Senátor slyšel Sobotku a polil ho pot. Obává se, že vláda spáchá velkou zrůdnost

22. 2. 2014 14:53

ROZHOVOR Senátor Jaroslav Doubrava s ParlamentnímiListy.cz podrobně mluví o tom, kdo rozpoutal násilí na Ukrajině a proč měla vláda násilné demonstranty umlčet násilím. Doubrava poukázal na to, že vystupování ministra Zaorálka se neliší od vystupování dřívějšího šéfa resortu zahraničí Schwarzenberga. Senátor za hnutí Severočeši.cz také důrazně varoval premiéra Sobotku před spácháním velké „zrůdnosti“.

Senátor slyšel Sobotku a polil ho pot. Obává se, že vláda spáchá velkou zrůdnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Doubrava
reklama

Anketa

Na Ukrajině teče krev. Na čí straně stojíte?

hlasovalo: 13199 lidí

Ukrajina zažila nejkrvavější týden za několik desetiletí a politici na Západě vydávali řadu ostrých prohlášení o nutnosti zavést sankce a podobně. Jak to na vás působilo?

Je to od Západu trošku farizejství, protože to byl právě on, kdo tohle všechno rozehrál. Podívejte se na scénář těch rebelií. Má to naprosto stejný průběh jako v Jugoslávii, u nás, v Iráku, v Libyi. Vůbec jsem nepředpokládal, že by se nechali takhle zblbnout lidé v Evropě. Když se podíváte na záběry z Kyjeva, nevidím tam, že by policisté někoho jen tak mlátili nebo se chovali brutálně.

Právě naopak to byli policisté, kdo se bránil před útoky těch band, které tam byly navezeny ze všech možných koutů, a dokonce jsem slyšel, že tam naváželi i bojovníky z Polska. Jestli je to pravda, o to hnusnější to je. Obávám se, že si tím Západ vytváří předpolí na Rusy. Mám z toho všeho velmi nepříjemné louskání v zádech. Vybavuji si při tom jeden rozhovor s Albertem Einsteinem, kterého se ptali, jakými zbraněmi bude vedena třetí světová válka. On odpověděl, že neví, jakými zbraněmi bude vedena třetí světová válka, ale čtvrtá světová válka bude opět vedena dřevěnými kyji.

Udělal podle vás prezident Viktor Janukovyč správně, když přistoupil na dohodu s opozicí, která vyvolá předčasné volby prezidenta i parlamentu a vrátí ústavu do podoby roku 2004, a tedy zmenší výrazně právě pravomoci hlavy státu?

Nemyslím si, že to od něho bylo dobré rozhodnutí. Především měl docílit toho, aby se zbavil těch gaunerů, kteří házeli zápalné lahve, a pak si teprve vymoci klid k jednání. Nemyslím si, že měl jít jednat pod tak velkým tlakem, který byl vůči němu vyvíjen.

Objevily se dokonce názory, že tak vyhrocená situace už se nedá řešit nijak demokraticky, protože demokratický přístup v tom nepomůže, a mělo by se přistoupit k tomu, že se násilí definitivně zastaví jedině násilím…

Pod to se naprosto podepisuji. Samozřejmě to tak je. Ať se to někomu líbí,nebo ne, Janukovyč byl zvolen v řádných a demokratických volbách. Pořád se mluví o demokratických volbách, ale když se podíváte na realizaci demokracie v Americe, také vám z toho dobře nebude.

Nepodepsat tu asociační dohodu nebylo pouze rozhodnutí Janukovyče. Myslím si, že to odmítnutí dohody bylo pouhou záminkou k tomu, aby mohl Západ rozehrát to, co se za poslední měsíce na Ukrajině dělo.

Jak hodnotíte vystupování a kroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka směrem k Ukrajině?

Přiznám se, že mě tím svým vystupováním překvapuje. Podle vystupuje pod vlivem sdělovacích prostředků a měl by si především nechat zjistit objektivní informace a nespoléhat se na to, co šíří pan Štětina. Pak teprve by měl ministr zahraničí vydávat nějaká zásadní prohlášení a rozhodnutí.

Dá se v těch výrocích směrem k Ukrajině pozorovat nějaký rozdíl, než kdyby v Černínském paláci seděl Karel Schwarzenberg?

Obávám se, že tam moc velké rozdíly nevidím, a je mi to velmi líto.

Zmínil jste vašeho kolegu ze Senátu, Jaromíra Štětinu, který je opět v Kyjevě a do ČR posílá zprávy o tamní situaci. Tvrdí třeba, že ti nejradikálnější demonstranti jsou ruští provokatéři, kteří mají jen rozvrátit poklidný ráz protestů. Čím si to vysvětlujete?

Stačí se podívat na jeho minulost, kdy byl velmi prominentním komunistickým novinářem, který do Sovětského svazu jezdil snad i bez víz a měl přístup na místa, kam se nedostali ani někteří státníci. Říkám si, a s takovými názory jsem se setkal několikrát, jestli Štětina není agent, který toto používá za svoje krytí. Vím, že ho několikrát jeho kolegové v Senátu utřeli s tím, že zatímco on jezdil po Sovětském svazu a chodil po recepcích, tak oni byli zavřeni a ptali se ho, kde bere tu drzost a právo vystupovat tak, jak vystupuje.

Jeho vyjádření k Ukrajině mi připadají natolik hloupá, že se mi vůbec nechce věřit, že by to mohl myslet vážně. Nevidím důvod, proč by si Rusové zrovna tímhle způsobem chtěli udržet vliv na Ukrajině a posílali by tam provokatéry. To je prostě nesmysl.

Měl by podle vás prezident Miloš Zeman trvat na pozvání Viktora Janukovyče do Prahy?

Naprosto jednoznačně ano. Je to hlava státu, která byla demokraticky zvolena, a nevím, proč by měl být Janukovyč vylučován z nějaké debaty. Neví se ani, kdo celou tu věc s Ukrajinou rozehrál, ale hlavně, že už vědí, že chtějí zablokovat účty některých Ukrajinců v zahraničí. Pominu teď důvod, proč mají účty venku, ale nemůžu pominout otázku, jak je možné, že někdo někomu chce zablokovat finanční prostředky a vykřikovat, že je to naprosto demokratické.

Jak nahlížíte na zahraniční politiku Miloše Zemana za téměř rok jeho prezidentství?

Neříkám, že všechna jeho vyjádření byla zrovna šťastná, ale je to člověk jako každý jiný, má právo na svůj názor i s tím podtržením, že je to názor prezidenta.

Kdybyste měl z prezidentových zahraničněpolitických aktivit vypíchnout něco, co vnímáte jako velký přínos pro naši zemi, co by to bylo?

Zcela jistě silný důraz na ekonomickou diplomacii, protože se přece musíme nějak uživit. Nemáme právo kvůli nějaké rádoby obhajobě pofiderních lidských práv připravovat naše lidi o práci a zvyšovat už tak šíleně vysokou nezaměstnanost. Jsem rád, že Miloš Zeman pojede na návštěvu Ruska a Číny, to jsou země, které pro nás mají výrazný potenciál.

Vezměte si, kolik úsilí stojí a bude stát, aby se napravily kroky Schwarzenberga, které jako ministr napáchal vůči východním zemím. A prezident Zeman tady velmi dobře ví, o čem mluví.

Nová vláda chce definitivně pohřbít tzv. Klausovu výjimku z Lisabonské smlouvy, kterou tehdejší prezident podmínil svůj podpis pod smlouvou, protože se obával, že by se sudetští Němci obraceli na evropské soudy a chtěli vrátit majetek a Česká republika by s tím nemohla nic udělat. Co si o tom myslíte?

Když jsem tohle od Sobotky slyšel, polil mě hrůzný pot. Uvědomuje si premiér, co dělá? Mám celou řadu výhrad k činnosti Václava Klause, ale tohle je jedna z věcí, za které jsem mu zatleskal. Za minulou vládou zůstala zrůdnost nazvaná církevní restituce a vážně se obávám, aby za touto vládu nezůstala zrůdnost nazvaná restituce sudetským Němcům.

Bohuslav Sobotka byl včera v Bruselu a šéf EK José Barroso vyjádřil radost nad tím, že začíná nová etapa vztahů České republiky vůči Evropské unii. Máte z toho také radost?

Vůbec ne. Především si myslím, že by se Sobotka a jeho vláda měli zeptat občanů naší země, co si o tom myslí a jestli chtějí až takhle razantní „zlepšení“ vztahů k EU. Podle toho by pak měla vláda přísně jednat.

Nový státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza řekl, že premiér Sobotka chystá na léto zásadní projev o směřování celé EU a podle něho by v tom mohl dokonce navázat na Václava Havla, který nastoloval důležitá středoevropská témata, o kterých se pak široce diskutovalo. Dovedete si představit, že premiér Sobotka naváže na Havla?

Zastínit Václava Havla zase nebude takový problém (smích). Znovu ale říkám, že předseda vlády by měl velmi zvážit kroky, které bude podnikat vůči Evropské unii. Nevím, jestli zná názory valné většiny občanů České republiky na EU a její směřování, a pokud nezná, měl by si to zjistit. Dokonce se před časem objevilo, že významná část voličů ČSSD má na EU, na rozdíl od sociální demokracie a jejího vedení, negativní názor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hned po revoluci Havel naštval Slováky jednou větou, vzpomíná Čarnogurský. A přidává moment z voleb, kdy zklamal i jeho

10:08 Hned po revoluci Havel naštval Slováky jednou větou, vzpomíná Čarnogurský. A přidává moment z voleb, kdy zklamal i jeho

VZPOMÍNKY A PERLY Někdejší premiér SR, ministr vnitra a ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský v rozh…