Poslanec Krejza: Ten virus populací projde, je jen otázka, jak rychle projde

15.03.2020 15:55

ROZHOVOR „Nepanikařit a sednout si k televizi s nějakým dobrým filmem. Situace bude o moc lepší, je třeba dodržovat pokyny a neztratit chuť k životu,“ doporučuje poslanec ODS a místostarosta Litoměřic Karel Krejza k opatřením vlády vůči koronaviru. Zdůraznil, že opatření zabraňují rychlému šíření nemoci, které by nemocnice nemusely zvládnout.

Poslanec Krejza: Ten virus populací projde, je jen otázka, jak rychle projde
Foto: ODS
Popisek: Karel Krejza
reklama

Jak závažnou vidíte současnou situaci s novým koronavirem?

Závažná je, nesmí se bagatelizovat. Samozřejmě, panika jako taková škodí a má negativní důsledky. Je třeba užívat zdravý rozum a dodržovat doporučení neshromažďování se a tak dále, než se situace trochu rozloží. Aby nenastal katastrofický scénář jako mají v Itálii, kde mají najednou obrovské množství nakažených a lékaři to nedokážou zvládnout. Situace bude o moc lepší, je třeba dodržovat pokyny, nepanikařit a neztratit chuť k životu.

Co říkáte na opatření české vlády? Domníváte se, že tedy zabrání tomu katastrofickému scénáři jako v Itálii, jak jste ho nazval?

Myslím, že opatření jsou v pořádku. Samozřejmě se to dotýká života mnoha lidí, ale situace je výjimečná, takže já opatření podporuji. Koneckonců v našem městě jsme k nim přistoupili ještě před nouzovým stavem – například k uzavření bazénu. Myslím, že vláda nemůže ani postupovat jinak. Pár týdnů bez návštěvy bazénu obyvatelé vydrží. To samé bez návštěvy zimního stadionu. Takže nejde o tak velký zásah – a jedná se o prevenci. Nepanikařit a sednout si k televizi s nějakým dobrým filmem.

K těm opatřením se kriticky vyjádřil herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský s tím, že opatření ničí divadla a kulturu. Zaznamenal jste ho?

Jsou lidé, kterých se to dotýká existenčně, a tam chápu, že mohou mít jiný názor pod vlivem svých existenčních starostí – stejně jako to vidím u živnostníků, kteří jsou kritizování, že nařízení nedodržují. Ale oni jsou pod tlakem, kdy jim nikdo nic bez práce nedá, tak jako úředníkům nebo zaměstnancům velkých firem. Když jsou oni doma, nemají strach o svoji budoucnost, zatímco živnostníci a divadla, tam může dojít až k likvidaci – a samozřejmě zvažujete, co je pro vás důležitější. Na jednu stranu to chápu, ale na druhou jsou opatření správná, lidé se teď shromažďovat nemají.

Jan Hrušínský prohlásil dále, že rozhodnutím byly zakázány demonstrace. Navíc nynější stav nazval „stanným právem, které platí pod hrozbou tří milionů korun pokuty jen kvůli tomu, aby se nemluvilo o problémech trestně stíhaného komunistického udavače“. Co k jeho výtkám řeknete?

Za mě tedy bez komentáře, to je pro mě už za hranou.

Jak se díváte na to, že celou akci, a ne určitě sám, řídí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který ale není v oboru vzdělán. Není tedy odborníkem, jak nám premiér Andrej Babiš vládu odborníků sliboval. Je v podstatě odborníkem mediálním…

… celá vláda jsou mediální odborníci v tomto případě, takže si myslím, že ministr Vojtěch nijak nevybočuje. Na druhou stranu někdy je lepší, když nemáte vlastní názor a poslechnete skutečné odborníky, které máte v týmu, na slovo.

Řídíte se tím i vy ve své práci?

(smích) Ano, někdy mám svůj vlastní názor, kdy je moje odbornost třeba trochu lepší, než lidí v týmu. Ale umím si nechat poradit a ve dvaapadesáti si troufnu říct, že poznám, jestli tomu člověk rozumí, nebo nikoliv.

Zní to skoro, jako by podle vás bylo dobře, že si ministr Vojtěch nechá v této situaci radit?

Ano, to považuji za správné.

Přidám ještě další vyjádření. Režisér Jan Hřebejk spojil riziko nákazy s tím, že se může hodit i k něčemu jinému, a na Twitter napsal: „Koronavirus je ideálním spojencem ANO, fašistů a komunistů při pokusu převzít ČT v situaci zákazu demonstrací.“ Přišel koronavirus jak na zavolanou, aby pomohl zmíněným politickým silám?

V každé situaci se člověk snaží z nevýhody udělat výhodu. Takže si myslím, že v některých případech může i tato věc posloužit jako zástěrka, nebo být k něčemu zneužita. Na druhou stranu je otázka, zda by to pro hnutí ANO byla nějaká extra výhoda… to si nemyslím, protože ekonomické dopady dopadnou jak na obce, na státní rozpočet, na obyvatele, tak na firmy včetně Agrofertu. Takže já si úplně nemyslím, že by se to dalo masivně zneužít.

Vláda tedy podle vás dělá, co může...

Dělá, co musí...

Ten virus populací projde – teď je jen otázka, jak rychle projde. Pokud máte zavřené školy, máte zákaz shromažďování a naopak jsou otevřeny jiné věci, snižujete množství lidí, kteří jsou potenciálně nakažení, snižujete rychlost nárůstu a snižujete aktuální počet nemocných.

Je to tak, jde o čistou matematiku, jde o exponenciální geometrické a aritmetické řady... Bez těch opatření by byl nárůst exponenciální; když opatření existují, tak se projevují podstatně pomalejším nástupem množství nemocných, aby nemocnice byly schopné situace zvládnout.

Máte respirátor, nebo budete si ho pořizovat?

Ne, v žádném případě.

Není zatím potřeba?

To by člověk potřeboval speciální respirátor, a já myslím, že není potřeba. Nemám obavu; co má přijít, přijde, a já respirátor pořizovat nebudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je ochrana ohrožených skupin?! Zrušit cílené antigenní testování a zakázat návštěvy? Lékař Boriš Šťastný je ve varu

21:25 Tohle je ochrana ohrožených skupin?! Zrušit cílené antigenní testování a zakázat návštěvy? Lékař Boriš Šťastný je ve varu

ROZHOVOR Podle nařízení ministerstva zdravotnictví povinnost plošného testování v domovech seniorů k…