Někteří publicisté hledají příhodný strom, na kterém by pověsili soudkyni, řekl nám Tomáš Sokol ke kauze Nagyová

08.06.2015 12:51

ROZHOVOR Advokát Tomáš Sokol se před několika dny na svém blogu rozepsal o kauze Jany Nagyové - Nečasové a vojenské rozvědce. Přesněji řečeno, věnoval se komentátorům, kteří o případu psali, aniž o něm věděli něco bližšího, a nakonec otráveně konstatovali, že nikdo nebyl odsouzen. Sokol přitom zavzpomínal i na T. G. Masaryka. V podobném duchu se nesl rovněž rozhovor pro ParlamentníListy.cz.

Někteří publicisté hledají příhodný strom, na kterém by pověsili soudkyni, řekl nám Tomáš Sokol ke kauze Nagyová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokát Tomáš Sokol
reklama

Pane doktore, jaký je aktuální vývoj či situace v několika větvích kauzy Nagyová, připravují se další obžaloby? Ví se, kdy proběhnou další soudy?

Aktuální vývoj je dramatický. Ve věci Vojenského zpravodajství někteří publicisté hledají příhodný strom, na kterém by pověsili soudkyni, co jim ukradla sprosté podezřelé. Ostatní vyčkávají. Zčásti jestli ho najdou, zčásti doručení rozsudku. Co se děje v ostatních kauzách, nevím. Raději.

Jaká bude Vaše strategie pro odvolání k pražskému Městskému soudu v kauze Vojenského zpravodajství?

Vyčkat rozsudku, přečíst si ho, odolat přílivu staronových a nových důkazů, které nám jsou slibovány a pak je vyvracet. Bude-li toho třeba.

Můžete se vyjádřit k rozsudku soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Marcely Králové v této větvi, nacházíte v něm nějaké chyby či nesrovnalosti?

Rozsudek mi zatím nebyl doručen. Výrok o zproštění konvenuje s mým přesvědčením, že tam není, jmenovitě pokud jde o mého klienta nic, z čeho by se dal udělat trestný čin.

Můžete shrnout vývoj celé kauzy, jak ji po delší době od zahájení vyšetřování vnímáte, hodnotíte? Jak hodnotíte po této době nasbírané důkazy?

Bouře ve sklenici vody, pečlivě udržovaná těmi, kdo takové bouře milují. Případně na nich profitují. Alespoň proto, že se v nich mohou natřásat a pohoršeně kvokat. K důkazům jsem se veřejně vyjádřil a tak jen opakuji: Jaké důkazy? Dočtete se v mé závěrečné řeči.

  • závěrečná řeč ZDE

Kopie závěrečné řeči obhájce obžalovaného Generálporučíka Ing. Ondreje Páleníka, MBA tak, jak byla přednesena na hlavním líčení a poté založena do spisu.

Na vysvětlenou k příloze:

„Od počátku svého trestního stíhání se pan generál Páleník veřejně nebránil. Ačkoliv byla jeho role v celé kauze veřejně probírána a byly o ní říkány takové věci, že označit je za nesmysl, je to nejmírnější, co lze říci. Tak to u veřejně sledovaných kauz bývá často. Pak ale přijde soud. Tam se může obžalovaný veřejně hájit a poukázat i to, co jeho vinu zpochybňuje, anebo vyvrací. A i další důkazy jsou veřejnosti přístupné. To ale v tomto případě ze zákonných důvodů není možné. Nemalá část důkazů musela být provedena v režimu utajení. Včetně výpovědi klienta a také včetně závěrečných řečí. A neveřejný, přesněji tajný, bude nejspíš i rozsudek. Na jednu stranu to chápu a musím respektovat, na druhou mi to připadá unfair. Generál Páleník byl voják a asi dobrý a statečný voják. Soudě podle těch 40 vyznamenání, která smí nosit a dalších ocenění. Našich i zahraničních. Včetně Bronzové hvězdy USA. Jenže v té veřejné části tohohle boje neměl moc šance se bránit. Obžalovaného soudí soud, ale ve veřejně sledovaných věcech i veřejnost. Ta už tak namnoze učinila a minimálně předčasně. Proto jsem se rozhodl zveřejnit to, co ze závěrečné řeči nepodléhá režimu utajení, protože to vychází z neutajovaných dokumentů. Konkrétně kopii své závěrečné řeči, kterou na označených místech doplním ústním odkazem na to, co je v režimu utajení. Jak přesvědčivě to bude působit, je věc individuálního posouzení. Soudu i veřejnosti.“ JUDr. Tomáš Sokol

Fotogalerie: - Nagyová u soudu

Jana Nagyová vypovídala u soudu s Karlem Randákem
Zmocněnec oviněné Eduard Bruna
K soudu se také přišel podívat protikorupčník Kare...
Novinářů dorazilo mnoho, justiční stráž je musela ...
Jana Nagyová přiváděná eskortou justiční stráže
K výpovědi se měl dostavit i Petr Nečas.Ten se ale...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jaroslav Šťastný
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

20:59 Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

ROZHOVOR Podle sociologa a spisovatele Petra Hampla nás nedostatečná svoboda stojí životy: „Svoboda …