Lidé si myslí, že mlátíme kladivem do železa a jsme hloupí a špinaví. Je to jinak, říká ostravský průmyslník Světlík. A zajímavě hovoří o Číně

16.05.2016 7:07

ROZHOVOR „Z nepříjemné situace, do které nás dostala i cílená, štvavá kampaň, se určitě dostaneme,“ tvrdí ostravský filantrop, podnikatel a majitel holdingu Vítkovice Machinery Group Jan Světlík. Odmítá také zvěsti o rozprodeji své unikátní malířské sbírky. I když vítá změnu politiky vůči východu, varuje před jednostrannými vztahy s Čínou. Pokud se prý asijský gigant také obchodně neotevře Evropě, může zlikvidovat její ocelářský i strojírenský průmysl.

Lidé si myslí, že mlátíme kladivem do železa a jsme hloupí a špinaví. Je to jinak, říká ostravský průmyslník Světlík. A zajímavě hovoří o Číně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Světlík
reklama

V jaké ekonomické formě se v současnosti nachází Vítkovice Machinery Group? Poslední zprávy z médií informují o tom, že z vašich nejdůležitějších dceřiných společností se daří vytvářet zisk pouze jedné, která se zabývá výrobou ocelových láhví. K některým nedůvěryhodným firmám, jež požadovaly, aby vaše společnost upadla do insolvence či konkurzu, se nyní přidala i jedna z největších stavebních firem v Česku – Metrostav. Jak tedy vaši současnou situaci hodnotíte a co uděláte pro to, aby Vítkovice znovu získaly stejnou důvěru veřejnosti jako v nedávné době? Po krizové situaci, která nyní panuje v OKD, se mnoho lidí obává, aby se z Ostravy nestal český Detroit, kde z větší části zkrachovaly automobilová i strojírenská výroba…

Je zásadní rozdíl v tom, jaká je skutečná ekonomická situace ve Vítkovicích a jak ji prezentuje kampaň proti nám. My se ty nepravdivé informace snažíme uvádět na pravou míru, ale ony se objevují stále dokola. Například jsem se dozvěděl takové výmysly, jako že jsem si půjčil dvě miliardy jen na pokrytí ztrát, že 13 miliard dlužím teď bankám a podobně. Nám se to těžko otevřeně komunikuje, protože proces vyjednávání s bankami je důvěrného charakteru. Závazky nemáme ani poloviční oproti tomu, co se uvádí. Každá firma má svoje závazky a pohledávky a situace se neustále mění. Proti nám se ale teď vede brutální mediální kampaň, že jsme na dně, což samozřejmě není pravda.

Ty tlaky jsou od insolvenční mafie a já se jen divím, že někdo může proti nám už rok a půl beztrestně používat takové praktiky. Kromě některých marginálních částek a plateb za sporné zakázky žádné neřešitelné dluhy nemáme. Například společnost Vítkovice, a.s., nedluží nic, přesto na ní více než rok visí návrh na insolvenci. My jsme vloni u soudu vyhráli šest sporů o akcionářský majetek, šlo o záležitosti v trestněprávní rovině, a to je zřejmě odveta. I když by někdo jen těžko přebíral celý holding Vítkovice – jeho struktura je poměrně složitá – chtějí nám uškodit ve smyslu, když to nebudeme mít my, tak nikdo, a jestli nám zdechla koza, tak ať chcípne taky vám.

Metrostav ale o majetek Vítkovic přece neusiluje, jak došlo k tomu, že se také přidal k návrhu na insolvenci?

Metrostav je samozřejmě naším dodavatelem, se kterým jsme zajišťovali pro ČEZ, pro průnéřovskou elektrárnu, velmi sofistikovanou zakázku. Tam došlo ne naší vinou ke zpoždění kvůli problému s turbínou. Jakmile nám budou proplaceny faktury, závazek rychle vyřešíme. Ten problém je víceméně o potvrzení některých jejich víceprací. Něco uznáváme, na některých věcech se nemůžeme shodnout. Za námi byly skrze to i některé výpalnické firmy, že nám tu pohledávku prodají za 20 nebo 30 procent původní ceny. Prostě jde o spekulativní záležitost. My jsme zástupcům Metrostavu řekli, tak pojďme si sednout a vyložme na stůl argumenty. To se nestalo, my ty vícepráce z části neuznáváme, a ta kauza se proto táhne delší dobu. Sám Metrostav měl při realizaci zakázky problémy. Trochu mě udivilo, že se snížil k takovému postupu, ale je to obrovská společnost, a tak si zřejmě myslí, že si může dovolit víc.

A jak to vypadá s vaším holdingem do budoucna? Máte dostatek zakázek a také financí k tomu, abyste je dokázali zajistit? V některých médiích o tom začali pochybovat…

Nevím, proč se stále poukazuje jen na některé naše dceřiné společnosti, když ve Vítkovicích jich funguje přes třicet. Většina z nich má miliardové obraty. Některým se nyní daří vytvářet velmi slušný zisk, jiné mají třeba přechodný problém. Když si vezmu ty klíčové společnosti, tak třeba Vítkovice Heavy Machinery ve svém odvětví těžkého strojírenství, ve kterém jsou v celé Evropě všude potíže, má nejlepší výsledky a nejvíce vytížené kapacity. Máme hodně rozpracovaných kontraktů a na nedostatek zakázek si určitě nemůžeme stěžovat. Zásadní problém je jinde. Při finančně náročných kontraktech musíme získat garance od bank a právě ta cílená negativní kampaň nám u bank škodí. Při normálním chodu, kdy o nás žádný finanční ústav nebude pochybovat, to všechno zvládneme, ale banky se nás nesmějí začít bát.

Teď nám nejvíce blokují finance tři naše velké projekty. Je to ten zmiňovaný ČEZ, který se ale už pomalu spouští a začínají nám z něj proudit peníze, pak elektrárna v Turecku, kde se teď dělá na druhém bloku, a stavba válcovací trati v Pakistánu, ta je před dokončením. No a právě za této situace, kdy peníze začínají chodit, na nás začnou útočit se šikanózní insolvencí, takže nám začali i volat z firem, kde jsme se nikdy ani o den nezpozdili s platbou. Chod naší skupiny je nyní absolutně standardní, lidé mají dostatek práce, dostávají za ni mzdu, v tomto směru všechno funguje normálně bez jakéhokoliv omezování výroby.

Velkou pozornost veřejnosti vyvolala i zpráva o tom, že rozprodáváte svoji cennou sbírku světově proslulé české malířské moderny, je to skutečně pravda?

To je zase úplně jinak, šílená personifikace, Vítkovice rovnají se Světlík. Dočetl jsem se při návštěvě Dubaje, že Světlík rozprodává svoji sbírku, a nevěděl jsem, jestli se mi to náhodou nezdá. Hned jsem měl okolo toho tak 30 telefonátů s různými zájemci. Toho Fillu a Kupku, které jsem měl prodat, si můžete teď vyfotit u mě v hale. Ze zámku odešly jen tři obrazy z těch stovek položek, které sbírka obsahuje. My vytváříme nadační fond, jenž se o ni bude starat. Je jasné, že o sbírku musíte pečovat, třídit ji, doplňovat, ale občas i něco prodáme. Teď jsem například zapůjčil 15 obrazů od Stanislava Lolka a Štýrského na výstavu, takže jestli náhodou i z toho nevznikl ten mediální poprask.