Vážné varování pro bojovníky, kteří se chystají na Ukrajinu. Vysoce aktuální. Promluvil veterán z Afghánistánu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

19.04.2022 17:35 | Rozhovor

Ruské vedení se dostalo do situace, kdy už nemůže couvnout, protože si musí zachovat tvář. A tak bude jen eskalovat svou agresivní politiku, aby bylo dosaženo alespoň nějakých dílčích úspěchů. Tak přemýšlí vojenský veterán Miroslav Lidinský, který při boji v afghánské provincii Hellmand přišel o nohu. Bude to sice stát obrovské lidské ztráty a neuvěřitelné materiální škody, jak říká dál, ale ruským režimem bude vše prezentováno jako vítězství.

Vážné varování pro bojovníky, kteří se chystají na Ukrajinu. Vysoce aktuální. Promluvil veterán z Afghánistánu
Foto: Archiv ML
Popisek: Miroslav Lidinský, když bojoval v Afghánistánu

Proč už moc nechcete současné konflikty komentovat?

Trošku jste mě zaskočil. Upřímně říkám, že těch komentářů je v poslední době strašná spousta a dokonce od lidí, od nichž bych to vůbec nečekal. Ne proto, že by nebyli fundovaní, ale proto, že se vydávají na tenký led. Každý z nich má doma pravděpodobně křišťálovou kouli a dokáže všechno predikovat.

Tady se hraje vysoká hra, která balancuje na hranici globální katastrofy, armageddonu a každý ví, jak to dopadne. Při vší úctě k akademickému prostředí, tak lidé z kateder teoretizují, jak by to mohlo být, přitom víme, že vojenské štěstí je velmi vrtkavé. Splnění určité vojenské operace záleží na mnoha faktorech. Pokud se některé faktory obrátí proti vám, tak i skvěle naplánovaná operace může dopadnout špatně. Vše se tedy může povést, ale i nemusí.

Má s tím něco společného i současné potlačování svobody slova?

Nevidím to tak. Svoboda slova je u nás, i když to tak nevypadá, stále nadstandardně zachována. A myslím si, že se každý může svým způsobem vyjádřit. I když chápu, že poslední globální události jako covid anebo ruská agrese na Ukrajině nahrávají tomu, že veřejný názorový prostor je mnohem více sledován. Nicméně ještě v hospodě za nikým nestojí špicl a neposlouchá, co se povídá, jak tomu bylo ve slavné scéně ze Švejka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný v čele ČT? Od Petrova zaznělo proč ano

8:08 Železný v čele ČT? Od Petrova zaznělo proč ano

„Co chcete řídit? To se řídí samo. Žádného ředitele redakce zpravodajství a publicistiky do svých vn…