Rektor VUT Rais: Statistiky o nízké nezaměstnanosti svědčí o kvalitě našich absolventů

06.11.2013 6:54

Rektor VUT v Brně Karel Rais o uplatňování absolventů technických oborů a problematice spolupráce s firemním sektorem v Brně a okolí.

Rektor VUT  Rais: Statistiky o nízké nezaměstnanosti svědčí o kvalitě našich absolventů
Foto: red
Popisek: Prof. Karel Rais

Jaké jsou Vaše zkušenosti s uplatňováním studentů VUT v Brně ve firmách?

Protože pravidelně každé dva roky provádíme výzkum uplatnění našich absolventů, máme dobrý přehled o procentu nezaměstnanosti, o časovém horizontu, ve kterém si absolvent VUT najde práci a mimo jiné například i o pozicích, na které se absolventi dostanou (zajímavé je, že ve velkém procentu jsou to pozice manažerské). Potěšující je stále nízké procento nezaměstnaných, které navzdory hospodářské krizi i v posledním výzkumu z roku 2011 bylo jen 2 %. Myslím si, že to určitě svědčí o kvalitě našich absolventů. V současné době probíhá nový výzkum, takže uvidíme, zda bude toto procento stejné, či případně vyšší, ale v každém případě stále platí to, že techniků je na pracovním trhu nedostatek.

Jaké jsou důvody absence kvalitních absolventů technických univerzit na trhu práce?

Především nejsme schopni nafouknout kapacity laboratoří a poslucháren a myslím si, že stejně jsme na vrcholu kvantitativního rozvoje posluchačů.

Podíváme-li se na podniky, jen výjimečně spolupracují na přípravě studijních programů před jejich akreditací. V zahraničí je běžné, že firmy spolupracují s univerzitami v oblasti dalšího vzdělávání svých mladých zaměstnanců formou kurzů, které doplní jejich vzdělání dle představ zaměstnavatele a univerzity.

MŠMT i univerzity věnují dlouhodobě velkou pozornost problematice handicapovaným studentům. A to je samozřejmě správné. Podobnou pozornost bychom však měli věnovat i špičkovým studentům, kteří někdy preferují okamžité zahraniční univerzitní výhody (plat, atraktivní prostředí atd.) před odbornou prací na našich pracovištích. Investice EU v posledních několika letech do přístrojové infrastruktury VUT v Brně však začínají působit pozitivně a často se mladí postdoktorandi po získání kratší vědecké praxe v zahraničí vrací na svoji Alma mater do Brna.

Brno se v posledních letech mění na atraktivní lokalitu pro zahraniční firmy, které tu často zakládají svá výzkumná a vývojová pracoviště. Jak s těmito firmami spolupracujete? Jste schopni saturovat jejich poptávku po nadaných mladých vědcích?

Máme dlouhodobou kooperaci např. s firmou Honeywell, Tescan, FEI a dalšími, které jsou známé svými inovačními aktivitami a výrazně o naši spolupráci stojí. Pozitivní roli tu sehrává Obchodní a hospodářská komora, ať již na úrovni kraje či regionu města Brna, která podporuje tuto spolupráci. Velmi důležitá je pro nás finanční podpora ze strany jihomoravského hejtmanství, které například formou dotací mladých mezinárodních výzkumníků přispívá ke stabilizaci  výzkumných týmů. Také strukturální fondy EU přináší velkou možnost podpory spolupráce podniků s univerzitami a působení studentů formou stáží v jihomoravských firmách.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: red

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan zná jen z vyprávění. Keller vyškolil ministra. Vážné

4:41 Rakušan zná jen z vyprávění. Keller vyškolil ministra. Vážné

K incidentu před Národním muzeem, kde se po ukončené protivládní demonstraci před dvěma týdny pokusi…