Matěj Stropnický pro PL: Politici dělají jen to, co jim dovolí byznys. Média to ohlídají, dostal jsem na držku, jiný názor zlikvidují. Bují exekuce, Čechům nic nepatří, ani voda

02.12.2019 10:39 | Zprávy

30 LET OD LISTOPADU 89 „Vadí mi ta kulturní válka tady,“ říká pro ParlamentníListy.cz Matěj Stropnický, někdejší předseda Strany zelených, k posledním kauzám, mezi které patří útok na Václava Klause na Národní třídě, spor o sochu Koněva, nebo čerstvě chystaný pomník Vlasovcům. Důležité jsou podle něj jiné věci - 800 tisíc lidí v exekucích, růst koncentrace CO2, média v rukou miliardářů, či existence daňových rájů. Výtku má Stropnický i k Milionu chvilek, konkrétně k obsahu protestů. „To, že je premiérem člověk, který vyhrál volby, je přece demokratické,“ říká a připomíná, že za problematické považuje úplně jiné věci. Mezitím drasticky roste například zadlužení každého jednotlivého Čecha. „Obávám se, že jako národ nesměřujeme už nikam. Jenom jsme. Vyděláváme, jíme, pijeme, nakupujeme, a zas vyděláváme,“ říká Stropnický.

Matěj Stropnický pro PL: Politici dělají jen to, co jim dovolí byznys. Média to ohlídají, dostal jsem na držku, jiný názor zlikvidují. Bují exekuce, Čechům nic nepatří, ani voda
Foto: Kateřina Sýsová
Popisek: Matěj Stropnický

Proběhly velkolepé oslavy 30 let od pádu komunismu. Utkvěl vám z nich v paměti nějaký moment? A proč?

Ano, utkvěl, byť jen ze sociálních sítí. Na fotce je tam Miroslav Kalousek a slzí dojetím poté, co jeho příznivci na Národní třídě skandovali Míra na Hrad. Jestli se to stalo, nebo si to vymyslel, nevím. Ale ze všech momentek byla tahle nejpříšernější. Obecně ale u oslav 17. listopadu dost trpím. Vadí mi to černobílé zobrazování zářného dneška a temné minulosti před listopadem. Historické poznání je už úplně jinde.

Pískání a nadávky provázely při pokládání květin na Národní třídě premiéra Andreje Babiše i předsedu Trikolóry Václava Klause mladšího. Zatímco na premiéra křičeli: „Táhni odsud, estébáku“, tak Klaus ml. slyšel z davu mnohem horší věci. „Ty zkurvysyne,“ musel si vyslechnout poslanec se svou malou dcerou, když chtěl uctít 17. listopad. Další mu nadávali do „Putinových děvek“. Podle některých neměl Václav Klaus mladší na Národní třídu vůbec chodit, jiní mu vyčítají, že s sebou neměl brát dítě a že ho bral „do války“. Co k tomu říci?

S Václavem Klausem mladším asi nesouhlasím vůbec v ničem, Andreje Babiše jsem za mnohé kritizoval v minulosti veřejně. Ale státní svátek je přece svátek všech, ne? Takové bylo kdysi i heslo Občanského fóra: strany jsou pro straníky, Občanské fórum je pro všechny. Takže na tu Národku patří i Klaus a Babiš, klidně s dětmi. Vadí mi ta kulturní válka tady: odstraňování Koněva, pomník vlasovcům, snahy obnovit Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, naopak zas přejmenovávání Letiště Václava Havla na Gottovo. To se pak projevuje i při oslavách. Ztrácíme čas blbinami, spektáklem. Podstatné jsou jiné věci: 800 tisíc lidí v exekucích, nedostatek bytů, všechna média v majetku miliardářů, stále rostoucí emise CO2, daňové ráje. Politici mi přijdou úplně bezradní, když řeší jen ty symboly namísto podstaty. A podstata je a zůstane v ekonomice. Buď ji necháme nadnárodním korporacím, které od nás vyvádějí na dividendách víc než 250 miliard, a normálně nás bezostyšně vysávají, nebo přestaneme být kolonií a začneme si zase vládnout sami. To ale znamená zkrotit tenhle velký byznys (což mimochodem Klaus mladší samozřejmě nechce). Já chci slyšet debatu o tom, jak, ne řeči o pomnících a o tom, kdo na koho píská. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hájí vládu. Tak si řekli o odměnu.“ Jakl a proč zaplatíte víc České televizi

7:30 „Hájí vládu. Tak si řekli o odměnu.“ Jakl a proč zaplatíte víc České televizi

„Není tu žádný důvod, proč má stát vydržovat barák za 8 miliard korun.“ ParlamentnímListům.cz to řek…