Na svém blogu v květnu tohoto roku jste napsal, že máte pocit, že jsou politici v Kyjevě „na kokainu“. To jsou velmi silná slova pro předsedu poslaneckého klubu. Změnil se váš názor v průběhu posledních tří měsíců?
Přečtěte si jejich vyjádření a podívejte se nestranně na výsledky jejich politiky. Dnes, po porážkách Ukrajinské armády, probíhají jednání a vláda v Kyjevě dělá zásadní ústupky. Souhlasila s příměřím, stahuje vojska a slibuje samosprávu. Bohužel mezi tím armáda a národní garda zabily tisíce nevinných lidí ve snaze utopit nesouhlas v krvi. Celá věc vyžadovala trpělivost a jednání. Nikoliv nálety a dělostřelbu. Část ukrajinských politiků se chovala podivně. Jako by chtěli spíš vyprovokovat válku s Ruskem, místo zmírnění konfliktu. Podtrhuji válku, do které by zatáhli i celou Evropu.
Jak by se k takové situaci podle Vašeho názoru měla postavit česká vláda?
Především je nutné hasit válečný požár. Naším zájmem přece je Ukrajina, která spolupracuje s EU i Ruskem. Ukrajina jako spolehlivá tranzitní země a prostor pro obchod. Zkrátka nepřispívat k další eskalaci konfliktu.
Jaké jsou tedy podle vás skutečné bezpečnostní hrozby, kterým dnes čelíme?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík