Předseda Rady seniorů vše sleduje a varuje politiky: Budeme důchodcům před volbami říkat...

28.02.2017 21:20

ROZHOVOR „Žádná sláva. Mizerné penze.“ Přesto předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes slíbil, že nebude vládě nadávat, pokud dojde k prosazení nového schématu valorizace penzí a bude schválen aktuální zákon o sociálním bydlení v podobě, která bude zahrnovat jejich požadavky. Předseda Pernes si v žádném případě nedělá legraci a politikům jasně vzkazuje, že si hlídá a také bude dál pečlivě sledovat, jak hájí zájmy seniorské populace. Šetřit je evidentně nebude a nepokrytě připomíná i blížící se volby. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jasně sděluje, co všechno dnes seniorům chybí a že se tahle vláda ve snaze jim pomáhat zrovna nepřetrhne.

Předseda Rady seniorů vše sleduje a varuje politiky: Budeme důchodcům před volbami říkat...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes
reklama

Dochází ke zdražování potravin, jídla v restauracích, pohonných hmot atd. Prodejci se podle některých médií domnívají, že s ohledem na růst platů a ekonomický růst to prý Češi unesou. Ale co český senior?

To je problém. Čeští senioři jaksi nepobírají plat, nejsou manažeři, poslanci ani soudci. Co se týká výše průměrné české penze ve vztahu k okolním zemím, měřeno paritou kupní síly, jsme v poslední třetině hodnocených zemí. Zkrátka české penze jsou nízké, a to je problém.

Na druhou stranu, průměrná penze byla navýšena o 2,7 procenta, to znamená o 308 korun. Pokud vím, u letošní inflace prognózuje ČNB tuším růst 2,2 procenta. Pokud inflace skutečně taková bude, pak ji valorizace vykompenzuje. Jaká ale přesně letos inflace bude, to teď nikdo není schopen říci, ani ČNB. To říkám jako člověk, který se tím živil, počítal spotřební koše atd. Potraviny se zdražují, ale zatím bych žádné závěry nedělal.
 
Ve svém hodnocení roku 2016 jste upozornil na skutečnost, že končíme rok 40korunové, tj. historicky nejnižší valorizace penzí, letos došlo k navýšení o 308 korun. Jste s vývojem spokojen? Hovořil jste i o tom, že se chystá progresivnější mechanismus valorizace starobních důchodů…

To jsme prosadili v důchodové komisi. Se systémem valorizace penzí spokojeni nejsme. Doufáme, že progresivnější výpočtové schéma, které je teď už ve sněmovně snad ve druhém čtení, teď nevím přesně, bude schváleno. I když mám signály různé, čekáme, že to projde. Současný systém žádná sláva není.

Podstatný je pro vás také návrh zákona o sociálním bydlení, ten by měl vyřešit i problémy desítek tisíc lidí, kteří žijí v nájemních bytech. Jak to s ním vypadá?

Neznám poslední verzi. Znám tu, která šla do Legislativní rady vlády, a údajně tam byly připomínky. Verze, která šla do Legislativní rady vlády, je pro nás přijatelná, je dobrá, zahrnuje kromě jednoho všechny naše požadavky a i ten, který chybí, prý bude řešen. Jsme spokojení s tím, že snad po jedenácti letech existuje návrh této právní normy a projednání normy budeme sledovat. Budeme sledovat, jak se k tomu jednotlivé poslanecké kluby budou chovat. A protože je samozřejmě před volbami, je to jedna z našich priorit i z hlediska parlamentních voleb. Podle toho je budeme hodnotit… Budeme seniorům říkat, kdo co způsobil a kdo k čemu přispěl.

Jak jste připomněl, vládě ČSSD za pár měsíců skončí volební období. Splnila levice vaše očekávání?

Budeme hodnotit všechny, nejen ČSSD, v tom, jak přispěly seniorské populaci. Všechny tři strany budeme hodnotit. Sledujeme situaci jako vždy. Budeme připravovat předvolební krajské kulaté stoly a dávat prostor kandidátům na poslance, aby představili seniorům, co pro ně chtějí udělat. Ten, kdo to bude moderovat, samozřejmě zhodnotí, kdo pro ně co udělal.

Očekávali jsme, když nastoupila před třemi a půl roky tato vláda, že se jí podaří napravit zdevastovaný sociální systém po Nečasově vládě. Všechno se napravit nepodařilo. Čekali jsme, že ministerstvo práce a sociálních věcí udělá ještě víc, nicméně pokud dvě zmiňovaná opatření, valorizace penzí a zákon o sociálním bydlení, projdou, nadávat jim nebudeme. Ale čekali jsme víc.

Ještě pro doplnění situace. Americká banka JPMorgan oznámila, že vyřadí české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů a zařadí je mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí. Učinila tak poté, co se příjem na hlavu v Česku poslední tři roky vytrvale pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Sledoval jste ty informace?

Sleduji jiné indikátory. A znovu opakuji, že jsme po stránce penzí na patnáctém místě ze 24 hodnocených zemí. Samozřejmě příčina je ta, že penze jsou závislé na platech a ty jsou u nás mizerné, takže mizerné jsou i penze. Nic podstatného se za uplynulého tři a půl roku nezměnilo. Ba naopak. Důsledkem nízké loňské valorizace, i když započítám příspěvek, poklesl náhradový poměr, čili průměrná penze k průměrné mzdě. Už loni klesal třetím rokem. Tak to s námi je. To, co sděluje americká banka, souvisí s celou ekonomikou a platy. Odboráři bojují oprávněně za vyšší platy. Páni podnikatelé mají zřejmě jiné zájmy, než platit své zaměstnance.

Váš názor na věc, co dnes nejvíc chybí seniorům, když zkusíme pominout peníze?

Samozřejmě sociální kontakty. Problém je, že asi třetina seniorů žije osamoceně. Pokud nemají dobré rodinné kontakty, což se může stát, tak je to irituje. Pokud osamocení senioři nebo seniorky žijí v Praze v nájemním bytě, tak dostupnost bydlení je nízká. A musím se znovu vrátit k financím. Chybí zákon o sociálním bydlení. Lidem pak zbývá třicet nebo čtyřicet korun na den, takže živoří. Samozřejmě je to individuální podle toho, kde bydlíte, zda máte svůj dům nebo byt nebo jste v předraženém nájmu, jestli jste zdravá, neplatíte extrémní doplatky za léky, injekce, potravinové doplňky a jestli jste sama opravdu nebo máte přátele atd. Je to složitá situace.

Senioři potřebují, aby se podařilo do konce funkčního období Poslanecké sněmovny a vlády vyřešit valorizaci, alespoň to skromné navýšení, a pak asi 30 tisíc až 50 tisíc seniorů potřebuje, aby byl přijat zákon o sociálním bydlení a urychleně byl uveden do provozu. A samozřejmě aby se zase nezaváděly nějaké zdravotnické poplatky a podobné extrémy, i když to snad nehrozí. Také potřebují, aby kvalita zdravotní péče neklesala, když už neroste. Teď jsem měl v rodině možnost sledovat kvalitu zdravotní péče, a abych se přiznal, moc spokojen nejsem. Chválí se, jak jsou dobří, ale…

A proto znovu zopakuji: Jsme na tom o něco lépe než za Nečase nebo za Kalouska, ale očekávali jsme, že obrovská devastace, kterou udělali, bude odstraněna bezezbytku, a to zatím není. Něco se udělalo, ale čekali jsme víc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To jsem nezažil.“ Tvrdý políček generála Šándora Koudelkovi. Ale kroucení hlavou i nad Zemanem. Chybí důvěra

16:46 „To jsem nezažil.“ Tvrdý políček generála Šándora Koudelkovi. Ale kroucení hlavou i nad Zemanem. Chybí důvěra

ROZHOVOR „Když napíšete veřejnou zprávu a uveřejníte z ní některé věci, jak to dělá BIS, logicky vyv…