Úpadek, rozklad a krádež, láteří Špidla. Mluví i o Klausovi a Zemanovi

11.03.2013 6:51 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý český premiér, někdejší eurokomisař a expředseda sociální demokracie Vladimír Špidla říká, že po příštích sněmovních volbách, pokud je vyhraje ČSSD, jak věří, bude muset nová vláda rychle obnovit funkčnost státu. A přiznává, že už před pár lety vyzýval senátory, aby podali ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause kvůli tomu, že odmítal podepsat Evropskou sociální chartu.

Úpadek, rozklad a krádež, láteří Špidla. Mluví i o Klausovi a Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

„Podle mého názoru zašel daleko,“ hodnotí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Vladimír Špidla dnes už bývalého prezidenta Václava Klause. A co říká na jeho nástupce Miloše Zemana? „Je to politická síla, kterou musíme vzít v úvahu a se kterou si budeme muset poradit.“

Souvisí podle vás současná rekordní nezaměstnanosti především s nepříznivým vývojem ekonomiky nebo k tomu přispěla i politika Nečasovy vlády?

Samozřejmě, že současná rekordní nezaměstnanost je jedním z důsledků špatné politiky vlády. Kdyby platila hypotéza obecné ekonomické situace, tak nezaměstnanost musí být ve všech zemích stejná. Ale máte třeba Španělsko, kde je padesát procent mladých bez práce, a na druhé straně Rakousko, které od roku 1970 nikdy nemělo vyšší míru nezaměstnanosti než pět procent. Takže je zřejmé, že vysoká nezaměstnanost u nás je důsledkem chybné hospodářské politiky vlády a chybné politiky služeb zaměstnanosti. Samozřejmě že nezaměstnanost nelze zcela vyřešit, ani v Rakousku nemají nulovou nezaměstnanost, ale je rozdíl, když my máme míru nezaměstnanosti mládeže třiadvacet procent a Rakušani osm. To je rozdíl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…