Spekulanti, nulový soucit. Proč je bydlení drahé? Pražský radní promluvil

28.02.2019 21:45

ROZHOVOR „V Česku je dostupnost bydlení nejhorší v Evropě, takže současná situace, co se týče ceny bytů, rozhodně není normální,“ domnívá se 1. místopředseda pražských Pirátů Adam Zábranský, radní hlavního města Prahy pro oblast transparentnosti a bydlení. „V současnosti jsou významným faktorem přispívajícím k růstu cen bydlení v Praze spekulativní nákupy českými i zahraničními investory. To ovšem samo o sobě neznamená, že se jedná o bublinu před prasknutím. Pokud se v Praze bude stále stavět tak málo bytů jako dnes a zároveň bude tolik zájemců o jejich koupi, tak se obávám, že se snížení cen jen tak nedočkáme,“ myslí si.

Spekulanti, nulový soucit. Proč je bydlení drahé? Pražský radní promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Pirátů proti cenzuře a za svobodný internet na Palackého náměstí
reklama

V určitých oblastech České republiky je rozšířen obchod s chudobou. Jsou případy, kdy majitelé bytů nabízí lidem na podpoře bydlení za předražené nájemné. Můžou ho nadsadit, protože za nájemníky na dávkách ho stejně proplácí stát. Navíc někdy peníze skončí u majitelů bytů, ale ti z nich neplatí ani základní náklady na bydlení. Dům je pak v dluzích, bez tepla, teplé vody a elektřiny… Zástupci čtyř severočeských měst se obrátili na vládu, aby zakročila proti obchodu s chudobou. A není to zdaleka poprvé, takto apelovali už i na minulé vlády. O problému se ví dlouhou řadu let, politici zprava i zleva slibují nápravu, a ta se neděje. Proč podle vás? Kde je problém?

Stát dnes nechává řešení bytových potřeb těch nejzranitelnějších lidí na soukromých vlastnících ubytoven, kteří často bez jakéhokoliv soucitu těží z jejich neštěstí. Podle mého názoru je jediným rozumným řešením přijetí zákona o sociálním bydlení. Problematiku sociálního bydlení by tak řešila města a myslím, že by to bylo ve výsledku pro veřejné rozpočty i levnější, protože stát by nevynakládal přemrštěné částky na dávky na bydlení do soukromých rukou. A asi vůbec nemusím zmiňovat fakt, že prostředí na mnohých ubytovnách je absolutně nedůstojné, zvláště například pro rodiny s dětmi.

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11731 lidí


Průměrné nájemné v Praze vzrostlo za metr čtvereční (bez poplatků) na 340 korun (dle údajů developerské společnosti Trigema). V žádaných částech Prahy stojí metr i 400 a více korun měsíčně. Za padesátimetrový byt v Praze tak bez poplatků zaplatíte klidně 20 tisíc měsíčně. Odpovídají ceny skutečné hodnotě, nebo je realitní trh bublinou před prasknutím?

V současnosti jsou myslím významným faktorem přispívajícím k růstu cen bydlení v Praze spekulativní nákupy českými i zahraničními investory. To ovšem samo o sobě neznamená, že se jedná o bublinu před prasknutím. Pokud se v Praze bude stále stavět tak málo bytů jako dnes a zároveň bude tolik zájemců o jejich koupi, tak se obávám, že se snížení cen jen tak nedočkáme.

Proč je málo dostupných bytů a jsou tak drahé?

Faktorů, které přispívají k rostoucím cenám bydlení, je více. Za jedny z nejvýznamnějších faktorů v Praze považuji pomalé povolovací procesy a uměle vytvořený nedostatek pozemků vhodných pro bydlení. Stavební úřady a instituce, které se k připravovaným stavbám vyjadřují, nedodržují lhůty dané zákonem, což výrazně zpomaluje a prodražuje výstavbu. Tento problém se nyní snažíme řešit, když navyšujeme počet zaměstnanců na odborech, které při současných personálních kapacitách nestíhají agendu vyřizovat včas. V Praze jsou také velké pozemky vhodné pro bytovou výstavbu, tzv. brownfieldy, kde může potenciálně vzniknout několik desítek tisíc bytů, ale na kterých se dnes nedá stavět, protože dřívější politické reprezentace se nedokázaly shodnout na tom, jak přesně má dané území vypadat. S těmito brownfieldy chceme velmi intenzivně pracovat, aby se na nich v dohledné době dalo stavět.

Na cenu bydlení má vliv ale ještě mnoho dalších faktorů, se kterými město mnoho nezmůže: lidé se stěhují z venkova do měst; ekonomice se daří a koupě bytu je zvláště v poslední době velmi výhodnou investicí, takže je po nich velká poptávka od spekulantů z Česka i ze zahraničí; lze si půjčovat peníze za nízké úroky; zvyšují se nároky na komfort, což se promítá do velikosti bytové plochy na osobu; atd. Používání bytů ke krátkodobým pronájmům určitě jedním z těchto faktorů je také, ovšem ten se týká převážně centra města, takže těžko může vysvětlit nárůst cen po celé Praze.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Filip Hausknecht, člen bytové komise na Praze 3 za Zelené, navrhl, aby stát mohl vyvlastnit nedostatečně využívané nemovitosti. Lze nějak definovat, která nemovitost je dostatečně využívaná a která ne? Jde v tomto případě o veřejný zájem? A co je vlastně veřejným zájmem?

Návrh vyvlastňovat nedostatečně využívané nemovitosti považuji za extrémní a nemyslím si, že má smysl se jím blíže zabývat. Dlouhodobě prázdné byty jsou pravděpodobně také faktorem, který ceny bydlení navyšuje, nicméně tento problém lze řešit méně extrémním způsobem, například zdaněním, což začínají dělat některá města v Americe i jinde po světě. Stejně si to ale neumím moc představit, protože by musel existovat nenáročný způsob, jak prokazatelně doložit, že je nějaký byt neobsazený.

Jaké byste navrhl řešení pro bytový fond v Praze, kde je situace nejhorší? Pomohlo by zjednodušení stavebního řízení?

Určitě by pomohlo zjednodušení stavebního řízení a jeho digitalizace. Zdlouhavost povolovacích řízení a jejich vysoká administrativní náročnost jsou jedním z významných důvodů, proč se v Praze staví tak málo bytů, což v důsledku zvyšuje ceny bydlení.

Co mají dělat důchodci a mladé rodiny? Když si nemohou dovolit bydlení v Praze, znamená to, že se mají odstěhovat jinam, kde je to levnější?

Je úkolem města a městských částí, aby pomohly řešit bytové potřeby obyvatel, kteří si nemohou dovolit platit tržní nájmy. Praha pronajímá několik stovek bytů seniorům za dostupné ceny, některé městské části zase podporují mladé rodiny skrze startovací byty. Je ale pravda, že městský bytový fond je z velké části využíván tak, že neřeší bytovou situaci lidí, kteří nějakou pomoc potřebují: některé městské části pronajímají byty jen za tržní ceny, mnohé městské části vůbec nepronajímají byty lidem v sociální tísni. Mým cílem je tento stav změnit, ale nebude to úplně jednoduché, protože město dnes nemá žádné nástroje, jak může ovlivňovat bytovou politiku městských částí.

Problematické je v dnešní době sehnat i hypotéku. Pokud nemáte našetřeno kolem milionu korun, prakticky nemáte šanci hypotéku získat. Je normální splácet třicet a více let v životě vlastní bydlení? A je vůbec normální, aby takřka každý nějaké bydlení vlastnil? Celosvětově mají Češi jednu z největších měr vlastnictví nemovitostí…

V Česku je dostupnost bydlení nejhorší v Evropě, takže současná situace, co se týče ceny bytů, rozhodně není normální. Je pravda, že Češi výrazně více než většina našich evropských sousedů touží po vlastním bydlení, což také ceny bydlení navyšuje. Ale nevím, nakolik je tento faktor zásadní.
 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

17:30 Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Co bychom po politicky orientované neziskovce pod patronátem Pánka…