Nepřítel Kremlu, novinář Pasko, vypustil drsná slova o „zločinném" Putinovi

08.03.2014 5:31

ROZHOVOR Ruský prezident Vladimir Putin by kvůli vojenské intervenci na Krymu měl stanout před Mezinárodním trestním soudem v Haagu. Investigativní novinář, který strávil tři roky ve vězeních, Grigorij Michajlovič Pasko je velmi nesmlouvavý. Putina vzhledem k Ukrajině přirovnává k Adolfu Hitlerovi a jeho zabrání Sudet.

Nepřítel Kremlu, novinář Pasko, vypustil drsná slova o „zločinném" Putinovi
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Investigativní ruský novinář Grigorij Michajlovič Pasko

Jak pohlížíte na události na Ukrajině?

Všechno, co se děje na Ukrajině, je věcí Ukrajinců. Veškeré vměšování do jejich věcí je narušením norem mezinárodního práva. Slib udělení ruských pasů je přímou a jasnou provokací, popíchnutím ke konfliktu. Armáda a loďstvo nemají na teritoriu suverénní Ukrajiny co dělat. Pro Vladimira Putina je to jasná vstupenka do Haagu. Provokace Ukrajiny se mu podařila stejně, jako aféra s Abcházií, kterou uznaly Nauru a Venezuela. Kdybychom čestně rýpali v historii, tak dojdeme k tomu, že Kurilské ostrovy by měly být dávno vráceny Japonsku a Krym náleží Řecku. Putin by chtěl z Krymu udělat ukrajinské Podněsteří. Když se někde objeví problémy, Putinovi to vždy přijde vhod.

Krym je obsazen ruskými vojáky. Co tedy tato intervence znamená?

Podle mě jde o zločinecké a nepřijatelné chování ruského vedení v čele s Putinem. Putina je nutné zastavit tak ostře, jak je to jen možné, aby ani u něho, ani u nikoho jiného nebujely myšlenky, že je v pořádku šlapat špinavými vojenskými bagančaty do věcí druhé nezávislého státu.

Myslíte si, že chce Vladimir Putin vést válku proti Ukrajině?

Na to se musíte zeptat Putina, jestli má toho všeho zapotřebí? Jestli chce živit své vůdcovství, své obrovské imperiální ambice? Anebo jestli mu všechno to bohatství a moc lezou na mozek, takže se cítí ve světě osamělý?

Podle některých ruských politiků rozdmýchali demonstrace v Kyjevě a jinde ukrajinští neonacisté. Co vy na to?

Žádné fašisty tam nevidím. To spíše Putin se chová jako Hitler v Sudetech. Jestli ale budeme hovořit o radikalismu, tak bez úcty říkám, že i Rusko vždy mělo a má ve své společnosti idioty. Hovořit o tom, že na Majdanu demonstrují skoro samí banderovci a fašisté, znamená urážet všechny Ukrajince.

Měl by stanout Viktor Janukovyč před Mezinárodním trestním soudem v Haagu?

To je rozhodně nutné udělat! Tím více, čím Janukovyč zve svého kamaráda Putina k vyšetřování ukrajinských událostí. K soudu by bylo třeba dostat, třeba i jen jako svědka, Putina. I vzhledem k tomu, že se vraždy na Majdaně odehrály kvůli jeho popichování.

Jaká budoucnost Ukrajinu čeká?

Doufám, že světové a evropské společenství v sobě najdou sílu a moudrost Putina zastavit, aby k válce či rozdělení Ukrajiny nedošlo. Nejlepší by bylo, aby Rusko už dnes z Ukrajiny stáhlo svá vojska, různé násilníky a agenty v civilu, ale i provokatéry, stejně jako zástupce svého parlamentu.

Myslíte si, že na to Evropská unie a NATO v čele s USA budou mít sílu a rozhodnost?

Existuje mnoho způsobů působení na politiky typu Putina. V souvislosti s ním se mi zdá do rozřešení situace na Ukrajině efektivním blokování jeho účtů ve všech světových bankách. To by ostatně mělo postihnout i účty jeho kolegů z družstva Jezero. Jak vždy Putin říká, když někam napře ruská vojska, „do rozřešení situace“, tak by mu měl do té doby i svět blokovat finance a byznys. Také je třeba Putina blokovat ve všech politických uskupeních. Nejen ho ignorovat při summitu Evropského společenství a vyloučit jej z G8.

  • Více odborných názorů a zpráv k dění na Ukrajině ČTĚTE ZDE

Novinář Grigorij Michajlovič Pasko

Narodil se roku 1962 na Ukrajině. V roce 1983 ukončil studium na fakultě žurnalistiky Lvovské vysoké vojensko – politické školy. Už tehdy pracoval v novinách Bojová hlídka. V roce 2004 ukončil i studia na právnické fakultě Ruské státní university společenských věd. V roce 1997 byl na základě informace, že mu na zájezdu v Japonsku byly zabaveny údajně tajné dokumenty, zatčen. Odborné posudky ukázaly, že o státní tajemství nešlo. Skutečnou příčinou totiž byly články na ekologická témata. Psal hodně o atomovém odpadu, kterým představitelé armády znečišťují moře. Amnesty International ho označila za vězně svědomí. Byl odsouzen na rok, ale díky amnestii jej propustili z vazby. V roce 2000 byl ale rozsudek anulován a Pasko byl uznán vinným z vlastizrady ve formě špionáže. Byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody. V nápravném zařízení strávil víc než půl roku, celkem ve vězení zhruba tři roky. V letech 2003 až 2009 byl šéfredaktorem časopisů Ekologie a právo, Orel a hlava, Město pěti moří a dalších. V roce 2011 založil Fond na podporu investigativní žurnalistiky a stal se jeho ředitelem. Jako expert se zúčastnil několika soudů v Evropě, kde svědčil o bezpráví v Rusku. Skoro ve všech případech nebyly pronásledované osoby do Ruska vydány. Je laureátem mnoha mezinárodních cen a členem všemožných novinářských a spisovatelských svazů Ruska. Trvale bydlí v Moskvě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

0:01 Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dnes vládě radí kdekdo, včetně týmu expertů. Jsou jimi ale i lidé bez vysoce kvali…