Markéta Šichtařová odhaluje obrovský podvod na voličích. Chudí kvůli němu budou ještě platit bohatým

04.08.2019 14:19 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Názornou ukázkou toho, jak se vůle voličů rozchází s kroky těch, které svými hlasy instalovali do funkcí, je podle Markéty Šichtařové nynější počínání politiků ve vztahu k automobilismu. Když si lidé vybírali své zastupitele, netušili, že si tím vlastně volí zákaz vjezdu do měst a obecně ostrakizaci svých současných aut. Průzkumy na toto téma ukazují, jak se posedlost politiků zákazem aut rozchází se skutečným přáním jejich vlastních voličů. Tohle počínání má navíc antisociální rozměr, protože na ně doplatí ti chudší a vydělají na něm ti nejbohatší. Na lidech byl tím spáchán obrovský podvod.

Markéta Šichtařová odhaluje obrovský podvod na voličích. Chudí kvůli němu budou ještě platit bohatým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Měnový výbor centrální banky USA snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00 až 2,25 procenta. Je to první snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století. Banku k tomu vedly obavy o vývoj globální ekonomiky a mírná inflace v USA. I když se tento krok nejspíš očekával, tak dva z deseti členů Fedu byli proti. Bylo rozhodnutí těch, co je přehlasovali a částečně tak vyšli vstříc požadavkům prezidenta Donalda Trumpa, správným krokem?

Není to tak dlouho, kdy šéf americké centrální banky Fed Jerome Powell vypovídal před Kongresem. A byla mu položena otázka, jak je to možné, že současná nezaměstnanost v USA dosahuje 3,7 procenta, což je hluboko pod odhadovanou přirozenou mírou nezaměstnanosti, a současně inflace neroste. Podle teorie by však nezaměstnanost pod přirozenou mírou měla inflaci zvyšovat. Otázka vlastně podsouvala, že teorie je mylná a žádná taková kauzalita neplatí. No a Powell na to odpověděl, že Fed se dlouhodobě mýlil a že přirozená míra nezaměstnanosti je prý mnohem níž, než se předpokládalo.

Mýlili se oba, tazatel i odpovídající. Ten druhý patrně proto, že poprvé od existence Fedu není jeho šéf ekonom, nýbrž právník. Teorie funguje a Fed se v minulosti ve svém odhadu nepletl; pointa je v tom, že inflace v USA existuje, a je hodně vysoká. Jen to není inflace spotřebitelská. Projevuje se tentokrát v cenách realit a cenných papírů! Proto ji leckdo „nevidí“. A proto také Fed je ochoten dál uvolnit svou měnovou politiku. Fed ji uvolňuje proto, že vidí zpomalování americké ekonomiky, ale některé souvislosti mu, podle mého soudu, unikají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …