Režisér Dvořák k zahraniční politice: Jako bych slyšel tu čarodějnici Albrightovou. Číra, Kalousové, Zadolárkové. Loutky kejhají a poslušně konají

27.08.2014 13:14

Dokumentarista a režisér Václav Dvořák, známý též jako aktivista protestující proti uznání samostatného Kosova a proti politice Evropy a USA vůči Srbsku, v odpovědích pro ParlamentníListy.cz dává najevo svůj kritický názor ke způsobu, jak Západ řeší ukrajinskou krizi.

Režisér Dvořák k zahraniční politice: Jako bych slyšel tu čarodějnici Albrightovou. Číra, Kalousové, Zadolárkové. Loutky kejhají a poslušně konají
Foto: Radim Panenka
Popisek: Václav Dvořák
reklama

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9658 lidí

Nesouhlasíte s názory Václava Dvořáka, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Jaroslavy Janderové, Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.

Pane režisére, poslední dobou se sice angažujete především proti tzv. církevním restitucím, nicméně svůj zájem o zahraničněpolitické dění jste projevil například dokumentem Uloupené Kosovo, nebo loni na protestu proti americkému zásahu v Sýrii. S jakými pocity nyní sledujete ukrajinskou krizi? Co nebo kdo je podle vás největším viníkem v rozpoutání současného pekla v podobě občanské války?

Když si dáte všechna dostupná fakta do chronologické řady, tak vám vyjde, že hlavním pachatelem ukrajinské krize je NATO a především jeho vedoucí země - Spojené státy. To, že za sebe nechávají bojovat různé ty Pravé sektory, Nebeské sotně, Národní gardu, soukromé armády ukrajinských oligarchů a nakonec i pravidelnou ukrajinskou armádu, to jsou už jen doprovodné detaily. To, že celá mela, která přerostla v občanskou a etnickou válku, začala svérázně vedenými rozhovory eurokomisařů Füleho a Ashtonové o podmínkách přístupu Ukrajiny k EU, na to se už zapomnělo. Pro Obamovu administrativu a její sluhy to ale byla záminka, proč rozpoutat krizi.

Co si myslíte o jednotlivých aktérech, kteří se na Ukrajině buď přímo, nebo politicky na mezinárodním poli angažují? Jak pohlížíte na činnost USA, EU, kyjevské vlády a Ruska v této souvislosti?

Od začátku se v krizi výrazně angažovala americká ambasáda a jejich Státní department. Nejdřív blokovala výhrůžkami ukrajinského prezidenta Janukovyče, aby nepoužil proti demonstrantům policejní sílu. To stálo život přes stovku příslušníků ukrajinské policie, které Pravý sektor upaloval a střílel doslova vestoje. Pak došlo k dohodě, jak vzniklou krizi řešit. Ale Obamova administrativa nechtěla krizi uklidnit, když ji sama rozpoutala. Oni chtějí Ukrajinu za každou cenu. Chtějí tam mít vojenské základny, aby jednou, možná již v blízké budoucnosti, mohli vojensky skočit po Rusku, vojensky ho zničit a pak ovládnout jeho surovinové zdroje. Oni se tím ani američtí politologové moc netají. Velmi ostudnou roli tu sehrává dnešní polská vláda. Na svém území nechala cvičit bojovníky Pravého sektoru, i když je o nich známo, že se hlásí k odkazu Bandery, který vraždil Rusy a Židy, stejně jako Čechy a Poláky. Ostatně, banderovská hesla zaznívala silně na Majdanu a pak i v Nejvyšší radě Ukrajiny a mezi ukrajinskými prorežimními novináři.

Anketa

Který porevoluční ministr zahraničí byl nejlepší?

53%
hlasovalo: 6198 lidí

Prostě dnes stojí na Ukrajině proti sobě zfašizovaní nacionalisté, kterým fandí náš mainstream a „pražská kavárna" a lidé, kteří se banderovci cítí ohroženi na životech - především Rusové, ale ozývají se i Rusíni, Maďaři a volyňští Češi. Smutná je úloha sjednoceného Německa. Nejdřív Ukrajinu podrývalo, lákalo do EU, ale když němečtí politici zjistili, že dnešní ukrajinská junta poslouchá jen ambasádu USA a je schopna přerušit dodávky ruského plynu do Evropy, neplatit dluhy a vyvolat vyhlazovací válku proti vlastním spoluobčanům, tak se toho lekli. Pak ještě chtěli zlého Putina trestat embargem, sankcemi. To se docela povedlo, protože když totéž vyhlásilo Rusko směrem k EU, tak se najednou podělali.

Ono to všechno bude stát hodně. Nejen ztráty v průmyslu a zemědělství, v poklesu životní úrovně mnohých států EU, ale i v tom, že se Rusko a další na něj navázané země ekonomicky přeorientují na jiné trhy a Evropská unie utře. Přitom Rusko je náš přirozený a velký a stále velmi perspektivní obchodní partner. Takže EU bude platit, z dlouhodobého hlediska Rusko posílí, stane se víc soběstačným a samostatným. Bude to v rámci uskupení BRICS. Prostě stane se pravý opak toho, než přihlouplé politické nuly, které dnes vedou EU, chtěly. Bohužel to odneseme my, poznáme to na svých peněženkách a mnozí naši spoluobčané přijdou o práci.

Anketa

Která strana nejvíc vybouchne v komunálních a senátních volbách? Kde bude největší zklamání ze zaostání za očekáváním?

6%
52%
1%
21%
14%
0%
5%
0%
hlasovalo: 23146 lidí

Demonstrace na kyjevském Majdanu loni v listopadu začaly, když tehdejší prezident Janukovyč oproti původnímu slibu odmítl podepsat asociační dohodu Ukrajiny s EU. Je to tedy tak, že vina celého i dnešního problému Ukrajiny leží na Viktoru Janukovyčovi, jehož obrat to celé začal?

Janukovyče se zastávat nechci. Byl to ale legálně zvolený prezident, který v určitou chvíli stál před výběrem. Buď Rusové zaplatí téměř celý ukrajinský státní dluh a budou dodávat energie s velkou slevou, nebo dostanou od EU pouhých pár miliard za to, že zboží EU zničí většinu ukrajinských výrobců. Janukovyč vybral pro Ukrajinu výhodnější variantu a odmítl nabídku EU. A tím začala krize. Zbídačená a rozkradená Ukrajina začala s občanskými protesty v bláhovém domnění, že přistoupením k EU se budou mít téměř okamžitě jako v Německu nebo Holandsku. A když z Majdanu začalo zaznívat silné volání po sociální spravedlnosti a proti oligarchům, nastoupily na Majdan oddíly Pravého sektoru a Kyjev zažil krvavou lázeň. Moci se ujali právě ti oligarchové, proti kterým lidi původně na samém začátku Majdanu vystoupili.

Jak ve vztahu k Ukrajině a souvisejícím otázkám hodnotíte postup vlády, respektive českých levicových politiků, kteří jsou nyní na rozhodujících postech? Co postoje a kroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka či prezidenta Miloše Zemana?

Proč si myslíte, že pan Zaorálek nebo pan Zeman jsou levicovými politiky? Já si to nemyslím. Oni mne o tom vůbec nepřesvědčují. Ostatně ukrajinská krize není sporem mezi levicí nebo pravicí. Je to spor mezi politiky, kteří rádi slouží cizí mocnosti a poslouchají na slovo telefonáty z její ambasády, a lidmi, kteří mají ke své národní komunitě větší odpovědnost a chtějí na základě zkušeností samostatnou státní politiku. Podívejte se kolem nás. Takoví politici jsou i na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku, Francii, Španělsku, Itálii a dalších zemích. To jen naši politici jsou marionety, tedy aspoň ti, které nechají vystupovat v masmédiích. Dokonce i srbští politici, kteří se chodí na onu ambasádu navzájem podrážet a pomlouvat, se sjednotili v tom, že žádné sankce EU proti Rusku nebudou akceptovat. Je to proti jejich národnímu zájmu a oni to vědí a ani je nenapadne svému národnímu společenství škodit. Ostatně Zaorálek se Zemanem důsledky své politiky pocítí hned při příštích volbách, které se jich budou osobně týkat. O tom nemám pochyb.

První náměstek ministra zahraničních věcí Petr Drulák koncem května pro LN kritizoval tzv. havlovskou politiku v oblasti lidských práv a dalších oblastí a označil ji za chybnou a škodlivou. Na to nedávno pro Týden.cz reagoval český velvyslanec v Británii a jeden z obhájců tohoto směru Michael Žantovský s tím, že „havlovská politika“ v diplomacii nám například otevřela dveře k mnoha zahraničním investicím. Jak to vidíte vy? Měla by se naše diplomacie vrátit k onomu lidsko-právnímu směru v zahraniční politice?

Michael Žantovský je povoláním překladatel. Měl se toho držet. Bezvadně překládal např. Boba Dylana. To, co předvádí v české politice, je hrůza. Za každým jeho prohlášením jako bych slyšel tu čarodějnici Albrightovou. O jakých investicích mluvil? Jmenoval jednu jedinou? Já vím jen o ztrátách, které parta, do níž patří, způsobila. Rozbití Československa, zničení mnoha průmyslových oborů, zničení zemědělství, vstup do agresivního spolku NATO, kde jsme se stali jedním z cílů pro atomové rakety, které budou jedou odpáleny jako odpověď na útok „naší" Aliance. To všechno jsou ztráty a ohrožení národní bezpečnosti. O čem to tedy Žantovský mluví?

Nebude-li vám vadit má formulace, jste v řadě oblastí představitelem občanské opozice, jste v kontaktu s řadu občanských iniciativ a uskupení. Jak podle vás normální lidé reálně vnímají věci jako dění na Ukrajině, současné Rusko a jeho postup vůči Ukrajině či zahraničně-politický směr USA?

Normální lidé jsou ti, co nečtou noviny a nekoukají na televizi. Normálním lidským instinktem a zkušeností poznali, že se jim lže. Uchovávají si normální zdravý lidský rozum. Ti se projevují na internetu. Mohu konstatovat, že mezi nimi je velký hlad po informacích. O tom svědčí i vysoké návštěvnosti některých serverů, včetně vašich ParlamentníchListů.cz, serverů e_Rapublika, NWOO, Zvědavce, CFP, ale i nedávno založeného serveru Nová republika. To jsou servery, které se snaží přinášet i jiné informace než ty manipulované, ukazovat svět, jaký je a ne jak ho chce vidět administrativa USA. Normálních lidí u nás v Čechách, na Moravě a ve Slezsku stále přibývá a zblbnout je různými manipulacemi bude stále těžší a těžší.

Jak vy sám vnímáte současné Rusko a činnost prezidenta Vladimira Putina? Jak reagovat například na realitu výrazného korupčního prostředí v Ruské federaci, určité omezení občanských svobod oproti našim západním zvyklostem, kontrolu médií a podobně?

Rusko je Rusko. Má jiné kořeny a jinou tradici. Vrátilo se do pozice kontinentální velmoci, kterou ztratilo za Gorbačova a především za ožraly Jelcina. Vrátil je tam Putin. Proto ho tak nenávidí někteří evropští, ale především američtí politici a pracháči. Rusko a osobně Putin jim stojí v cestě ke světovládě. Jeho politika vede k oslabení dolaru, oslabení pozice USA a NATO. Putin šlápl na kuří oka oligarchům, kteří rozkrádali jeho zemi. Chodorkovského, bývalého vysokého funkcionáře sovětského Komsomolu, nechal zatknout pár hodin před tím, než ruské národní bohatství - naftu a plyn - prodal nadnárodním korporacím. Doma v Rusku za Putina stouply mnohonásobně platy, důchody, začaly se rozvíjet sociální programy, posílila armáda. Putin je autoritář, novodobý car, ale je to car osvícený, sociálně citlivý a pokračuje v dlouhodobé ruské politice, která má kořeny v historii u carů a careven, u Petra Velikého a Kateřiny Veliké, kteří Rusko pozvedli. Kontinentální velmoc má jiné cíle než námořní, jakými byla Velká Británie a nyní USA. Rusko nechce ovládat základnami celý svět. Rusku stačí mírné, přátelské předpolí. Takové Finsko, Rakousko, Švédsko. Co se týče korupce v Rusku, každý o ní mluví, asi je velká, nevím, nemohu posoudit. Bude to možná asi jako u nás - Janoušek, Rittig, Hrdlička a další jména. Také se jim nic nestalo. Tak co máme co vyčítat Rusku. Všude, kde jsou peníze „až na prvním místě", je korupce průvodním systémovým jevem, kapitalizmus rovná se korupce. A omezení občanských svobod? Na ruských serverech čtu opoziční názory, autory, kteří nejsou putinovské politice „cara a věrných bojarů" nakloněni. Někteří to dělají za peníze ze zahraničí, jiní z opravdového demokratického přesvědčení. Putin podle amerického vzoru vyžaduje od ruských nevládních organizací, aby uváděly, za čí peníze a v čím zájmu pracují. Co je na tom nedemokratického? Udělal jen to, co je v USA běžné a zákonné. Pussy Riot byly potrestány za hrubou urážku náboženství a obscénnosti na veřejnosti. Dostaly tvrdý trest, ale byly po nějakém čase amnestovány. Podle mne mají Rusové nyní nejvíc demokracie, jakou kdy měli. V historickém kontextu je to také zásluhou Putina a stovek lidí kolem něj. Jeho politika má v Rusku silnou podporu. Jestli ji ztratí, Rusové si ve svobodných volbách zvolí jinou alternativu. Ale bude to jejich volba a ne volba oligarchů či nadnárodních korporací.

Sankce vůči Rusku byly kvůli postupu prezidenta Putina vůči Ukrajině vyhlašovány několikrát, nicméně až ty poslední bolestivě zasáhly a zasáhnou evropské podniky a patrně i zvýší nezaměstnanost. Stejně tak ruské odvetné sankce vůči Západu. Není to ale tak, jak říkají i někteří čeští politici, že nesmíme v tak důležitém momentu myslet na obchod a peníze, ale uvědomit si, že bojujeme za vlastní svobodu?

Marionety slouží a kejhají, jak jejich loutkovodiči chtějí slyšet. Páni politici, různi ti Černohorští z Číra, Kalousové, Buřtíci a Zadolárkové, co podobná hesla licoměrně vypouštějí jako plyny po svém dobrém trávení, ti si opasky kvůli sankcím utahovat nebudou. Na dlažbu v důsledku zločinné protinárodní politiky půjdou naši lidé, naši dělníci a inženýři, naši farmáři nebudou mít odbyt. Boj na Ukrajině se vede i za naši svobodu, to je pravda. Ale bojuje za ni Doněcká a Luhanská republika a její armády dobrovolníků, a s nimi i dobrovolníci z Itálie, Srbska, Slovenska a  dokonce i jeden učitel tělocviku z Brna. Těm by měly patřit naše sympatie. Bojují proti oligarchům, kteří rozkradli jejich zemi, proti fašistům, kteří chtějí Ukrajinu etnicky vyčistit od všeho ruského, proti kolonizátorům z EU a Nového světového řádu a proti Velkému bratrovi, který chce schlamstnout celý svět. Tohle jsou hrozby dnešního světa a ne Vladimir Vladimirovič a Rusko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten bývalý por*oherec... Dezinformátor. To není pro mě autorita! Ivan David ze seznamu lobbisty Jandy tvrdě účtuje

0:01 Ten bývalý por*oherec... Dezinformátor. To není pro mě autorita! Ivan David ze seznamu lobbisty Jandy tvrdě účtuje

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Napětí jednoznačně rozdmýchává současná reprezentace USA řízená západními nadnáro…