Schwarzenberg je debil a Němcová je hloupá. Mocný ódéesák Hrdlička začal mluvit

09.08.2013 13:00

ROZHOVOR Vlivný člen Regionální rady ODS Praha Tomáš Hrdlička se diví tomu, že ho chtějí někteří členové ODS vyloučit, neboť se ve své „inkriminované“ SMS zprávě nevyjadřoval k hlasování o Rusnokově vládě a především ji neposílal členům či poslancům ODS, ale odpovídal jen na dotaz novináře. V rozhovoru se vyjádřil i k mnoha dalším aktuálním otázkám.

Schwarzenberg je debil a Němcová je hloupá. Mocný ódéesák Hrdlička začal mluvit
Foto: ČT
Popisek: Člen pražské regionální rady Prahy 10 Tomáš Hrdlička z ODS

V poslední době jste se stal pomalu větší mediální hvězdou než Iveta Bartošová. Vaše jméno je skloňováno ve všech médiích a ČTK dokonce přeložila do angličtiny pro zahraniční agentury článek, kde se píše, že jste prý zařídil hlasování poslanců Floriána a Úlehly, takže jste se dostal i do zahraničí. Jste opravdu takový démon, který tahá za nitky?

Ani nevíte, jak v tomto rozumím slovům Miroslava Kalouska, minulý týden jsem se málo vypršel. Jinými slovy, virtuální realitu já v této chvíli přičítám v České republice spíše velkým horkům a s tím spojené fyzické i psychické zátěže některých politiků i novinářů. Jde o to, že jsem někdy pozdě odpoledne poslal SMS novináři Lidových novin – a čtenář si ji může přeložit i do angličtiny – ve které přece není vůbec nic o hlasování o Rusnokově vládě. Celá SMS je o tom, co myslím, že by bylo pro ODS nejlepší řešení. Jediná věta, ani jediné slovo se netýká Rusnokovy vlády, hlasování i o Rusnokově vládě. Každý si to může ověřit.

A kde se podle vás berou tyto z vašeho pohledu fámy? Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu...

Já bych řekl, že ta chyba se u některých lidí stala mezi první a pátou třídou základní školy, kdy selhal výchovný a vzdělávací systém. Protože přečíst několik vět za sebou a rozpoznat jejich význam se děti učí na prvním stupni. Čili znovu: SMS odpovídala na dotaz novináře: „Co si myslíte, že by měla ODS v tuto chvíli udělat?“.

A...?

Moje odpověď novináři zazněla po projevu prezidenta republiky, ve kterém Miloš Zeman v podstatě vyloučil jmenování Mirky Němcové premiérkou, byť by existovala "stojednička". Prezident řekl, že využije svých ústavních práv a možností, bude týdny přemýšlet, citoval tam slova Václava Havla z roku 1998.

A tak jsem v této návaznosti odpověděl, že ODS by na základě aktuálního vývoje a informací plynoucích z projevu prezidenta měla odejít do opozice, svolat mimořádný volební kongres na září – uvědomte si, že ODS je nyní bez řádně zvoleného předsedy, a neumím si představit, že ODS půjde do těžkého volebního střetu bez předsedy s plným mandátem. Dále, že by ODS měla udělat sebereflexi, tedy vyhodnocení posledních sedmi let svého vládnutí, co se povedlo a nepovedlo a vzít si z toho ponaučení. A že kongres by měl oslovit menší nelevicové neparlamentní strany a že bychom se měli zamyslet, jestli do vedení strany nepatří úspěšní starostové a primátoři z řad ODS, kteří pro stranu léta pracují a umí vyhrávat volby. Poslední, co jsem napsal bylo, že tím by se ODS výrazně odlišila od TOP 09, které nezbývá nic jiného než jít se starými tvářemi a starými sliby. To by byla první výhoda ODS.

Druhá výhoda ODS by byla, že za 14 měsíců jsou komunální volby a místní samospráva je skutečnou páteří v ODS. Ve sněmovních volbách ODS někdy vyhrávala, někdy ne, ale skutečnou páteří a krví ODS jsou zastupitelé, starostové a primátoři. A pokud bychom měli přijít o ně, tak je to skutečně konec ODS.

Čili jste smskami nikoho neovlivňoval?

Zdůrazňuji především, že ta SMS byla směřována novináři z Lidovek, nikoli členům či poslancům ODS. A v žádném případě jsem se v ní nevyjadřoval k Rusnokově vládě. Takže jestli dnes hlupáci typu Jiřího Pospíšila a Mirky Němcové říkají, že bych měl být vyloučen, tak říkám, že oni za to nemůžou. Prostě selhal vzdělávací systém mezi první a pátou třídou, protože si nepřečetli, co v té SMS stálo a že jsem ji neposílal členům a poslancům ODS, ale Lidovkám. V okamžiku, kdy prezident Zeman řekl, že Miroslavu Němcovou nepověří sestavením vlády, tak sestavovat s TOP 09 stínovou vládu by bylo velmi kontraproduktivní.

A nemrzí vás, že Miroslava Němcová nebude premiérkou? Slyšel jsem, že je to velice inteligentní žena se státnickými schopnostmi.

Mrzí mě to, určitě. Je mi to hrozně líto, ale život není vždy o úspěších a o tom, co bychom si přáli. Mrzí mě, že ti, kteří byli médii prezentováni jako ti čestní, nemohli dokončit svůj mandát.

Nemrzí vás také, že paní Němcová o vás řekla, že jste jí ukradený a že si hrajete na velkého bosse?

Já jsem toto neslyšel. Možná, že myslela „bez klobouku bos“. Ale teď konec ironie. Já si na nic nehraju. Bohužel v ODS si lidé přestali navzájem naslouchat, přestali přemýšlet o slovech druhých a toto je bohužel v tuto chvíli i deficit Mirky Němcové. Jak jsem již zmínil, poslance Úlehlu jsem viděl naposledy před dvěma lety a poslance Floriána jsem za poslední rok viděl asi třikrát. Mě by zajímalo, zda to, že odešli ze sálu při hlasování o Rusnokově vládě, znamená, že odvolávají své podpisy pod "stojedničkou", protože to jsou dva na sobě nezávislé akty. Místo toho následovala hysterie podobná té v souvislosti s tou SMS. Navíc neporušili ani usnesení Výkonné rady ODS, které říká: „Výkonná rada ODS konstatuje, že žádný z poslanců Občanské demokratické strany vládě Jiřího Rusnoka důvěru nevysloví.“ A oni Rusnokově vládě důvěru nevyslovili.

Pan zastupitel Bohuslav Svoboda řekl na vaši adresu a adresu takzvaných kmotrů, že by se ODS měla zbavit „pasáků, veksláků a řidičů“. Co tomu říkáte?

Toto jsou ničím nepodložené pojmy a ve chvíli, kdy je někteří členové ODS začali používat proti svým ideovým oponentům, tak ODS nejde od úspěchu k úspěchu, ale od neúspěchu k neúspěchu. A když tady někdo používá takové výrazy, tak se ptejme, jestli by členství ve straně neměli přerušit lidé obvinění policií ze závažných trestných činů v souvislosti s výkonem funkce, což se týká pana Svobody.

Podívejme se na výsledky jeho práce. Pražská ODS v době předsednictví Borise Šťastného získala mandát primátora, většinu v radě hlavního města Prahy a 17 z 22 starostů velkých městských částí. Po roce předsedování Bohuslava Svobody ODS o radní a primátora Prahy přišla a skončila v opozici. Po roce primátorování pana Svobody přišla ODS o několik radnic velkých městských částí a po roce jeho primátorování byl on a další členové rady obviněni policií. To jsou fakta a výsledky práce pana Svobody. Myslím si, že na základě uvedených faktů si váš čtenář na otázku, kdo by měl odejít, odpoví sám.

A co říkáte tomu, že když Florián vystoupil z ODS, pan Svoboda ho chce ještě vyloučit?

Kdyby nešlo o vážnou věc, tak by to bylo legrační. Ale ukazuje to, co imponuje panu Svobodovi. Podobný případ se stal vloni v Rusku, kde soudili mrtvého člověka. Moc prosím, neučme se od Rusů těmto absurditám.

Boris Šťastný navrhl návrat Václava Klause minimálně do funkce čestného předsedy. Co tomu říkáte?

Obávám se, abychom si neudělali ze jména Klaus plyšového medvídka a maskota pro štěstí. Václav Klaus je obrovská osobnost a nepochybně, pokud by někam šel, tak bude uplatňovat své názory. Jestli to má mít smysl, tak se nemáme bavit jen o Václavu Klausovi. Od TOP 09 nás odlišuje dvacetiletá tradice. Nejsme jednorázovým, byť marketingově dobře zvládnutým projektem politického mága Kalouska. Prošli jsme lepšími i horšími okamžiky a máme zkušenost. Proto si myslím, že bychom měli počítat s Václavem Klausem, Mirkem Topolánkem i Petrem Nečasem. Nikdo mě nemůže podezřívat ze servilního obdivu k Petru Nečasovi, ale dvacet let pracoval pro ODS a má řadu zkušeností, Mirek Topolánek to samé. Klaus, Topolánek i Nečas by měli podle mě být členy grémia a výkonné rady s právem hlasovacím. V Itálii se bývalí prezidenti stávají doživotními senátory. Nemůžeme si dovolit přicházet o lidi se zkušenostmi.

Nebylo by to moc kohoutů na jednom smetišti?

Ano. Ale v době, kdy se v ODS ostré debaty mezi Václavem Klausem a Mirkem Topolánkem vedly a kdy se nevylučovalo za jiný názor, tak to byla úspěšná období ODS. S odstraněním svobodné diskuse a rozdělováním na „čestné“ a „nečestné“ začala ODS padat na dno volitelnosti. Nejlepší ideje se rodí v ostrých diskusích, a ty by vedení strany prospěly. K lepším výkonům vás motivuje pouze konkurence. ODS je stranou volného trhu. Nyní si volný trh idejí, kde by měly vítězit jen ty nejlepší, zakazujeme a pro jiný názor vylučujeme.

Při posledním rozhovoru jsme se bavili o kauze Nagyové. Její dcera v dopise senátoru Čunkovi napsala, že při zatýkání vtrhlo do bytu 12 po zuby ozbrojených policistů v kuklách, s beranidlem a paní Nagyová se ve vězení ani nemohla umýt či převléknout do čistých šatů. O čem to podle vás svědčí?

Vypovídá to o pomatení hodnot v naší společnosti, za které mohou i někteří novináři. Nejvyšší hodnotou by měl být lidský život a lidské zdraví. Absolutně nechápu, že Davidu Rathovi, který možná ukradl sedm milionů, hrozí 12 let. A člověk, který znásilnil devítiměsíční holčičku, dostane devět let. To není normální. Materiální hodnoty povyšujeme nad lidské životy. Pro mě je horší, když nějaký gauner a dobytek přepadne u pošty starou ženskou s důchodem a srazí ji k zemi pěstí a ukradne jí pět tisíc, než když někdo od počítače ukradne půl miliardy. Je to debata o úctě k člověku.

Bohužel za to nese i odpovědnost i ODS. Kdo za posledních sedm let jmenoval nejvyšší policejní důstojníky a státní zástupce? Mají na tom vinu i novináři. Pravicová MF Dnes napíše o Romanu Janouškovi větu: „Roman Janoušek ve svém luxusním a drahém voze v opilosti srazil ženu.“ Jaký by byl rozdíl v závažnosti, kdyby tam byla věta: „Roman Janoušek ve svém starém levném voze zranil ženu.“? Jakou vypovídající hodnotu tam měl údaj „v luxusním voze“? To bych čekal v Haló novinách. To vyvolává závist a třídní nenávist.

Vy jste v našem posledním rozhovoru říkal, že nejlepším řešením pro zklidnění situace by bylo jmenování úřednické vlády, což prezident nakonec udělal. Jak hodnotíte jeho dosavadní postup? Karel Schwarzenberg uvedl, že to je jak při nástupu nacistů v roce 1933...

Já se vždy strašně bráním takovým přihlouplým, až bych řekl debilním a dementním příměrům. Bráním se tomu kvůli úctě k mrtvým a umučeným obětem nacismu. Pokud někdo něco přirovnává k únoru 1948 či k nástupu nacistů k moci, tak je to debil, který si neváží těch mrtvých. Z takových lidí se mi zvedá žaludek. To je ten skutečný dobytek, který tuto společnost ničí. A je mi jedno, jestli něco takového řekne zástupce ODS nebo TOP 09, a teď nemyslím jenom slova Karla Schwarzenberga. To je u mě pošpinění památky těch lidí a pohrdání jimi.

Pokud jde o faktickou stránku věci?

Ta situace po beranidle na Úřadu vlády přece nemůže vyhovat ani ČSSD. Nestabilita, kdy máme největší nezaměstnanost od třicátých let, ta přece není ku prospěchu nikomu. Tato nestabilita přece může být ku prospěchu různých militantních a populistických projektů. Ekonomická nestabilita a sociální nejistota jsou matkami a otci revolucí a následných tragédií. Proto jsem doufal, že lídří parlamentních stran řeknou: „Stop, je třeba společnost uklidnit. Při různých názorech podporujeme soutěž politických stran, ale nyní je dočasně potřeba situaci zklidnit a za těchto podmínek a mantinelů dostane úřednická vláda podporu a volby budou od teď za několik měsíců." Takové dohody proběhly i v roce 1998, kdy byla nestabilita od roku 1996. Po pádu menšinové Klausovy vlády vznikla Tošovského překlenovací vláda a pak vznikla politická vláda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč elitáři nenávidí maso a auta? Drtivý rozbor Green Dealu od docenta Konvičky. Západ bude makat na chytré Číňany

16:35 Proč elitáři nenávidí maso a auta? Drtivý rozbor Green Dealu od docenta Konvičky. Západ bude makat na chytré Číňany

„Potřebujeme pestrou krajinu, velkou diverzitu plodin, zvířat a postupů, krajinu živou, s úrodnými p…