Na co se v Královéhradeckém kraji zaměřujete nyní?
Naše priority jsou stále stejné. Snažíme se rozvíjet všechny důležité oblasti, které jsou pro život regionu klíčové. Jde nám mimo jiné o ozdravení hospodaření krajských nemocnic, zajištění modernizace páteřní sítě krajských silnic či další rozvoj sociálních služeb. Naším velkým přáním je dotažení dálnice D11 do Hradce Králové a stavba rychlostní komunikace dále k polským hranicím.
Nedávno zastupitelé schválili zdražení autobusové dopravy. Navíc kraj zruší některé nevytížené autobusové spoje. Proč tomu tak je a chystají se ještě další změny?
Kraj před dvěma lety spustil integrovaný systém veřejné dopravy. Spoje na sebe díky němu lépe navazují a celým regionem jde na jednu jízdenku cestovat vlakem i autobusem. Kraj nyní musel přistoupit k minimálnímu zdražení kvůli zvýšené sazbě DPH a dlouhodobě se zvyšujícím cenám pohonných hmot. Omezit se pak rozhodl ty spoje, které cestující využívají jen velmi málo. Náklady na dopravní obslužnost činí v krajském rozpočtu jednu z největších položek – přes 600 milionů korun. Nemůžeme tuto částku stále navyšovat, zejména když stát krajům poskytuje čím dále tím méně financí.
Jednáte už s obcemi, aby přispívaly na autobusové spoje, jak je tomu jinde a souhlasí s tím?
V jiných krajích je zcela běžné, že obce na zajištění veřejné dopravy přispívají. V Královéhradeckém kraji zatím byl jejich podíl na financování autobusů minimální. Je nám jasné, že se tento krok nesetká u starostů s nadšením, ale kraj nemá jinou možnost. Jeho povinností je zajistit základní dopravní obslužnost, která je v současné době na vysoké úrovni, ale náklady na ni nelze již dále stupňovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová