Městští strážníci jsou popelky. Očkování se nyní nedočkají. Necháváme je napospas ulici. A policisté? Odborářský předák o tom, o čem se skoro nemluví

15.01.2021 20:05

ROZHOVOR Odměnou pro policisty před Vánoci byl v mnoha případech „covidový“ odznáček a padesát kusů roušek. Na špatné financování upozorňujeme stále. Tak situaci shrnuje poručík Zdeněk Drexler, předseda odborové organizace Unie bezpečnostních složek. O nápravu se prý snaží všemi zákonnými prostředky, jež odbory mají k dispozici a kterých mohou využít.

Městští strážníci jsou popelky. Očkování se nyní nedočkají. Necháváme je napospas ulici. A policisté? Odborářský předák o tom, o čem se skoro nemluví
Foto: Archiv UBS
Popisek: Předseda odborové organizace Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler
reklama

Odborová organizace Unie bezpečnostních složek přibrala obecnou a městskou policii, tedy strážníky, do svých řad jako jednu z posledních skupin. Nejsou tito lidé všeobecně dost přehlíženi?

Souhlasím s tím, že strážníci městských a obecních policií jsou přehlíženi. Plyne to z jejich nešťastného zařazení. Ačkoli podobně jako třeba policisté hlídkové služby nebo kupříkladu pohotovostní motorizovaná jednotka tráví drtivou většinu času na ulici a mnohdy jsou na místě činu první, nejsou zařazeni mezi složky integrovaného záchranného systému. Zákony, metodiku a další věci jim určuje Ministerstvo vnitra, ale jsou zaměstnanci obcí. Obecní a městská policie je prostě taková popelka.

V prosinci řešili strážníci 7 775 případů porušení vládních nařízení. Jsou často v přímém kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní covidem-19. Přitom žádný městský strážník v zemi nespadá do první kategorie těch, kteří mají dostat očkování. Proč?

Do první vlny nebyli zařazeni z nám neznámých důvodů. Jedná se o pochybení v provádění očkovací strategie. Vláda tvrdí, že vše je připravené, ale zároveň ministr Jan Blatný říká, že v příštích dvou měsících nebude tolik vakcín, aby byli strážníci očkováni. Jinými slovy je necháváme na ulici napospas.

Co jste pro to poodborářsku udělali vy, aby se situace změnila?

Anketa

Kdo si podle Vás nezaslouží státní kompenzace?

3%
hlasovalo: 10016 lidí
Jako odbory jsme prostřednictvím místopředsedy výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro městskou policii informovali premiéra a ministra zdravotnictví. O problému tedy oba vědí, a pokud odsouvají strážníky na druhou kolej, nemyslíme si, že je to správné.

Mezi vašimi členy jsou i příslušníci vězeňské služby. Bylo v pořádku odmítnout vyhlásit na začátku koronakrize amnestii, aby se lehčí odsouzení dostali z věznic?

Nevidím jediný důvod, proč by měli být vězni amnestováni na základě koronavirové pandemie.

Nemůžete veřejně vyjádřit souhlas s porušováním vládních opatření, ale stavíte se za živnostníky, přičemž si uvědomujete chaotické jednání vlády. Trochu mi to připomíná poruchu, která se nazývá rozdvojená osobnost. Vám ne?  

Nikde není uvedeno, že nemůžeme veřejně vyjádřit nesouhlas s nařízeními vlády. Musíme je dodržovat, ale to neznamená, že musíme slepě se vším souhlasit.

Rozčilovali jste se nad tím, že vám nepřidají. Přitom v roce 2020 bylo uvolněno na odměny 1,2 miliardy korun. V průměru zhruba 17 000 Kč na každého policistu i hasiče. Dost často se ale peníze nedostaly mezi řadové příslušníky. Na posledním jednání s policejním prezidentem v polovině prosince 2020 vám jeho náměstek sdělil, že odměny byly čerpány průběžně po celý rok a na závěr roku se rozdělily pouze poslední zbývající finance. Je to pravda?

Ano, že toto řekl náměstek policejního prezidenta, je pravda. Odměnou pro policisty před Vánoci byl v mnoha případech „covidový“ odznáček a padesát kusů roušek.

Ministryně Schillerová na počátku minulého roku stále rušila jednání s vaší unií. Co si o ní myslíte?

Paní Schillerová měla údajně velmi vytížený program. Naši argumentaci jsme zveřejnili prostřednictvím našich informačních kanálů a některých médií. Příslušníci bezpečnostních složek si podle nás zaslouží větší uznání, než se jim ze strany Ministerstva financí dostalo.

Co děláte, abyste nabourali tento nespravedlivý systém?

O nápravu se snažíme všemi zákonnými prostředky, jež máme k dispozici a kterých můžeme využít.

Jste dlouhodobě nespokojeni s financováním. Právo na stávku je vám zákonem upřeno. Co s tou nespokojeností tedy můžete dělat?

Na špatné financování upozorňujeme stále. Měli jsme připravené dvě akce, které byly znemožněny pandemií koronaviru.

Nemáte někdy představy o tom, jak by to dopadlo, kdyby do ulic vyšli všichni vysocí funkcionáři z prezidia a Ministerstva vnitra?

Kdyby vyšli do ulic všichni důstojníci, bylo by na ulici více policistů.

V březnu jste říkal, že jezdíte zásobovat celníky a policisty na hranicích. Jezdíte stále?

V jarní vlně jsem jezdil na hranice, protože nebyla dezinfekce a nebylo pořádné jídlo. Podle průzkumu, který jsme dělali, ochranné pomůcky by být měly.

Dost značná část populace začala žít ve virtuálním světě internetu. Jste i osobním trenérem. Co byste lidem doporučil, aby přežili koronakrizi v psychickém i fyzickém zdraví?

Pokud je člověk pouze ve virtuálním světě, je to samozřejmě špatně. Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Doporučuji lidem, aby šli do přírody, na procházku a aby trávili čas se svými blízkými.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky brání šíření viru? Lockdown brání šíření viru? Markéta Šichtařová do toho hodila vidle svou verzí. Tady je

17:35 Roušky brání šíření viru? Lockdown brání šíření viru? Markéta Šichtařová do toho hodila vidle svou verzí. Tady je

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Neexistuje souvislost mezi lockdowny a počtem úmrtí na 100 tisíc obyvat…