Migrační krize s sebou nenese jen terorismus. Nebezpečí má mnohem širší záběr, důrazně varuje psycholog

23.12.2016 11:50 | Zprávy

ROZHOVOR Většina evropských politiků funguje na principu flašinetu, myslí si psycholog Jiří Brančík. „Ve svém tunelovitém vnímání světa nejsou schopni kritického myšlení, ani vidět souvislosti a reagovat na měnící se svět,“ uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Jaké vidí nebezpečí plynoucí z migrace? „Jde o negativní, devastující dopad na celou naši civilizaci, na způsob života. Taková devastace není vidět hned, nejde však na druhou stranu o něco plíživého. Negativní změny vidíme již v zemích, kde islámská ideologie měla možnost zapustit kořeny, v zemích sousedících s námi. U nás tyto nežádoucí a zničující změny mohou nastat v řádu ne desetiletí, ale let,“ vysvětluje.

Migrační krize s sebou nenese jen terorismus. Nebezpečí má mnohem širší záběr, důrazně varuje psycholog
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík

Bezpečnostní expert Andor Šándor k berlínskému teroristickému útoku uvedl, že se útočník při jeho provedení mohl inspirovat atentátem v Nice, kdy terorista také najel autem do davu lidí, tehdy oslavujících francouzský státní svátek. Je to podle vás možné?

Podle mě je to možné, ba navíc pravděpodobné. Schopnost nápodoby chování není vlastní pouze lidem, ale i nižším živočichům. Navíc najetí autem do davu není jen záležitostí atentátu v Nice, ale stalo se tak i v roce 2005 při londýnských islámských útocích, též v Izraeli, v Iráku proti jednotkám USA.

Německý prezident Joachim Gauck uvedl, že nenávist na jedné straně nemůže vést k nenávisti na straně druhé. Chápu, že chtěl společnost uklidnit. Ale není hněv, vztek, až nenávist normální přirozenou reakcí na tyto brutální teroristické činy?

Pan prezident funguje tak jako většina evropských politiků, na principu flašinetu. Mechanicky zpívá stejnou písničku, je docela možné, že této mantře i věří. V tom je slabost, rozhodující slabost všech těchto lidí v politice zahnízděných. Ve svém tunelovitém vnímání světa nejsou schopni kritického myšlení, nejsou schopni vidět souvislosti a reagovat na měnící se svět. Moc se tomu nedivím. Poválečný vývoj v Evropě byl relativně klidný, politické systémy většiny zemí jsou nastaveny tak, že produkují další a další generace politiků nekompetentních, bez schopnosti vize, čili neschopných. To, že hněv, vztek i nenávist jsou reakcí zcela přirozenou, je nasnadě. Stačí se trochu orientovat ve vývoji člověka jako druhu, zjistíte, že altruismus je sice v naší psychice vývojově zakotvený, je užitečný, má však velmi důležitou podmínku: vyskytují-li se v lidské společnosti jedinci, kteří nespolupracují, škodí, parazitují, každá společnost je identifikuje a potrestá. To je, prosím, fakt, který si v našich mozcích neseme již od paleolitu. Pan prezident Gauck a jemu podobní s tím těžko něco udělají.

„Evropa je měkká. Kdekdo si sem může přijít a donedávna byl dokonce vítán s otevřenou náručí. Evropa je humánní. Proto je zaskočena jasným, agresivním zlem, kterému neumí čelit. Je založena na až absurdní regulaci života Evropanů, zatímco cizincům toleruje žádné nebo falešné pasy. Evropa je dětinská. Tak dlouho křepčila radostí z pádu vnitřních hranic, až zapomněla na ty vnější. Evropa stojí na moderním humanismu. Jenže tento humanismus si nikdy nemůže porozumět se středověkem.“ To napsala 20. prosince ve svém blogu advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Souhlasíte s jejím popisem situace? Dá se k němu ještě něco dodat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …