Sedí na zadku, v příštím volebním období může ČSSD úplně zmizet. Zkušený veterán sociální demokracie živě popsal, co si o jeho straně myslí Franta z Horní Dolní

03.11.2017 7:59

ROZHOVOR „V podmínkách, které v České republice momentálně jsou – s nejrůznějším ohýbáním ústavy – je možné úplně všechno,“ říká ParlamentnímListům.cz o současné politické situaci dlouholetý bývalý poslanec ČSSD Michal Kraus. Hlavním viníkem propadu sociálních demokratů ve volbách je podle něj dlouhodobá pasivita sociální demokracie ve vztahu ke svým voličům v terénu. „Pokud strana vymění vedení a všichni budou dál sedět na zadku – jako to bylo teď – tak se nic nezmění. Naopak. Mohlo by se stát, že strana může v příštím období zmizet. Je samozřejmě nutné ozdravit vedení, zmodernizovat chod partaje. Bez četné každodenní práce mezi lidmi to však nepůjde,“ myslí si.

Sedí na zadku, v příštím volebním období může ČSSD úplně zmizet. Zkušený veterán sociální demokracie živě popsal, co si o jeho straně myslí Franta z Horní Dolní
Foto: repro ČT
Popisek: Zklamání v ČSSD

Vypadá to na menšinovou vládu hnutí ANO, které ale zatím nikdo nepřislíbil podporu. Jak dlouho může takováto vláda bez důvěry parlamentu fungovat?

V řádné demokracii několik dní až týdnů. V České republice v současné situaci i několik měsíců. Bohužel.

Takže by fungovala několik měsíců, pak má Andrej Babiš ještě jeden pokus a třetí předseda sněmovny, což bude asi nominant hnutí ANO...

Přesně tak. Bohužel tam časové limity nejsou. Ve vyspělých demokraciích se takovéto situace řeší tak, že ty pokusy následují bezprostředně po sobě. Ale obávám se, že bude hlavní záměr, aby Andrej Babiš s důvěrou či bez ní byl premiérem minimálně do doby, kdy budou prezidentské volby. Je to takový barter mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem.

Může Andrej Babiš ostatní strany ke spolupráci nějak donutit? Menšinový kabinet by se mohl pustit do rozsáhlých změn v klíčových státních firmách, jako jsou ČEZ, VZP, Česká pošta či Lesy ČR, kde mají některé strany vybudované vazby, jež by se tím zpřetrhaly...

Pokud bude fungovat švejkovská demokracie v České republice, je možné všechno. Když nebude mít Andrej Babiš podporu ostatních stran a vláda bude bez důvěry, bude mít zásadní problém, že se neschválí státní rozpočet. Pokud se bude chtít věnovat pozici premiéra jako řádného hospodáře, měl by mít minimálně pro schválení rozpočtu takovou shodu, aby se schválil. Pak už záleží na jednotlivých politických stranách, které by případně z hlediska národohospodářské zodpovědnosti byly ochotny rozpočet pustit.

Anketa

Jak dlouho byste Andreji Babišovi dovolili vládnout bez důvěry sněmovny?

hlasovalo: 13063 lidí
Záleží také na tom, jaké protislužby si za to řeknou. V každém případě si ale nemyslím, že Andrej Babiš by se zvláště v případě vlády bez důvěry mohl pouštět do zásadních personálních změn. I když v podmínkách, které v České republice momentálně jsou – s nejrůznějším ohýbáním ústavy a výklady věcí, které nejsou úplně jednoznačně definované – je možné úplně všechno.

Prezident Andreje Babiše podporuje. Pokud by byl znovu zvolen, je možné, aby vládla čtyři roky vláda bez důvěry sněmovny?

Politický barter mezi nimi evidentně funguje. Zeman nyní potřebuje takzvaně přetáhnout Babiše v pozici premiéra minimálně do doby, kdy budou prezidentské volby. Pokud bude s pomocí hnutí ANO znovu zvolen, tak v tom možná bude pokračovat. Je velmi možné, že kdyby byl Miloš Zeman zvolen podruhé, to ohýbání ústavy by probíhalo ještě flagrantnějším způsobem. Za situace, kdy nejsou definovány lhůty, je možné úplně všechno.

Pokud by ale naopak situace dospěla k brzkým předčasným volbám, nedoplatily by na to ostatní strany, které by někteří voliči označovali za nestátotvorné, a naopak Babišovo hnutí by ještě posílilo?

Bohužel to zatím v české politické historii dopadá tak, že ten, koho si voliči určí za viníka předčasných voleb, na nich zpravidla prodělá. I díky vlivu Andreje Babiše na mediální prostor si velmi dovedu představit, že by předčasné volby byly pod heslem: Zlé strany mi nedovolily vládnout, tak mi pomozte vy. Klidně by se mohlo stát, že by Babiš v takovém případě získal ještě větší procenta. Na druhou stranu je naprosto legitimní, že nikdo nechce být cvičenou opičkou Andreje Babiše v podobě menšinového partnera v jeho vládě, respektive partnera, který podporuje či bude tolerovat menšinovou vládu bez vlivu na její chod. Je to trošku patová situace, která je pro ostatní politické strany v tuto chvíli velmi nepříjemná.

V této situaci padají dost nestandardní návrhy. Miroslav Kalousek přišel s návrhem zablokovat sněmovnu nezvolením předsedy. Současná vláda by nemohla podat demisi a vládla by dál, do švestek, do žní, nebo jak dlouho by to bylo možné?

Destrukce není politický program. Tohle je sice cesta, jak zabránit tomu, aby se Andrej Babiš nestal premiérem. Na druhé straně by to mohla být cesta k velmi těžké ústavní krizi, kdy by byla vláda, která vlastně už nevládne, nebyl by ani parlament. Je to trošku jako s kanonem na vrabce. Můj šálek kávy to není.

Ještě k volebnímu debaklu ČSSD. Určitě jste přemýšlel, proč k němu došlo. Co vás napadlo? Jaké příčiny tohoto propadáku vidíte?

Bohužel jsem takový propad očekával. Rozhodně není hlavním viníkem volební kampaň nebo činnost vlády. Je to hlavně tím, že sociální demokracie opustila veřejný prostor. A to už minimálně čtyři, možná i osm let zpátky. Kdy zejména poslanci, senátoři, krajští představitelé přestali pracovat v terénu. Vznikla jakási mylná představa, že pokud budeme naše voliče zahrnovat úspěšnými makroekonomickými ukazateli, že nás budou volit. Přispělo k tomu i to, že lidem se v zásadě daří dobře. Když Franta z Horní Dolní bude číst, že průměrná mzda vzrostla o tolik a tolik, on však bude z nějakého důvodu nespokojen s tím, jak žije, a poslance, senátora či jakéhokoliv jiného představitele strany tam neuvidí, tak se začne poohlížet po někom jiném. Hlavním viníkem je dlouhodobá pasivita sociální demokracie ve vztahu ke svým voličům v terénu.

Což zní logicky, protože uspěli ti, kteří do terénu jezdili dost často...

Přesně tak. Připomenu, že jsem osobně zažil situaci, kdy nás bylo šestnáct v parlamentu a předseda strany, tehdy Miloš Zeman, v parlamentu ani nebyl. Bylo to v období 1992 až 1996. Přesto jsme v té době dělali každý poslanec až tři sta mítinků či besed za rok. Bohužel znám za posledních osm roků řadu poslanců, kteří neměli ani jeden takovýto výjezd. Což se samozřejmě projeví. Pokud jako řadový občan získám pocit, že moje problémy zajímají toho, kdo má být zvolen, až čtrnáct dní před volbami, tak se pochopitelně poohlédnu po někom, o kom se můžu domnívat třeba i mylně, že se o mě postará lépe a že se s ním budu moci vídat častěji než s těmi předchozími.

Současné vedení ČSSD oznámilo, že bude ve funkcích až do dubnového sjezdu. Což se mnoha lidem zdá, že je i vzhledem ke komunálním volbám pozdě. Co si myslíte vy?

Anketa

Chcete, aby Škromach, Zimola a další lidé blízcí Zemanovi převzali a obrodili ČSSD?

74%
26%
hlasovalo: 6663 lidí
Zatím je to jen návrh. Konečný termín určí ústřední výbor, který proběhne ještě letos. Příliš už se to posunovat nedá. Není možné očekávat, že dlouhodobý pokles se napraví v nějaké krátké době. Obávám se, že jakmile jednou ztratíte důvěru a strana klesne pod určitou psychologickou hranici, cesta zpátky ke svým pozicím bude delší. Domnívám se, že tím, že sjezd bude o dva měsíce dříve – čímž ten termín nehájím, také myslím, že by měl být dřív – nepomůže k výsledkům v komunálních volbách. Tam budou hrát roli i jiné důvody. Především to, že sociální demokracie bude velmi těžko hledat lidi na kandidátky. Doby, kdy se lidi za značku ČSSD nestyděli či důvěřovali, že jim pomůže v komunálních volbách, jsou pryč.

Obávám se, že první problém bez ohledu na to, kdo bude ve vedení strany, bude sestavit dostatek kvalitních kandidátek. Teprve ten druhý budou výsledky, které budou samozřejmě od toho odvozeny. Další věc je, že změna kurzu musí být radikální. Ale není potřeba s vaničkou vylévat i dítě. Jakékoliv revoluční dramatické změny, při nichž by nezůstal kámen na kameni, by znamenal jenom to, že to uzdravování bude trvat spíše delší než kratší dobu. Nejsem podporovatelem názoru, že sociální demokracii zachrání a priori nové mladé tváře. Politika je profese, kde novost a mladost rovná se také nezkušenost. I například v chirurgii neplatí, že v momentu, kdy přijdou nějaké nové metody, že a priori staří chirurgové odejdou a nahradí je mladí bez zkušeností. I to je věc, kde potřebujete znalost, zkušenost, celou řadu opakování. Myslím, že výměna by měla být mixem. Kdy by měli přijít noví mladí lidé s elánem a sílou. Ale musejí mít někoho, kdo jim bude předávat zkušenosti.

Hlavní zásadní změny by měly přijít v PR oddělení, v marketinku. Bude se muset naučit pomocí moderních metod politiku strany prodávat. K tomu ale zase potřebuje, aby si volič mohl v tom volebním období sáhnout na toho politika. To, že jich je teď v parlamentu patnáct, bude pro ně složité. Ale opakuji, že si pamatuji období, kdy nás bylo stejně tolik a dokázali jsme během čtyř let zvýšit politické preference zhruba z pěti procent na více než dvacet. Tedy je zečtyřnásobit. Byla to práce, práce a práce. Bez té to nepůjde. A je úplně jedno, kdo bude v čele partaje. Pokud strana vymění vedení a všichni budou dál sedět na zadku – jako to bylo teď – tak se nic nezmění. Naopak. Mohlo by se stát, že strana může v příštím období zmizet.

Koncovka je v tom, že je samozřejmě nutné ozdravit vedení, zmodernizovat chod partaje, ale především dosáhnout toho, aby naši voliči měli pocit, že se můžou se svými problémy obrátit na někoho, kdo je schopen jim pomoci, případně vyslechnout a poradit. Bez černé každodenní práce mezi lidmi to nepůjde.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

19:43 Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

Klíčové bude, kdo zasedne ve vládě, ten bude ovládat finanční toky z EU. Největším problémem naší ek…