptiků v Evropském parlamentu. Je to správný předpoklad?

Když sleduji situaci celoevropsky, je jasné, že euroskeptické strany dostanou nějakých 10 nebo 12 procent v průměru po celé Evropě. Je otázka, zda budou schopny vytvořit jednu frakci. Ale nemyslím si, že protievropské strany budou mít většinu. Nebudou. Jen to více stmelí velké strany, které v EP jsou, tedy evropské lidovce, socialisty, liberály, zelené v proevropském integračním směřování. Euroskeptické strany mírně posílí, ale jejich síla nebude taková, aby mohli vývoj významnějším způsobem ovlivňovat.

A váš odhad, kolik mandátů by mohla získat ČSSD?

Podle průzkumů bude ráda za jeden nebo dva mandáty. Taková je bohužel situace. Zvlášť, když k evropským volbám moc Čechů nechodí. Když se podíváme na účast v minulých volbách, byla druhá nejnižší z celé Evropské unie. Ať se člověk dívá na Evropskou unii, jak chce, je to naše ostuda, že máme tak nízkou účast u voleb. Ale tak česká veřejnost vnímá EU a její význam. ČSSD tím, jak je silně oslabená, a ukázaly to i komunální volby na podzim, bude mít co dělat, aby získala jednoho nebo dva zástupce. 

Vrátím se zpět ke slovům prezidenta. Miloš Zeman zároveň vyjádřil přání, aby se ČSSD vrátila ze 7 procent na 30. Může nové vedení ČSSD včetně ministrů Tomáše Petříčka a Jany Maláčové stranu oživit a posunout k vyšším volebním ziskům?

Pozitivní pro ČSSD je zpráva, že na rozdíl od minulého roku, je vedení kompaktnější. Nebude se opakovat situace, kdy předseda kritizuje krajně pravicové strany jako je Fides v Maďarsku nebo Mattea Salviniho v Itálii, a místopředseda strany jde demonstrovat za Viktora Orbána a Salvinimu fandí. Zda ale nové tváře posunou výsledky ČSSD, to ukáže až budoucnost. Samozřejmě, že vyvolají pozornost a mají vyšší publicitu ve sdělovacích prostředcích.
ČSSD má velký problém v tom, že ji volí především starší lidé a senioři. Vedení ČSSD je mladé a já se obávám, že neosloví nejsilnější potenciální voličskou skupinu. Zároveň toto mladší vedení není dostatečně atraktivní proto, aby oslovilo skupinu lidí do 35 let, kteří volí převážně Piráty. Ale, vše ukáží volby jak do Evropského parlamentu, tak za rok do krajů a do Senátu.

Takže na jednu stranu vzniká pro ČSSD určitá naděje, ale překvapilo mne, že se na sjezdu vůbec nediskutovaly příčiny volebního debaklu jak v celostátních volbách, tak v komunálních volbách v roce 2018. A to je chyba. Strana si musí vyhodnotit příčiny porážky, proč ji neustále opouští stovky a stovky členů. Pokles se nezastavil. Stranu opouštějí příznivci, uvidíme, jak to bude s voliči. 

Zároveň prezident zpražil ČSSD slovy: „Jste spíše stranou Prague Pride, než stranou práce.“ Má pravdu, nebo byla taková slova zbytečná?

Problém pro ČSSD je, že v očích veřejnosti přestala být stranou práce a zároveň neosloví ani ty skupiny, které pořádají Prague Pride. Když to srovnám se situací v zemi, odkud jsem se vrátil, Austrálie bude mít v květnu volby a strana práce má našlápnuto k volebnímu vítězství. A to právě proto, že je stanou práce, lidé věří, že hájí jejich zájmy. Vždy reprezentovala moderní trendy ve společnosti. V Česku lidé ČSSD nevěří a modernější, radikálnější skupiny ve společnosti volí někoho jiného, což jsou v našem případě Piráti. ČSSD propadává, není ani starou Prague Pride, a co je horší, ani stranou práce. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Hned první týden, co jste zpátky v České republice, se udála řada důležitých událostí. Premiér odcestoval do Bílého domu, vyšlo najevo, že Radek Vondráček hraje na kytaru i v Poslanecké sněmovně, a místopředseda hnutí ANO musel půjčit telefon policii. Začněme u návštěvy Andreje Babiše v USA. Premiér pro iDNES uvedl, že předpokládá „restart“ vztahů. Co podle vás bylo nejdůležitější v souvislosti s návštěvou českého premiéra ve Washingtonu?

Nejdůležitější bylo, že se návštěva vůbec konala. Když si vše dáme do evropského kontextu, byla Česká republika jedinou zemí, kde prezident nebo premiér ještě nebyli za vlády prezidenta Trumpa v Bílém domě. Navíc český představitel nebyl v Bílém domě osm let. A to je ostuda. Letos máme výročí 30 let po pádu komunismu, 20 let rozšíření NATO o Českou republiku a další země. Čili nejdůležitější bylo, že se návštěva vůbec uskutečnila. To, že do Bílého domu byl pozván člověk, který byl nomenklaturní komunista a estébák je už smutná ironie osudu, za kterou si můžeme sami. Že to byl Donald Trump a Andrej Babiš bude pro historii vedlejší, důležitější než tito dva lidé jsou vztahy mezi našimi zeměmi.

Předseda sněmovny Radek Vondráček jistě neměl radost, když uviděl v médiích fota ze svého hudebního vystoupení v Poslanecké sněmovně. Před Vánocemi 2017 totiž vyskočil na pult předsedy Sněmovny a zahrál na kytaru pár písní. Poslankyně Němcová žádala, aby rezignoval. Vondráček odstoupit nehodlá, omluvil se těm, koho se to dotklo s tím, že to byla „nárazovka.“ Navíc, jak sdělil pro Radiožurnál, stejně by ve Sněmovně měla být hudba slyšet častěji. Myslíte si, že hudba je to, co české Poslanecké sněmovně chybí? Měl by Vondráček rezignovat? Bavil jste se, nebo vás předseda Sněmovny rozčílil?

Okamžitě jsem si představil britskou Sněmovnu lordů a německý Bundestag. Nedokázal jsem si představit, že by Speaker of The House nebo předseda Spolkového sněmu v Německu křepčili na řídícím stolku v jejich parlamentech. Mně to šokovalo a udivilo. Ukazuje to neúctu, kterou někteří čeští politici, v tomto případě konkrétně Radek Vondráček, vyjadřují. Srdce parlamentní demokracie je parlament. Je volen všemi občany. Když na tomto místě skáču na stole, vyjadřuju neúctu k instituci, která by měla být klíčová a základní. Neúctu k voličům, občanům. Kdyby se toto stalo v Británii nebo v Německu, ten člověk vůbec nebude na nic čekat a odstoupí. Ať je to úlet, nárazovka, ať tomu říká jakkoli! V naší politické kultuře se ale toto nedá očekávat. Každý moment, každé takovéto jednání sráží naši kulturu níž a níž. Parlament je srdce parlamentní demokracie.
Koncerty se pořádají, a to je naprosto správně, protože přibližují parlament lidem, ve Valdštejnské zahradě senátu. To je naprosto vhodné a správné místo.  

Problémy má i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Nyní kvůli kauze Kapsch, kde měl údajně figurovat jako prostředník firmy, která přišla o výběr mýta na českých dálnicích a silnicích. Faltýnek přiznal, že se zástupci společnosti Kapsch jednal, stejně jako se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Co si o celé věci myslíte?

Hlavní bod celé záležitostí není, zda unikly odposlechy, i když je to potřeba vyšetřit, ale jednání pana Faltýnka. Neměl k němu pověření. Není jeho práce, aby se stýkal s šéfy velkých společností a šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ANO vždy tvrdilo, že je protikorupční a na případu pana Faltýnka a radního Brna-střet Švachuly, se ukazuje spíš pravý opak. Očekávám v příštích dnech docela velké otřesy. Pan Faltýnek se nachází na velmi tenkém ledě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Bílý heterosexuální muž“ Hampl se neudržel: Hloupé a chamtivé aktivistky, zženštilí muži, šílené elity...

17:11 „Bílý heterosexuální muž“ Hampl se neudržel: Hloupé a chamtivé aktivistky, zženštilí muži, šílené elity...

ROZHOVOR Sdružení bílých heterosexuálních mužů a jejich obdivovatelek. Takový název nese sdružení za…