Místopředsedkyně Suverenity vzkazuje: Dala bych ti pár facek, Kalousku

26.08.2013 20:37

ROZHOVOR Místopředsedkyně Suverenity Jana Volfová v rozhovoru ParlamentníchListů.cz prozradila, že jedinou věcí, kterou Suverenita nyní chce, je návrat Václava Klause do politiky. „Pokud se Václav Klaus rozhodne, že se vrátí, tak my uděláme vše pro to, aby jeho návrat byl úspěšný. Je nám tak osobně jedno, jak a kde a kdo bude stát, co se týče kandidátek,“ prozradila Volfová. Navíc přidala i vzkaz, komu by nejradši dala facku...

Místopředsedkyně Suverenity vzkazuje: Dala bych ti pár facek, Kalousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Volfová

Václav Klaus v sobotu řekl, že vážně uvažuje o návratu do politiky. Kvůli tomu možná prý na politické scéně vznikne nový subjekt SUPR Klausovci, což by vzniklo propojením jména Suverenity Jany Bobošíkové s názvem Prosperita. Jak tyto věci prožíváte vy osobně?

Už na sjezdu před třemi lety Suverenita poděkovala Václavu Klausovi za jeho práci a také za to, že brání suverenitu České republiky. I v minulosti mnohokrát Suverenita vyzvala Václava Klause, aby se do politiky vrátil. Naposledy se tak vyjádřila Jana Bobošíková při tiskové konferenci naší strany po prvním kole volby prezidenta. I my jsme přesvědčeni, že je potřeba, aby se vrátily hodnoty jako je suverenita, prosperita a svoboda. To jsou zároveň hodnoty, které byly vždy spojovány i s Václavem Klausem.

Pokročila nějak nyní jednání mezi Suverenitou a Václavem Klausem?

Jednání se neustále vedou. To, jak dopadnou, to bude především věcí Václava Klause. Je jen na něm, jak se rozhodne a kterým směrem se vydá. Já nemám ani právo a ani pocit, že bych měla do toho jakýmkoliv způsobem mluvit. Nechme to tedy na něm.

Jaký máte nyní vztah k Miloši Zemanovi? Bylo o vás známo, že k němu máte blízko... Byla jste koneckonců jeho politickou spojenkyní již od počátku devadesátých let. Zajímá mne váš postoj proto, že jste byla členkou sociální demokracie, později předsedkyní Strany důstojného života a od roku 2011 jste místopředsedkyní strany Suverenita.

Jsem nadále v přátelském vztahu s Milošem Zemanem a nechci hodnotit tyto věci. Stanoviska Suverenity znáte, máme jasně dané programové priority a to jsou nyní moje postoje.

Nedávno jste se rozlítila nad tím, když místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Suverenitu Jany Bobošíkové za stranu „téměř náckovskou”. Podle Kalouska je navíc prý i na okraji politického spektra. Vy jste na to reagovala větou, že by si Kalousek zasloužil za svůj výrok pár facek. Stojíte si za tím i nyní?

Na výroku trvám, neboť speciálně pro moji rodinu to bylo velmi problematické vyjádření. Můj dědeček zemřel v koncentračním táboře Mauthausen, babička přežila šest let v koncentračním táboře Ravensbrück a můj otec byl jako dítě na převýchově. Chtěla bych se zeptat pana Kalouska, jak to bylo s jeho vlastní rodinou. Mne ale ta jeho slova urazila lidsky, urazilo to mojí rodinu, která opravdu v té době trpěla. Kdybych ho teď potkala, tak bych asi měla co dělat, abych se udržela....

Jak vůbec hodnotíte éru Miroslava Kalouska - myslím tím jeho působení na postu ministra financí? On se totiž nejenom na konto vaší strany, ale i na konto zemanovců vyjadřuje často, přičemž padají slova o ztrátě demokracie...

Za vlády pana Kalouska jako ministra financí a pana Bohuslava Sobotky jako šéfa rozpočtového výboru a obráceně, došlo k největšímu deficitu a ekonomickému propadu, které tato země zažila. A to je ten největší důvod, proč je třeba, aby se do země vrátila prosperita.

Miroslav Kalousek ale rozhodně není tím, kdo pro média mlčí. Řekla jste si i jindy při jeho veřejných či mediálních vystoupeních, že by potřeboval „pár facek“?

Já opravdu lidi nefackuji. To, co jste zmiňovala, byla výjimečná situace, kdy jsem byla osobně uražená. Pamatuji si na babičku, která – když mne bylo šest či osm let –  se vždy při jakékoliv neohlášené návštěvě rozklepala, neboť si myslela, že již pro ni opět jdou. Když mi bylo 18 let, tak se mi do rukou dostal její deník, nebo spíš úryvky z toho, co zažila, a dva dny jsem nebyla schopná spát. Toto byla pro mě tak velká osobní problematická věta, že bych se skutečně neudržela. Jinak lidi nefackuji, myslím si, že je potřeba bojovat proti názorům myšlenkami a programem. Ten, který máme my, je program, který podle mne lidi potřebují a je určitě kvalitnější nežli program TOP 09.

Jak hodnotíte Miloše Zemana coby hlavy státu? Na jeho konto padají různé odsudky. Třeba k tomu, jak si vedl při jmenování úřednické vlády. Mají podle vás takové kritické hlasy v něčem pravdu?

Kdo chtěl přímou volbu prezidenta a nechtěl změnu kompetencí, tak musel vědět, že se může stát, že bude prezidentem právě Miloš Zeman. On nedělá nic jiného, než dělal celý život - tedy využívá toho, co může. Je takový, jaký vždy byl. Ti, co si neuvědomili, že je třeba přímou volbu prezidenta domyslet (Suverenita ale také říkala, že chce přímou volbu prezidenta, že zrušíme Senát, zvýšíme některé pravomoci a podobně), tak těm připomínám, že on není nepředvídatelný. On je vždy předvídatelný. Vždycky takový byl a všichni, co přímou volbu chtěli, tak by si to měli uvědomit.

Jaké jsou nyní vaše aktivity v Suverenitě?

Jako místopředsedkyně Suverenity se snažím především připravit věci tak, ať už Suverenita bude kandidovat v jakémkoliv spojenectví, aby to proběhlo všechno organizačně co nejlépe. Snažím se i o to, abych plnila rozhodnutí Republikové rady, snažím se ji svolávat, snažím se řešit vnitřní věci strany. Vnější pak řeší Jana Bobošíková.

A co se týče předvolebních kampaní?

V minulých volbách jsem projela s Janou Bobošíkovou celou republiku. Byly jsme to my dvě, které jsme osobně vysvětlovaly lidem politiku Suverenity. Jak to bude letos, to bude záviset na vývoji dní budoucích.

Pokud jde o kandidátní listinu, tak už má Suverenita jasno v tom, kdo a kde bude lídrem?

Suverenita chce jedinou věc – návrat Václava Klause do politiky a návrat jeho hodnot. Pokud se Václav Klaus rozhodne, že se vrátí, tak my uděláme vše pro to, aby jeho návrat byl úspěšný. A je nám úplně jedno, jestli někde jsme, nebo nejsme na kandidátkách. Nám jde o to, aby se tato země vrátila do parlamentní demokracie a do právních struktur a s tím přišla i prosperita, suverenita a svoboda. Pro to uděláme cokoliv a je nám osobně jedno, jak a kde a kdo bude stát na kandidátkách.

Jak byste zhodnotila vládu Petra Nečase a poslední týdny působení jeho kabinetu a aféry, které byly s tím spojované?

Já si nevšímám afér. Pro mne je vždycky důležité spíše to, co je navenek. Ale ta vláda v podstatě nevládla, nespravovala tuto zemi, byla velmi slabá, podobně jako byl slabý její pan premiér. Jsem přesvědčená, že to je ten hlavní důvod toho, že jsme na tom nyní tak mizerně ekonomicky. Ostatní státy se alespoň částečně vracejí do určitých ekonomických plusů. My jsme stále v recesi, nejsme schopni stoupat, zadlužujeme se stále více a to je ten nejhlavnější problém, který tato vláda měla. Ta vláda nevládla, pouze jen zadlužovala zemi a bohužel rozhazovala peníze, které měly být využity úplně jinak a účelněji. Pokud bychom neměli o čtyřicet nebo až padesát procent předraženější dálnice, možná bychom měli na pomoc českým malým a středním podnikatelům, kteří potřebují zakázky. Kdybychom neměli přisáté firmy na státní rozpočet a navíc ještě různě zalobbované, možná bychom tady měli skutečný trh a skutečnou soutěž, která by nám zlevnila stát, zlevnila jeho činnost a nedostávali bychom se do tak krizových situací, jako se dostáváme dnes.

Takže, jestli jsem to dobře pochopila, vy osobně jste stoupencem předčasných voleb...

Samozřejmě. Já osobně předčasné volby vítám a myslím si, že to je nejčistší cesta k tomu, aby se lidé rozhodli znovu rozdat karty, aby řekli, koho opravdu chtějí a to už jenom proto, že ve vládě byla strana, která se do sněmovny nedostala a byly tam i různé přechody, odchody a rozchody...Jsem přesvědčená o tom, že občané sami nejlépe vědí, koho chtějí a myslím si, že se i poučili a budou hledat lidi, kterým jde opravdu o Českou republiku a o její další směřování.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

19:01 Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

„Možná ukazujeme, že politici mohou být normální,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda Pirátů Ivan…