ODS vyloučila Václava Klause mladšího. Zeptám se vás jako psychologa, proč dle vás? Tedy zda tu hrají roli důvody nejen politické, ale i psychologické. Je to i tím, že se příliš odlišuje? Že je málo loajální? Nebo že je příliš populární? Není v tom i závist či žárlivost?
Každá strana má svoji ideologii, svůj program. Když nějaký člověk má program či filozofii výrazně odlišnou, tak se k tomu strana musí nějak postavit. Teď jde o to, jak chytře a moudře. Jedno řešení je toho člověka se zbavit. Podle mě lepším řešením by bylo zkusit ho využít ho k tomu nejlepšímu, co z něj můžeme dostat ve prospěch vlastní strany, potažmo občanů. Ale takové mechanismy, mám obavy, ve většině současných parlamentních stran nefungují. Napadá mě příměr: Když je dobrý šéf, má kolem sebe šikovné lidi a on sám je zdatný odborně a manažersky, tak se těch šikovných lidí nebojí. Ba naopak. Využívá je k tomu, aby celý jeho tým podával co nejlepší výsledky. Špatný šéf se cítí ohrožený a toho šikovného se snaží zbavit. Samozřejmě, že tím se utvrdí v tom, že jenom on je ten nejlepší, i když opak bývá pravdou. Závist a žárlivost s tím souvisí. Myslím si ale, že ODS v tomto není výjimkou, že je rigidní a nepoučitelná. Jedou ve svém tunelovitém vidění, tím pádem nejsou schopní využít potenciál, který jim Václav Klaus mladší nabízel.
Jak velkou roli hraje určitá stádovitost? Že v určitě skupině lidí s podobnými názory nemají rádi narušitele zavedených pořádků, ale současně i kritiků vlastní myšlenkové pohodlnosti? Nedoplatí na to pak ale oni sami? Viz blog Veroniky Valíkové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban