Trestní oznámení na Kliniku. Víme více

02.06.2016 13:29

ROZHOVOR Hned čtyřikrát byla nahlášena bomba, Žižkov uzavřela policie, squatteři se přivazovali k sudům. Zástupci místní pražské části už mají Kliniky evidentně dost. Na neřešenou situaci s nelegálním pobytem squatterů v objektu se rozhodli upozornit trestním oznámením. „Varovali jsme před tím, aby se Praha 3 nestala bojištěm extremismu, a teď se naše obavy naplňují. Stížnosti z řad občanů se kupí, zároveň obavy a neklid,“ uvedl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu, který ParlamentnímListům.cz poskytl rozhovor.

Trestní oznámení na Kliniku. Víme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solidární pochod za zachování centra Klinika, kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl prodloužit smlouvu

Anketa

Která televize vytváří nejdůvěryhodnější zpravodajství?

1%
96%
hlasovalo: 15416 lidí

Vy dlouhodobě poukazujete na problémy spojené s činností tzv. autonomního sociálního centra Klinika, který squatteři obývají od konce roku 2014. Nejdřív jim objekt Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na rok půjčil, pak výpůjčku neprodloužil a od 3. března jsou aktivisté v budově nelegálně. V minulém rozhovoru jste zmínil: „Dodnes nevíme, kdo tuto organizaci reprezentuje, vnímám jako bezpečnostní riziko to, že nevíme, kdo se v tom prostoru pohybuje.“ Teď podává Praha 3 trestní oznámení v souvislosti s Klinikou. Co je obsahem?

Trestní oznámení je rozděleno na tři části. První část je šíření poplašné zprávy, druhá neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytového prostoru a poslední část se týká schvalování trestného činu, to znamená laicky řečeno přehlížení toho, že se někde děje asi trestný čin a není konáno. Oznámení je v podstatě směrováno na různé úřady i lidi, kteří se této problematiky, ať už aktivním nebo pasivním způsobem, účastní.

My, jako městská část, jsme svolali na příští pondělí, na devátou hodinu bezpečnostní grémium, kde jsme požádali o přítomnost ministra financí Andreje Babiše, zároveň pana ministra Chovance, paní ředitelku ÚZSVM a také policejního ředitele, aby nám objasnili, jak hodlají dál v této věci postupovat. Zprávy od jednotlivců se liší a vše vypadá tak, že vlastně někdo buď neplní to, co má, nebo dává zkreslené informace.

Než se dostaneme k jednotlivým bodům oznámení, proč jste se nakonec rozhodli řešit situaci tímto způsobem?

V posledních čtrnácti dnech byla ohlášena na Praze 3 bomba v objektu Klinika 60 už po čtvrté. V prvních dvou případech policie zasahovala přes čtyři a půl hodiny, uzavírala centrální část Žižkova, mnoho občanů se nemohlo dostat domů, nevěděli, co se bude dít.

Stalo se i to, že když byla oblast uzavřena, „klinikáři“ přivezli na místo během večerních hodin hudbu a když přijížděla policie, aby je zachránila, naplnili sudy cementem a k nim se přivázali. Další byli na střeše a nechtěli ji opustit, a to i v době, kdy hrozilo nebezpečí jak jim, tak dalším občanům.

Varovali jsme před tím, aby se Praha 3 nestala bojištěm extremistmu – a teď se to dle našeho stanoviska naplňuje. Stížnosti z řad občanů se kupí, zároveň obavy a neklid. Na tohle na Žižkově nikdo zvyklý nebyl.

Takže v podstatě nahlašování bomb, tedy šíření poplašné zprávy, se týká první část trestního oznámení, pojďme dál, k neoprávněnému zásahu. Můžete vysvětlit důvod této části?

Uživatelům Kliniky vypršela smlouva o výpůjčce v únoru. Úřad (ÚZSVM) několikrát hlásil, že podal žalobu, a že má i od soudu předběžné opatření na vyklizení objektu a každodenně žádá Policii České republiky, aby konala. Divíme se, proč k tomu nedochází, proč policie nechce vykonat předběžné opatření. Navíc, když byly nahlášené bombové útoky, policie uvádí, že objekt vyklidila a předala vlastníkovi. Jenže následně došlo k trestnému činu – a to k vloupání do cizího objektu. Podle mých informací byl totiž objekt uzamčen, vyklizen, byly sepsány majetkové movité předměty a následně squatteři pronikli násilným způsobem do objektu.

A ještě poslední část, tedy schvalování trestného činu…

To je spíš povzdech. Pokud by byl naplňován předešlý bod, který jsem popsal, a policie nebo vlastník nekonala, pak se domníváme, že jde o schvalování trestného činu. Ke všemu jsou důkazy veřejně dostupné.

Vládní komise, která vyhodnocuje potřebnost majetku pro stát, ve středu zrušila své usnesení, kterým objekt Kliniky přidělila k užívání Ministerstvu práce a sociálních věcí a budova bude opět nabídnuta státním institucím. V minulém rozhovoru jste zmiňoval, že máte svázané ruce, protože není budova vaše. Budete mít teď o ni zájem?

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v momentě, když má nějaký objekt či pozemek, který je neužíván, tuším jednou za čtvrt roku nabízí tyto majetky složkám státu na tzv. dislokační komisi. Asi na předposledním jednání vyjádřilo MPSV zájem o budovu s tím, že by tam mohlo vzniknout jedno z jejich pracovišť. Po politických tlacích ze Strany zelených a Pirátů zájem upadl a pak se, v uvozovkách, rozehrála hra o to, že by Kliniku mohlo odkoupit nebo směnit hlavní město Praha. 

Přímá nabídka na naši městskou část nebude. Pravdou je, že prvoplánově tento objekt nepotřebujeme a pokud bychom se o něj měli zajímat, bude to spíš z donucení situace a tahle aktivita by zrovna nemusela potěšit daňové poplatníky Prahy 3. Co se týká sociálních služeb, máme je maximálním způsobem pokryté. Pokud by k takovému rozhodnutí došlo, chtěli bychom objekt ve vyklizeném stavu – ne s lidmi, kteří ho obývají.

Ale na tom všem je pro nás nejvíce zarážející, že stát není schopen se vypořádat se situací a vlastním majetkem. Dává tím podle mě velmi negativní signál všem občanům, kteří dodržují zákony této republiky. Klademe si otázku, proč si stát není schopen se situací poradit – a to vedlo k podání trestního oznámení o podezření ze spáchání trestného činu.

Z aktuálního průzkumu na téma Klinika:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

7:44 Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

ROZHOVOR Když budu chtít ideologii, zapnu ČT24. Když chci informace, rozhlédnu se jinde. Estráda Mil…