Cítíte se v tuto chvíli neodůvodněně ukracován na základních právech a omezován v některých svobodách na základě nejrůznějších opatření a nařízení české vlády v boji proti koronaviru?
V zásadě mohu odpovědět, že jsme omezeni všichni občané tohoto státu. Tak jistě, je to nepříjemné, ale asi je to jedna z mála možností, jak se vypořádat s tímto nakažlivým onemocněním. Nedělá mi radost rouška, jelikož se mi orosí brýle a nic nevidím. Navíc mám pocit po cca deseti minutách nošení, že se dusím. V tomto směru obdivuji všechny, kteří tuto pomůcku mají jako součást svého pracovního vybavení trvale, například sestry, lékaře, ale i pracovníky v nebezpečných provozech. Takže ano, jsme omezeni, ale asi je to nutné zlo k tomu, abychom se vrátili co nejdříve do normálních kolejí.
Ústavní soud se bude zabývat ústavní stížností na rozhodnutí vlády z 12. března o vyhlášení nouzového stavu. Dokážu si představit, že kdyby tak neučinila, čelila by zase opačné žalobě, že nekonala. Může vůbec Ústavní soud něco takového posuzovat a teoreticky tak i rozhodnout o ukončení stavu nouze?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník