Tajné nahrávky Andreje Babiše. Jana Bobošíková se obává toho, co mohou spustit mezi lidmi

19.05.2017 17:21

ROZHOVOR „Jde o předvolební a mocenský boj, v němž se nikdo neštítí ničeho a který je spolu se stoupajícími technickými možnostmi a klesající etikou zúčastněných přehlídkou skrytých osobních zájmů a temných zákoutí lidské duše,“ hodnotí současnou vládní krizi někdejší europoslankyně a bývalá prezidentská kandidátka Jana Bobošíková. K praktikám některých politiků pak ještě dodává: „Pořizování a publikování odposlechů považuji za naprosto zničující a nechutné, a to včetně jejich obsahu, o kterém nikdo nemůže prokázat, nakolik je sestříhaný a nakolik autentický. A pokud někdo věří, že majitel médií neovlivňuje jejich obsah, už jenom například tlakem na vyšší prodejnost, tak je naivní. Nikdo si nekupuje noviny proto, aby prodělávaly.“

Tajné nahrávky Andreje Babiše. Jana Bobošíková se obává toho, co mohou spustit mezi lidmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

Jak vnímát události uplynulých dnů kolem vládní krize a tahanic o odvolání ministra financí Andreje Babiše?

Současnou situaci nepovažuji za vládní krizi, ale za mocenský předvolební boj, ve kterém vůbec nejde o funkčnost vlády, ani o to, jak aktéři přistoupí k tomu kterému závažnému ekonomickému nebo politickému problému. Jde jen o to, kdo ostřejší urážkou, bonmotem, sestříhanou nahrávkou nebo specifickým výkladem Ústavy získá větší pozornost a předvolební aplaus veřejnosti. Obávám se, že o osud České republiky nejde v této situaci nikomu ze zúčastněných. O tom, že Andrej Babiš je dravý podnikatel se vším všudy, věděli všichni, kdo s ním uzavřeli koalici. A že se z podnikatelského predátora stane ve vládě Mirek Dušín si mohl myslet jen velký naivka.

Má premiér Sobotka problém v komunikaci, nebo se jen nechce s lidmi bavit, když to považuje za nepodstatné? „Čekala jsem, že se se mnou pan premiér sejde. Jsem docela v šoku, když jsem si přečetla vyjádření pana premiéra, on se mnou vůbec nemluvil. Jsem úplně obyčejná ženská,“ zareagovala náměstkyně Alena Schillerová, kterou hnutí ANO navrhovalo jako svou první kandidátku na post ministryně financí. Co si o tom myslíte?

Styl komunikace politiků, včetně premiéra, odpovídá tomu, že každý má v tuto chvíli své skryté zájmy a cíle, které veřejnosti nesděluje.

Na veřejnost unikly odposlechy, ve kterých měl Andrej Babiš úkolovat jednoho z redaktorů MF Dnes, aby účelově vyhledával kauzy na špičkové politiky ČSSD. Dokonce pak prý předseda hnutí ANO využíval „otevřené“ policejními spisy. Přitom ministr financí se vždy „dušoval“, že svá média neovlivňuje. Na druhou stranu odposlouchávat ministra financí a místopředsedu vlády je také dost nehorázné... Co si o tom všem myslet?

Jak už jsem uvedla, jde o předvolební a mocenský boj, ve kterém se nikdo neštítí ničeho a který je spolu se stoupajícími technickými možnostmi a klesající etikou zúčastněných přehlídkou skrytých osobních zájmů a temných zákoutí lidské duše. Pořizování a publikování odposlechů považuji za naprosto zničující a nechutné, a to včetně jejich obsahu, o kterém nikdo nemůže prokázat, nakolik je sestříhaný a nakolik autentický. A pokud někdo věří, že majitel médií neovlivňuje jejich obsah, už jenom například tlakem na vyšší prodejnost, tak je naivní. Nikdo si nekupuje noviny proto, aby prodělávaly.

Je pravděpodobný předpoklad, že více bude působit kauza kolem zmíněných nahrávek než případné podezření z daňových úniků, protože jde o problém pro lidi zřetelnější a Češi jsou také na ovlivňování médií více citliví?

Nahrávky budou samozřejmě působit, působí vždy, v každé kauze. Prohloubí nedůvěru k médiím, k politikům, k demokratickým procesům. V tom je jejich temná zničující síla. Posilují znechucení z politiky a touhu po rázných řešeních a vládě tvrdé ruky.

Vystačí si Andrej Babiš ve volební kampani se současnou rétorikou? V podstatě se dá předpokládat, že princip bude stejný jako ten, s kterým do politiky šel, takže opět Babiš proti všem? Bude to fungovat?

Nevím. Myslím, že občané zaregistrovali, že ANO je už řadu let součástí politické scény a s politickými stranami vládne. A také zaregistrovali svérázný přístup hnutí ANO ke slušnosti, k politické kultuře a k parlamentní demokracii.

Jak obstál prozatím premiér Bohuslav Sobotka? Bývalý prezident Václav Klaus velmi chválil jeho předchozí jednání. Dokázal, že umí pevnou rukou řídit zem a zjednat pořádek, když je potřeba? Dostane se ČSSD díky vládní krizi z nepříznivých čísel volebních preferencí?  

Premiér Sobotka překvapil svou momentální rázností i taktikou. Nakolik z toho bude volebně profitovat ČSSD, nevím. Jedno přísloví říká, že když se dva perou, třetí se směje. Je možné, že předvolební vnitrokoaliční boj přihraje voliče úplně někomu jinému než ČSSD a ANO.  

S odkazem na demonstrace, které se uskutečnily minulý i tento týden, uvedl k situaci pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek: „Jestli bude nakonec někdo poškozený, tak to nebude ani Babiš, ani Sobotka, ale Zeman, protože ztratí podporu části levicového elektorátu. Budou mít pocit, že Zeman kope za jiné, cizí zájmy nějakého miliardáře, který necítí blízkost levice. To je na takových procesech zajímavé, že se v nich potkali demonstrující z liberálního prostředí a v ulicích se začali objevovat také stoupenci levice.“ Co si o tom myslíte? 

Domnívám se, že kroky prezidenta Zemana nevedou v tuto chvíli k posílení jeho pozice v očích veřejnosti a že jim někteří jeho voliči nerozumějí.

Hovoří se o politickém tandemu Babiš–Zeman, což oba svorně odmítají. Do jaké míry jde ve vládní krizi více o Babiše či více o Zemana? Mimochodem, co říkáte na postoj prezidenta v uplynulých dnech, kdy do situace politické nestability, kdy je mu vyčítáno nerespektování Ústavy, přišel s myšlenkou propuštění Jiřího Kajínka. A z aktuálních výroků možno přidat i jeho vtipkování s prezidentem Vladimirem Putinem o likvidaci novinářů… Změnil se váš názor na prezidenta?

Nemyslím si, že dlouhodobě takový tandem existuje. Jak vicepremiér, tak prezident sledují své zájmy, které se jen mohou v určitých momentech protnout. Pokud jde o milost pro Jiřího Kajínka, prezident Zeman ji avizoval dlouhodobě. Vtipkování s Vladimírem Putinem o likvidaci novinářů mi zábavné zrovna nepřišlo. Můj názor na prezidenta Zemana se nemění. Miloš Zeman je výrazná politická osobnost s klady i zápory, beze zbytku a kreativně využívá mandát z přímé volby prezidenta a občas také udělá přešlap.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

7 Kč za mouku, pak 50 za chleba. Komu? Tajné. Hlas venkova. „Mladí chtějí hnusné jídlo.“

9:07 7 Kč za mouku, pak 50 za chleba. Komu? Tajné. Hlas venkova. „Mladí chtějí hnusné jídlo.“

VIDLÁKŮV TÝDEN Proč je tak drahé pečivo? „Chleba je už dneska běžně k vidění za padesát korun. Zeměd…