Senátor Nenutil otupil nadšení Farského: Federalizace EU? V žádném případě...

24.07.2020 21:20

ROZHOVOR „Žádné zadlužení není příjemné. Rozhodující je účel zadlužení. V tomto případě jde z většiny o nápravu stavu věcí, se kterými nemohl nikdo počítat ani u nás, ani v EU, ani ve světě. Důležité bude, jak efektivně my i další unijní země vypůjčené prostředky využijí,“ říká senátor za Chebsko a Tachovsko Miroslav Nenutil při hodnocení summitu lídrů Evropské unie. „Deficit je ve výši cca 1/3 jednoho ročního rozpočtu naší republiky. Pan exprezident by si mohl vzpomenout, jaký byl deficit v době, kdy on byl ministrem financí a pak předsedou vlády. A to žádná krize nebyla,“ reaguje na kritiku Václava Klause.

Senátor Nenutil otupil nadšení Farského: Federalizace EU? V žádném případě...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Miroslav Nenutil
reklama

Máme za sebou jeden z nejdelších summitů EU.  Evropští lídři nakonec po pěti dnech schválili podobu obnovy ekonomiky. „Byl to dlouhý a obtížný summit, ale výsledek za vyjednávání stojí,“ řekl irský premiér Martin. Co si myslíte vy? Nejde o příliš velké zadlužování?  

Žádné zadlužení není příjemné. Rozhodující je účel zadlužení. V tomto případě jde z většiny o nápravu stavu věcí, se kterými nemohl nikdo počítat ani u nás, ani v EU, ani ve světě. Důležité bude, jak efektivně my i další unijní země vypůjčené prostředky využijí.

Výsledek si pochvaloval například i semilský poslanec a předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, který na sociální síti uvedl: „EU je po dnešku silnější, soudržnější, solidárnější a ještě více spolupracující. A takovou ji v současném globalizovaném světě plném politiků, kterým překáží demokracie, potřebujeme. Jsem zastánce evropské federace. A tohle je důležitý krok k ní.“ Co na jeho slova říkáte? Jste také stoupencem federalizace Evropy?

V žádném případě nejsem stoupencem federalizace EU. EU je a musí zůstat unií suverénních států.

Podle Ursuly von der Leyenové bude čerpání z fondu spojeno s plněním národních reformních programů, ke kterým se bude muset zavázat každý členský stát. Investice budou spojeny s přechodem k digitálnímu a „klimaticky odpovědnému“ hospodářství. Budeme tedy půjčené peníze využívat k věcem, které mnozí z nás ani nechtějí?

Anketa

Líbí se vám finální podoba ,,záchranného plánu" EU za 750 miliard euro?

4%
96%
hlasovalo: 9098 lidí
Národní reformní program musí mít každá země, ten náš má být hotov na podzim letošního roku. Budeme tedy plnit to, co si do programu sami dáme, ano, s respektováním hlavních cílů nového finančního období, tedy digitalizace a přechod ke klimaticky odpovědnému hospodářství. K tomu neslouží jen „vypůjčené“ peníze, ale běžný finanční rámec pro sedmileté období. A že to mnozí z nás nechtějí? Otázkou zůstává, kolik je těch „mnozí z nás“ . Podstatné však je, že program si vytváříme sami pro sebe.

Je po schválení fondu reálnější otázka přijetí eura? Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar vznesl dotaz, co nám nyní brání v přijetí společné evropské měny...

Ekonomicky nám asi už nic nebrání k přijetí eura. Spíše jde o statut a politiku eurozóny. Chápu, že obchodování v jedné měně je pro firmy jednodušší, ale kontrakty lze uzavírat i v národních měnách. Většině občanů je lhostejné, zda platí korunou, eurem nebo kartou. 

Zadlužujeme se však i v České republice. Exprezident Václav Klaus nedávno na Primě řekl, že považuje deficit rozpočtu na letošní rok 500 miliard za rozhazování peněz, které stejně nevyřeší dopady ekonomické pandemie. „To, co se děje teď, je pro mě konec světa. Pouze rozvrátíme své finance. Dluhy budou splácet nejen naše děti a vnuci, ale i vnuci našich vnuků.“ Jak pohlížíte na deficit rozpočtu vy?

Deficit je ve výši cca 1/3 jednoho ročního rozpočtu naší republiky. Pan exprezident by si mohl vzpomenout, jaký byl deficit v době, kdy on byl ministrem financí a pak předsedou vlády. A to žádná krize nebyla.

V západních zemích probíhá určitá forma kulturní revoluce, která se projevuje mimojiné tím, že nastává konec „srandy“, aspoň některé. Stahují se filmy a seriály, které najednou neodpovídají duchu doby, a jsou shledány závadnými. Například se to stalo seriálu Little Britain (Malá Velká Británie), který stáhla BBC i Netflix. Co říkáte tomuto trendu?

Pravda je taková, že nových „srand“ se moc netočí; nejspíš to bude otázka nabídky a poptávky v kultuře. Pokud je větší zájem diváků o krev a násilí, televizní společnosti se přizpůsobují (reklama je nemalou součástí jejich příjmů). Raději se směji, než bojím.

Zvláště vyhrocené je to ve Spojených státech amerických. Co podle vás právě nyní v USA sledujeme? Jde o věc, která může ohrozit základy americké demokracie?

Myslím, že sami máme dost svých starostí. 

Obhajujete na podzim v senátních volbách svůj senátorský post. S jakými největšími problémy se potýkají lidé ve vašem senátním obvodě na Tachovsku a Chebsku? Patří mezi ně nízké platy a mzdy, kdy jsme stále ve srovnání se západními zeměmi v tomto směru chudými příbuznými, ačkoliv výkon naší ekonomiky až tak špatný není? (Viz průměrný měsíční plat v Rakousku 99 490 korun, Německu 96 900, v Česku 31 800 – a to předpokládám, že na Tachovsku a Chebsku bude ještě nižší...)

Samozřejmě peněz není nikdy dost. Není však možné porovnávat pouze výše výdělků v jednotlivých zemích. Důležitější je spotřební koš, tedy to, co si za vydělané peníze v té dané zemi člověk koupí. Větší problém než dle vás nízké mzdy je problém s dostupností lékařské péče, vlastně i dostupnost dopravní, na Chebsku i nedostatek pracovních příležitostí pro kvalifikované.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Péče o staré lidi, dostupnost bydlení, ale i obyčejné potraviny na vsi… Mluvili jsme s lídrem kandidátky ČSSD v Královéhradeckém kraji

20:02 Péče o staré lidi, dostupnost bydlení, ale i obyčejné potraviny na vsi… Mluvili jsme s lídrem kandidátky ČSSD v Královéhradeckém kraji

ROZHOVOR Historik Jiří Štěpán stojí poslední čtyři roky v čele Královehradeckého kraje a do těchto v…