Mnozí politici se snaží „kastovat“ společnost a vracet se k „třídnímu boji“

16.08.2016 15:54

ROZHOVOR „Domníváme se, že mnozí politici jdou například živnostníkům a dalším aktivním a schopným lidem po krku. Nazývají je parazity a úspěch se tady trestá. Heslem ‚Společně‘ jsme chtěli říct, že všichni bychom měli táhnout za jeden provaz,“ řekl ParlamentnímListům.cz Josef Káles, kandidát v krajských volbách za koalici Svobodných a Soukromníků v Pardubickém kraji.

Mnozí politici se snaží „kastovat“ společnost a vracet se k „třídnímu boji“
Foto: Svobodní
Popisek: Josef Káles, místopředseda Svobodných.

Do říjnových krajských voleb v Pardubickém kraji jdete v koalici Svobodných a Soukromníků společně s Petrem Bajerem, jak byste zatím vaši dosavadní spolupráci ohodnotil?
 
S Petrem Bajerem si velice rozumím, považuji jej za velmi schopného a pracovitého muže, který má „tah na branku“. Spolupráce Svobodných a Soukromníků je velmi dobrá, myslím si, že se z nás postupně stávají dobří přátelé, nejen političtí partneři. Věřím, že se nám podaří přesvědčit lidi, že takové uskupení v Pardubickém kraji chybí. Jsem přesvědčen o tom, že máme co nabídnout.
 
Čím byste své voliče přesvědčil, aby volili právě vaši koalici?
 
Myslím si, že obě strany mají v Pardubickém kraji za sebou již odvedenou nějakou práci a mají výsledky. S kolegou Lichtenbergem jsem členem chrudimského zastupitelstva, přestože jsme v opozici, podařilo se nám prosadit krok vedoucí k větší průhlednosti radnice. Každé zasedání jako jedni z mála vystupujeme, aktivně informujeme občany o chystaných krocích radnice a kontrolujeme ji. Domnívám se, že patříme mezi nejaktivnější zastupitele. Jde nám o to posunout věci skutečně jiným směrem. Petr Bajer je v Holicích v jiné situaci, má možnost jako člen vedení radnice ovlivnit mnohem více a to se mu daří. Snažíme se tedy přesvědčit voliče hlavně našimi zkušenostmi, aktivitou a elánem pomoci Pardubickému kraji.
 
Váš volební slogan říká Společně pomůžeme našemu kraji. Kde konkrétně je ten největší problém, který je potřeba změnit?
 
Rozhodli jsme se pro slogan, jehož hlavním slovem je SPOLEČNĚ. Domníváme se, že mnozí politici se snaží „kastovat“ společnost a vracet se k „třídnímu boji“, jdou například živnostníkům a dalším aktivním a schopným lidem po krku. Nazývají je parazity a úspěch se tady trestá. Heslem „Společně“ jsme chtěli říct, že všichni bychom měli táhnout za jeden provaz. A co je největším problémem kraje? Určitě situace v dopravě. Strašně nám chybí R35 a obchvaty některých měst, trpí kvůli tomu silnice II. a III. třídy. Domníváme se, že je potřeba zaměřit se právě na opravy a výstavby silnic. Co se týče našich dalších priorit, vidíme zde také možnost výrazně pomoct školství nebo udělat z molochu nazývaného „krajský úřad“ štíhlou instituci.
 
 
Máte nějaký přesný plán, jak změnu provést?
 
Téměř rok jsme na přesném plánu pracovali společně s odborníky z různých odvětví. Můžeme se opřít o ředitele škol, lékaře, ekonomy, pracovníky v dopravě či například o zkušené manažery. Nevidíme do krajských struktur tak dobře jako staré strany, ale díky tomu máme na některé věci nový a inovativní pohled. Dokážeme úřadem prohnat trochu čerstvého vzduchu a to je potřeba.
 
Jednou z vašich priorit je zaměřit se na školství. Jak konkrétně se budete snažit školství zlepšit?
 
Myslíme si, že je potřeba uvolnit ředitelům středních škol více ruce. Ředitel školy má mít možnost určovat směr, kterým se škola bude ubírat. Nemá z něj být pouze člověk, který vyplňuje různé formuláře a tabulky a naplňuje krajské směrnice. Osobně si myslím, že čím bude více konkurence mezi školami, tím vyšší bude úroveň těchto škol. Chceme také více propojit firmy se studenty – díky tomu se mohou naučit to, co v budoucí práci budou potřebovat, a díky tomu naleznou jako absolventi uplatnění přímo v našem kraji a neodstěhují se za prací jinam. Pomůže to zejména učňovskému školství.
 
Říkáte, že chcete školy pro děti a učitele, ne pro tabulky, dotace a projekty. Jak konkrétně byste si to vy osobně představoval?
 
Jak už jsem naznačil, ředitelé a pedagogický sbor má mít možnost realizovat své nápady, jak vzdělávání zlepšit. Nesmí být svázáni přísnými regulemi kraje či státu. Chceme jim dát tedy větší prostor, více svobody, ale také více odpovědnosti za výsledky škol.
 
 
Vyjádřil jste se pozitivně k obchodu Británie z EU, sám jste pro referendum i u nás, jak si myslíte, že by u nás dopadlo?
 
Britové se rozhodli velmi dobře. Katastrofické scénáře fanoušků evropské integrace se nenaplňují. Británie je na vzestupu a bude se jí mimo EU dařit mnohem lépe a lépe by se dařilo i České republice, kdyby vystoupila z EU. Věřím, že by referendum dopadlo dobře a i další referenda v ostatních zemích by vedla k tomu, že se z Evropy stane zóna volného obchodu bez obrovské armády úředníků, bez zbytečných regulací a bez nesmyslných dotací. ČR má být otevřenou ekonomikou, obchodovat se světem, ale Brusel se svými regulacemi nás brzdí. To je správná cesta, jak zvýšit životní úroveň nás všech. Samozřejmě bychom měli nadále zůstat součástí Severoatlantické aliance, která je zárukou určité míry bezpečnosti.
 
Negativně jste ohodnotil schválení vládního návrhu zákona, který by zaváděl limity pro předvolební kampaně a omezoval financování politických stran, budete proti zákonu nějak bojovat?
 
Ten zákon je strašně nesmyslný. Zavádí nový úřad, který ničemu nepomůže. Omezuje vstup nových uskupení do zastupitelstev a upevňuje pozice starých politiků. To je podle mě špatně, férovější by byly rovné podmínky pro všechny kandidáty, tedy minimálně zrušení tučných dotací z veřejných peněz politickým stranám. S kolegy se pokusíme přesvědčit senátory, aby tento nepovedený zákon zastavili. 
 
Další novinkou v rámci tohoto zákona je i financování politických institucí z veřejných peněz, ale pouze pro ty skupiny, které již byly tři volební období ve Sněmovně a mají alespoň jednoho poslance zvoleného dvakrát. Není to nespravedlivé? Neměly by mít všechny strany stejnou startovací čáru?  
 
Je to tak, jak říkáte, všechna uskupení by měla být na stejné startovací čáře. Je to snaha současných politiků se ve funkcích „zabetonovat“ a bohužel to vypadá, že jim to prochází bez výrazného povšimnutí veřejnosti. Spolky a zejména politické instituty by měly být sponzorovány z peněz podporovatelů a členů.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…