Když se vrátíme k samotnému průběhu událostí v Turecku v noci z pátku na sobotu. Nejprve se zdálo, že puč může vyjít, pak se Erdogan spojil s místní CNN, vyzval lidi, aby šli do ulic a nastal zvrat. Někteří analytici se pozastavovali nad amatérským průběhem ze strany pučistů atd. Zaznívají dokonce šíleně znějící scénáře, že si vše prezident zorganizoval sám, aby měl důvod upevnit moc. Takže, jak na vás události působily a co k tomu říci s odstupem několika dnů?
Máme jen zprostředkované informace z veřejných zdrojů. Ale jaký na mě průběh dělá dojem? Nemyslím si, že by si prezident Erdogan vše objednal nebo vymyslel, ale domnívám se, že přes zpravodajské služby věděl, že se něco takového stane. A to umocnil tím, že měl v den puče přesný seznam stovek soudců, které odvolává, stovek důstojníků a generálů, které postaví mimo službu, stovek lidí, kteří pracují na ministerstvu vnitra, měl dokonalý přehled a během několika hodin udělal politickou čistku v mocenské struktuře justice, vnitra a armády. To nemohl vytvořit v noci, kdy probíhal puč.
Zatčených jsou v Turecku tisíce a počty se stále zvyšují, režim navíc prý zatýká i své kritiky, kteří s pučem neměli nic společného. Podobný otazník visí nad téměř třemi tisíci zadržených soudců. Hovoří se o zavedení trestu smrti, dojde k tomu? A co se podle vás s Tureckem v dohledné době bude dít?
Podle mého názoru Turecko ví, že nevstoupí do Evropské unie, určitě ne v dohledné době, protože to nemůže projít podporou všech členských států. Tento můj názor je umocněn tím, že největší podporovatel vstupu Turecka do struktur EU Velká Británie požádala o vystoupení z Unie. Myslím si, že prezident Erdogan zavede trest smrti za mohutné podpory většiny obyvatelstva. Nebude hledět na to, co si myslí Rada Evropy, nebude se pozastavovat nad tím, co bude říkat EU, a ví, že bude muset oželet smlouvu o bezvízovém styku na základě biometrických prvků. To bude v uvozovkách jediná sankce, která přijde.
Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová na základě debat v Turecku varovala Ankaru, že země, kde funguje trest smrti, nemůže být členem EU. Máme tomu rozumět i tak, že Brusel i v této chvíli stále operuje s variantou, že by Turecko do Unie vstoupilo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá