Tragédie, ale nezbytná daň. Uznávaný publicista Václav Žák o smrti českých vojáků

15.07.2014 17:05 | Zprávy

ROZHOVOR Publicista a bývalý místopředseda České národní rady Václav Žák vnímá smrt českých vojáků zabitých v Afghánistánu jako velkou tragédii, ale i jako nezbytnou daň za naše spojenecké závazky. Vyčítat lidem nasazeným v Afghánistánu, že jsou žoldáci, jak se často objevuje na sociálních sítích, považuje za falešné. Vždyť moderní armáda ani nemůže být jiná než profesionální a placená, což je dáno mimo jiné i složitostí techniky, kterou vojáci obsluhují.

Tragédie, ale nezbytná daň. Uznávaný publicista Václav Žák o smrti českých vojáků
Foto: wikipedia.cz
Popisek: Václav Žák

Jaký je Váš názor na účast českých vojáků v Afghánistánu?

Já si myslím, že na rozdíl od Iráku, což byla doopravdy podle mého názoru nezodpovědnost a bylo rozumné, že se Česká republika držela zpátky v angažovanosti v téhle válce, tak ta afghánská mise je plně v souladu s bezpečnostními zájmy České republiky. Hrozba, kterou představuje hnutí Tálibán, je vážná. Oběti vojáků jsou samozřejmě tragédií, zejména pro jejich rodiny, ale i tak si myslím, že to je nezbytná daň, kterou musíme platit za to, že máme spojenecké zavázky a měli bychom být spolehlivým a důvěryhodným spojeneckým partnerem.

Takže v Afghánistánu se opravdu bojuje za Prahu, jak říká prezident Miloš Zeman?

To je jedna z mála věcí, v nichž bych s prezidentem Zemanem skoro souhlasil.

V jedné z diskusí jsem zaregistroval názor, že Spojené státy budou v Afghánistánu bojovat do posledního českého vojáka. S tím souvisí názory, že to je válka USA, jejíž beznadějnost už jiné státy poznaly a své vojáky stáhly či stahují, jen my ne. Tihle diskutující píší o tom, že jde o žoldáky, kteří na cizím území bojují za zájmy jedné velmoci. Co si o tom myslíte?

To podle mého pravda není. Odchod vojsk NATO byl koordinován s ostatními členskými státy a v tomhle smyslu si myslím, že česká mise není výjimkou. A vyčítat vojákům, že jsou žoldáci, je svědectví o tom, že si ten dotyčný vůbec neuvědomuje, k jakému vývoji v armádě došlo. Moderní armáda nemůže být jiná než profesionální a placená, protože složitost techniky, kterou ti vojáci obsluhují, je taková, že představa, že běžný voják základní služby s pártýdenním výcvikem by byl schopný obstát v boji, je naprosto směšná. Celý argument, který spočívá v tom, že se vyčítá lidem nasazeným v Afghánistánu, že jsou žoldáci, je falešný od samého počátku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…