Rusku jde o získání států bývalého SSSR. Ruskou agresivitou jsme ohroženi i my, tvrdí senátor, herec a ředitel divadla Šesták

04.09.2014 14:01

ROZHOVOR „Státy kdysi patřící do socialistického tábora považuji za ohrožené ruskou agresivitou," sdělil v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Jiří Šesták, senátor za Českobudějovicko a Třeboňsko (Starostové a nezávislí), ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, herec a pedagog. Rusku podle něj jde o získání území bývalého Sovětského svazu a rozšíření sféry vlivu na území nyní suverénních států.

Rusku jde o získání států bývalého SSSR. Ruskou agresivitou jsme ohroženi i my, tvrdí senátor, herec a ředitel divadla Šesták
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek a Helena Langšádlová

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41829 lidí

Sepsal jste výzvu předsedovi české vlády Sobotkovi, aby na summitu NATO stál rozhodně na straně Ukrajiny, která byla napadena Ruskem. Myslíte, že je česká vláda dostatečně na straně Ukrajiny?

Ne, není. Proto jsem tento text napsal a další den vyšel článek „Postoj premiéra Sobotky vůči Rusku je nepřijatelný" (vytištěný v Českobudějovickém deníku 2. 9., viz www.jirisestak.cz).

Jsou sankce jedinou cestou, jak zajistit mír na Ukrajině?

Ne, ale velmi důležitou.

O co vlastně Rusku na Ukrajině jde a jsou ohroženy i jiné státy?

O získání území bývalého Sovětského svazu a rozšíření sféry vlivu na území nyní suverénních států. Ano, státy kdysi patřící do socialistického tábora považuji za ohrožené ruskou agresivitou a flagrantním porušením mezinárodních smluv, dohod a slušného chování.

Podpořil byste jako ředitel divadla to, aby se sankce vztahovaly i na divadlo, operu, balet nebo vážnou hudbu? Zakázal byste třeba České filharmonii hrát v Rusku a na druhou stranu například velmi žádanému ruskému dirigentovi Valerii Gergijevovi působit v Česku?

Je to krajní řešení, které, kdyby Rusko pokračovalo v bezohlednosti a nepřátelství vůči svým sousedům, bych podpořil. Je to jeden z prostředků, aby si celá řada občanů Ruska uvědomila, že chování představitelů jejich země je nepřijatelné a neakceptovatelné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Změna na Ukrajině s velkým Z! Milan Syruček upozorňuje, co padlo o bojích na východě Ukrajiny. Velmi významné

19:45 Změna na Ukrajině s velkým Z! Milan Syruček upozorňuje, co padlo o bojích na východě Ukrajiny. Velmi významné

ROZHOVOR Z hrané role prezidenta do funkce prezidenta skutečného. Takový je raketový vzestup předpok…