Pro Pražany nastává nejhorší volební období od roku 1990, obává se starosta Prahy 18

25.05.2018 16:52

Po odchodu z ODS se rozhodl založit vlastní uskupení Krásné Letňany a s ním uspět v letošních komunálních volbách. S čím jde do boje o obahobu mandátu? A jak hodnotí končící volební období? Nejen s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz starosta Prahy 18 Ivan Kabický. Vyjádřil se také ke kontroverznímu návrhu vést silnici letňanským lesoparkem i k řadě dalších témat.

Pro Pražany nastává nejhorší volební období od roku 1990, obává se starosta Prahy 18
Foto: Praha.eu, tan
Popisek: Ivan Kabický byl s ODS spojený po dlouhé roky
reklama

S krátkou pauzou, kdy jste působil ve vedení Prahy, vedete radnici již desátým rokem. Co se vám povedlo a s čím naopak příliš spokojený nejste?

V tomto volebním období se nám podařilo zvýšit kapacitu základních škol a předškolních zařízení. To bylo a je naší hlavní prioritou. S čím máme velké problémy, je oblast dopravy, konkrétně parkování v klidu. Do dalšího volebního období budeme vstupovat s plánem realizace modrých zón, ale zatím není jasné, v jakém rozsahu.

Problémem nejen celé Prahy je nedostatek míst v předškolních zařízeních. Plánujete v nejbližší době posílit jejich kapacity?

Kapacita mateřských škol není stále dostatečná, proto připravujeme další velké předškolní zařízení. Tou je objekt bývalé MŠ v Místecké, nyní zchátralý, kde by mělo vzniknout dalších 140 míst a školní vývařovna s kapacitou 300 strávníků.

Do jaké míry jste spokojen s volnočasovými možnostmi pro děti a mládež?  

Na jaře jsme otevřeli dvě velká sportoviště – při ZŠ Tupolevova a ZŠ Fryčovická – s celkovou investicí 12 mil. Kč s tím, že nyní jsou Letňany možnostmi k volnočasovým aktivitám pokryty.V jaké fázi je projekt na vybudování zařízení pro seniory, které v Letňanech dosud schází?

V Letňanech máme již mnoho let dům DPS, který provozuje Český červený kříž, ale je pravda, že připravujeme ještě jeden projekt se zapojením EU, a to v prostorách ulici Příborská.

Co občanům Prahy 18 schází nebo se jim nelíbí? Jaké hlavní problémy je třeba vyřešit?

Největší problémy jsou v dopravě a parkování. Letňany jsou každé ráno a odpoledne zahlceny automobily z a do Středočeského kraje, kdy tito návštěvníci zaplňují parkoviště v Letňanech, aniž využívají parkoviště P+R při stanici metra, a tím dochází dlouhodobě ke konfliktům.

A jak se problémy s dopravou snažíte řešit?

Dopravní obslužnost se výrazně zlepšila, nová linka autobusů a každý vlak metra už jede do konečné Letňany, problém je s parkováním v klidu, zejména v ulicích, které vedou na metro, kde parkují Středočeši.

Nedávno jste přišel s návrhem, aby letňanským lesoparkem vedla silnice, která by v budoucnu propojila severní část města s Pražským okruhem. Je to opravdu nutné? Není možné silnici vést jinudy? Neztratil by tak lesopark svůj půvab, což kritizují nejen někteří občané, ale i okolní městské části? A věříte, že se vám ostatní podaří přesvědčit?

My jsme s tímto návrhem, který by byl v úseku 400 m zakrytý v zemi, ustoupili a necháme vše řešit Prahu. Nevím, jak to plánují vyřešit, ale Praha je pořizovatel a má odpovědnost. Já v pozici starosty vždy budu prosazovat, že žádná nová silnice nepovede doprostřed nové výstavby v Letňanech, jak někteří uvažují a podsouvají pro naše obyvatele nevýhodná řešení.

Výsledkem naší práce jsou rostoucí ceny bytů a zájem o bydlení v Letňanech. To jsou vaše slova. Do jaké míry dostačuje poptávka po novém bydlení nabídce? A jsou vůbec ceny nemovitostí pro většinu lidí přijatelné? Právě v důsledku stále rostoucích cen je totiž zejména pro mladé rodiny téměř nemožné sehnat v metropoli bydlení.

Každý, kdo sleduje trh s bydlením, ví, jak ceny jsou přepálené, ty neurčuje radnice, ale poptávka. Kde my můžeme pomoci, je vytipovat vhodná území, kde by se mohlo realizovat bydlení, a zkrátit povolovací proces, to je věc zastupitelského mandátu, nikoliv ovlivňovat VÝKON STÁTNÍ SPRÁVY nebo tvořit cenovou politiku bydlení rozhodnutím zastupitelstva.

Jak hodnotíte návrh metropolitního plánu, který se značným zpožděním připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Máte k němu nějaké zásadní výhrady či připomínky?

Metropolitní plán je příležitost, jak rozvinout Prahu do dalšího tisíciletí tak, aby Praha včetně Letňan byla evropským velkoměstem. Osobně jsem s týmem připravil dvě veřejné prezentace k připravovanému Metropolitnímu plánu a připravujeme další.

Budete se letos již počtvrté ucházet o mandát starosty? A pokud ano, prozradíte nám, za jaký subjekt? Přece jen z ODS jste již před třemi roky odešel.

Ano, vytvořil jsem skupinu nezávislých osobností, které budou kandidovat pod uskupením s názvem Krásné Letňany. Naším cílem je vyhrát letošní komunální volby, nezabývat se ani pražskou, ani celostátní politikou, ale věnovat se čistě komunální problematice a rozvíjet Letňany, tak aby byly skutečně krásné a byly pro všechny krásným domovem.

Vrátit se zpět na magistrát vás neláká? Proč?

Magistrát vynechávám, protože mám doslova hrůzu z mnohačetného koaličního potenciálu, který již nyní vzniká, a obávám se, že pro Pražany nastává nejhorší volební období od roku 1990.

Co podle vás Praha nejvíce potřebuje?

Praha potřebuje v první řadě vyřešit dopravu, tj. konkrétně dopravní obchvat Prahy, rozvoj železniční dopravy na Ruzyň, další rozvoj metra o nové trasy a stanice. V neposlední řadě by pak Praha měla vyřešit a posílit zdravotní péči pro Pražany, například metropolitní nemocnicí špičkově vybavenou pouze pro Pražany.

Před třemi roky jste odešel z ODS a založil jste vlastní politický subjekt. Jak vidíte budoucnost strany? Má šanci letos v Praze překreslit politickou mapu opět namodro, jak tomu bylo v minulosti?

Přál bych jim to. Bohužel se tak nestane, neboť nedokážou najít a sestavit kvalitní program, který by prezentovaly nové osobnosti. Před mnoha lety jsem poukazoval, že ODS je kartelovou stranou a stále hledají nové tváře, nikoliv nové osobnosti, které by přesvědčily členskou a volební základnu, že politika ODS má ještě smysl.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ladislav Větvička: Očkovací apartheid. Bál bych se na jejich místě. Covid-válka proti lidem půjde dál

10:05 Ladislav Větvička: Očkovací apartheid. Bál bych se na jejich místě. Covid-válka proti lidem půjde dál

CIVILIZACE A MY „Lidé ve světě normálně žijí pořád. Jen náš ‚západní‘ svět byl zasažen nesmyslnými o…