Uznávaný expert: V Evropě se vytváří nenásilné islamistické struktury. Mohou odsuzovat terorismus svých souvěrců, ale...

04.02.2017 11:01 | Zprávy

ROZHOVOR Masa bojovníků Islámského státu, kteří se budou navracet, se bude snažit své násilné zkušenosti předat mladé generaci v Evropě. A pokud nebude nablízku bojový konflikt, kde by se mohli realizovat vojensky, budou staří i noví bojovníci aktivnější na „evropské frontě“. Takto hovoří profesor Masarykovy univerzity v Brně a často citovaný odborník na terorismus a extremismus Miroslav Mareš.

Uznávaný expert: V Evropě se vytváří nenásilné islamistické struktury. Mohou odsuzovat terorismus svých souvěrců, ale...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Politolog zabývající se extremismem a terorismem Miroslav Mareš

Lze Islámský stát (IS) a jeho obyvatele přirovnat k husitům, jak to třeba dělá arabista Petr Pelikán?

Dějiny umožňují dělat různé paralely, po takto dlouhé době ale bude každé historické srovnání současně i kulhat. Pokud bych chtěl najít styčnou plochu, tak bych ji viděl v silném náboženském přesvědčení. Rozdíly jsou ale zřejmé. Z husitského hnutí se přes mnohé excesy vyvinula humanistická nosná idea a současná tolerantní husitská církev. Z nenávistných prohlášení IS to nelze předpokládat. To ale souvisí i s nestejnou podstatou srovnávaných fenoménů. Nepovažuji se za odborníka na husitské období, ale je třeba vidět, že husitské hnutí bylo fragmentováno a jednotlivé složky se stavěly proti druhým, o čemž svědčí i likvidace adamitů. Vzniklo několik husitských státních útvarů a organizací.

Islámský stát je specifickým výhonkem militantního džihádismu a doposud působí jako ideově-teologický monolit. Rozdíly jsou markantní i v dalších oblastech. Strategicky husité nepoužívali terorismus rozvracející „zezdola“ vládnoucí moc, tedy odborně subverzivní terorismus. Ano, při svých taženích mnohdy šířili strach mezi svými oponenty. Brutalita jejich postupů při vojenských výpravách i při likvidaci vnitřních nepřátel však odpovídala dobové kultuře. Křižáci také využívali teror. Islámský stát se snaží násilnostmi a jejich medializací předstihnout své oponenty. A takticky husité rozvinuli tehdy velmi moderní vozovou hradbu, což byl pokrokový způsob boje v hlavní bitvě. Islámský stát tak zásadní taktické moderní inovace na bitevním poli nemá. Sebevražedné vozy naplněné výbušninami najíždějící na pozice protivníků jsou nesrovnatelné s dobovým přínosem vozové hradby.

Souhlasíte s tím, že u teroristů se většinou kloubí radikalismus, slepá víra, ale i psychické poruchy osobnosti jako například sociopatie?

Nemyslím si to. Jedná se o komplexní vliv společnosti, v níž se určitá osobnost pohybuje. Pokud začnou být masově akceptovány teroristické přístupy k prosazování zájmů, ovlivní to větší množství jedinců než jen sociopaty. Soudobá islamistická scéna v Evropě je toho důkazem. Ale samozřejmě psychické problémy a frustrace mohou k podpoře terorismu přispět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Pospíšil: Někdejší komunističtí papaláši nesmí mít možnost se dostat do vrcholné politiky

Dobrý den, myslíte, že je to demokratické kdo zastává nějakou ideologii, i když si o ní můžu myslet své, kandidovat? A proč teď? Vždyť komunisté jsou v politice od 90. let a jejich popularita zase narůstá - nebo právě proto to navrhujete? Co se ale spíš zamyslet nad tím, proč je dnes lidé stále volí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babišův plán s ČT po volbách? Šichtařová souhlasí se škrty

18:20 Babišův plán s ČT po volbách? Šichtařová souhlasí se škrty

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Clům i zbytečným regulacím bychom měli říct jasné ne, říká ekonomka Mar…