Lipavský jako Karkulka, jen neví, kdo je teď vlk. Bývalý náměstek Kaucký o bruselských větrech a rozvrácené Ukrajině

21.03.2025 12:39 | Rozhovor
autor: Radim Panenka

Evropští politici jsou po Trumpově nástupu vyděšení jak Karkulka v černém lese, říká někdejší náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. Nejhůř je na tom Jan Lipavský, který zjevně neví, zda jeho vlkem je aktuálně Putin, nebo Trump. Nebo nedejbože oba.

Lipavský jako Karkulka, jen neví, kdo je teď vlk. Bývalý náměstek Kaucký o bruselských větrech a rozvrácené Ukrajině
Foto: Archiv LK
Popisek: Lukáš Kaucký (SOCDEM), bývalý náměstek ministra zahraničních věcí a diplomat

S jakými pocity sledujete českou zahraniční politiku? Jak si vláda Petra Fialy v této oblasti vede?

Diplomat by řekl „s udivenými rozpaky“. Máme my vůbec zahraniční politiku, anebo pouze nastavujeme plachty podle směru větru foukajícího zrovna z Bruselu? Problémem ale není ve světovém měřítku malé Česko, ale celá EU a evropské státy NATO. Všichni jsou po Trumpově „ruské“ ofenzívě vyděšení jak Karkulka v černém lese. Přijde vlk, nebo nepřijde? Nejhorší je, že ministr Lipavský neví, kdo je vlk. Jestli Trump nebo Putin. Případně, a to by bylo pro Karkulku nejhorší, oba.

Podle premiéra Petra Fialy se jeho vládě podařilo vrátit Česku respekt v zahraničí. Co vy na to? Lze pozorovat nějaké konkrétní projevy tohoto respektu? Naopak je možné vidět, že se vládní zástupci neúčastní a nejsou zváni na řadu důležitých zahraničních setkání nebo odmítáni coby návštěvy v afrických či arabských zemích...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Měli bychom být víc soběstační

Pane Rajchl, souhlasím s vámi, že nemáme čekat na nějakou pomoc ruku odkudkoliv. Není teda třeba opravdu dávat víc na obranu, která je opravdu klíčová? A co třeba větší soběstačnost v zemědělství, ale i dalších věcech. Co proto děláte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Sice neví kde je vlk, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekompac , 21.03.2025 13:06:36
ale zato velmi dobře ví, kde na něj čeká plné koryto

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

17:25 „Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

VHLED MIROSLAVA ŠEVČÍKA „Dělají ze sebe šašky,“ míní poslanec za SPD Miroslav Ševčík o těch, kdo tak…