Polovina národa má vymyté mozky. A ta druhá... Zkušený publicista sleduje „práci“ mediálního mainstreamu

05.03.2023 9:22 | Rozhovor

„Polovina národa má vymyté mozky a papouškuje novodobé totalitní mantry a druhá polovina se od médií hlavního proudu naopak zcela odpojila a informace čerpá z alternativních zdrojů,“ tak hodnotí výsledek práce „většiny novinářů z našeho hlavního mediálního proudu“ hudebník, publicista a 1. místopředseda Trikolory Petr Štěpánek. Nevynechal ani koncesionářské poplatky. Dostal se i k Ukrajině a čínskému návrhu na mírové řešení.

Polovina národa má vymyté mozky. A ta druhá... Zkušený publicista sleduje „práci“ mediálního mainstreamu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Akce na podporu České televize před volbou nových radních

Vina novinářů hlavního mediálního proudu na morální devastaci národa a na fatálním rozdělení společnosti je nekonečná,“ napsal jste na svůj facebookový profil. Můžete pro čtenáře PL prosím vysvětlit, co konkrétně máte na mysli?

Připsal jsem také větičku: Čest nemnoha výjimkám. Ale k vaší otázce. Co je výsledkem práce naprosté většiny novinářů z našeho hlavního mediálního proudu? Co je výsledkem jejich zcela jednostranného zpravodajství a publicistiky? Polovina národa má vymyté mozky a papouškuje novodobé totalitní mantry a druhá polovina se od médií hlavního proudu naopak zcela odpojila a informace čerpá z alternativních zdrojů. Příkop, který tím pádem ve společnosti vzniká, se neustále prohlubuje. Dokud se média hlavního proudu neotevřou celému názorovému spektru a budou nadále hlásnou troubou pouze jednoho ideového a politického proudu, nemá tento katastrofální stav řešení. Demokracie je diskuse, říkal už Masaryk. Monology, ve kterých jedni mají tlampač a druzí jsou naopak vypínáni, diskuzí nejsou. A kde není diskuze, není ani demokracie.

Rada České televize schválila podmínky výběrového řízení na nového generálního ředitele. Současnému generálnímu řediteli Petru Dvořákovi vyprší mandát letos na konci září. Co by měl nový ředitel podle Vás splňovat? Jak byste si představoval budoucnost ČT?

Úplně by stačilo, kdyby generální ředitel dbal na to, aby veřejná instituce s rozpočtem více než sedm miliard korun, v jejímž čele stojí, dodržovala všechna ustanovení zákona o České televizi a zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Na prvním místě to platí pro její zpravodajství a publicistiku.

A jak vidíte budoucnost koncesionářských poplatků? Dojde, a mělo by dojít ke zvýšení, po kterém zástupci ČT často volají?

Vůbec to nevylučuju, ale zároveň zrovna říkám, že to považuju za zločin. Trikolora má ve svém programu naopak zrušení tzv. koncesionářských poplatků, neboť je to anachronismus z minulého století. Televizní a rozhlasové poplatky jsou neefektivní, protože jejich část se cestou poztrácí, jsou iracionální, protože technologicky i společensky jsme už úplně jinde než v době jejich vzniku, a asociální, protože v poměru ke svému příjmu nejvíc platí ti nejchudší. Navíc trend v řadě západních zemí už je, že přecházejí na jiný způsob financování. My jako Trikolora navrhujeme platit veřejnoprávní média přímo ze státního rozpočtu, ale zároveň říkáme, že je potřeba je zeštíhlit, podrobit skutečné kontrole a jejich zpravodajství a publicistiku otevřít celému názorovému spektru.

Mluví se i o zvyšování důchodového věku. Je to dobrá cesta? Jak by se k tomu měly postavit například odbory?

Nikdy jsem odborář nebyl, takže nebudu radit. Nejsem ani odborník na danou problematiku, pročež vycházím pouze z toho, co jsem si o věci přečetl. Prakticky všechno už bylo řečeno, pracovalo „iks“ odborných komisí, počínaje tou Bezděkovou, které dodaly dostatek materiálu k politickému rozhodnutí. Každopádně platí, že důležitá a prakticky všech občanů se dotýkající věc, jako je reforma důchodového systému, by měla být přijata v konsensu všech rozhodujících politických sil, to znamená jako kompromis. Neexistuje nic horšího než snaha protlačit podobné věci jednostranně a silou. Čehož jsme byli právě v těchto dnech svědky, byť jde jen o dílčí záležitost týkající se valorizace důchodů. To, co v této souvislosti předvádí Fialova vláda národní zkázy, je nekonečná hanba.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

EU a sdělovací prostředky se nám snaží vsugerovat že jedinou příčinou zla je Putin a Rusko, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesathene , 05.03.2023 12:05:04
Zapomínají na všechny války a mrtvé kvůli USA a západu... Ale my, přemýšliví si na vše dobře pamatujeme... Sýrie, Lybie... Irák, Srbsko, přehmaty a omyly v Afganistánu... všude oběti! Samozřejmě že Rusko nemělo začít válčit na Ukrajině, ale kdo ho znervóznil!? NATO a Zelenskij!

|  8 |  0

Další články z rubriky

Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU

23:59 Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Byl jedním z novinářů, kteří rozkryli aféru Twitter Files. Příběh o tom, jak polit…