Všechny vyspělé státy sledují dezinformace, říká Helena Langšádlová. A potřebujeme prý také aktivnější soudy při rušení webů

08.01.2017 18:02

ROZHOVOR Na internetu a na sociálních sítích se v poslední letech objevuje mnoho dezinformací, myslí si místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Žel je to tak, že v tuto chvíli je Česká republika především pod útokem ruského vlivu, který umně využívá nových sociálních sítí k šíření mnoha dezinformací,“ prozradila ParlamentnímListům.cz. I proto podporuje vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Kromě toho je zastánkyní i občanského vzdělávání. „Abychom rozuměli fungování demokracie, měli vyvinutější kritické myšlení a podobným propagandám nepodléhali,“ doplnila.

Všechny vyspělé státy sledují dezinformace, říká Helena Langšádlová. A potřebujeme prý také aktivnější soudy při rušení webů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová
reklama
Na ministerstvu vnitra od pondělí funguje centrum, které má bojovat s terorismem a dezinformacemi na internetu. Jak se na něj díváte, je potřebné, případně proč?
 
Vznik tohoto centra podporuji. Jsem přesvědčená o tom, že je potřebné. Protože na sociálních sítích, na internetu se v posledních letech objevuje spousta dezinformací. Je potřeba, aby je Česká republika sledovala, stejně jako to dělají všechny vyspělé státy.
 
Na koho bude podle vás centrum hlavně zaměřeno?
 
Žel je to tak, že v tuto chvíli je Česká republika především pod útokem ruského vlivu, který umně využívá nových sociálních sítí k šíření mnoha dezinformací.
 
Je ruská propaganda skutečně tak účinná a nebezpečná?
 
Vyhodnocují to tak i mnohé jiné evropské státy. Intenzivně se tím zabývají například v Německu, kde zaznamenali velké množství informací, které jsou šířené z Ruska. Zabývá se tím i NATO, proto vzniklo centrum excelence v Rize. Zabývají se tím i ostatní státy koordinovaně, takže má vzniknout nové centrum pravděpodobně ve Finsku, v Helsinkách. Mluvila jsem o tom před Vánoci s panem generálem Pavlem, který navštívil Poslaneckou sněmovnu, a také Severoatlantická aliance s těmito riziky počítá. 
 
Myslíte ale, že lidé, kteří dejme tomu těmto dezinformacím či ruské propagandě věří, změní své názory na základě tohoto centra?
 
To nejsem v tuto chvíli schopna posoudit, protože centrum začíná teprve pracovat. Ale myslím, že kromě tohoto centra mají být aktivní i státní zastupitelé a soudy. Protože jsou to jenom soudy, které by měly zasahovat například při rušení těchto webů. Samozřejmě i policie a státní zastupitelství.
 
Politolog Lukáš Jelínek, ač chápe důvody zřízení tohoto centra, má obavu z toho, že Češi jsou mimořádně hákliví na to, když jim někdo vnucuje nějaký názor. A raději by investoval peníze do výuky občanské výchovy a společenských věd. Vy máte besedy i se studenty, co si o tom myslíte?
 
Jedno nevylučuje druhé. Jsem dlouhodobě velkým zastáncem občanského vzdělávání, které by se nemělo týkat pouze působení ve školách. Ale potřebujeme občanské vzdělávání tak, jak ho mají v mnoha evropských státech. Velmi úspěšně ho mají v Německu či Nizozemsko. Potřebujeme se, ať už politici, tak i občané, voliči, v této oblasti ještě hodně vzdělat, abychom rozuměli fungování demokracie a měli vyvinutější kritické myšlení a právě podobným propagandám nepodléhali. Takže kromě toho centra, které vzniká na ministerstvu vnitra, věřím, že bude, jak už jsem říkala, aktivnější policie, státní zastupitelství a soudy. Na druhou stranu potřebujeme rozvíjet občanské vzdělávání. Teď tato agenda připadla pod pana ministra Chvojku, doufám, že bude v této oblasti aktivní a předloží strategii občanského vzdělávání.
 
Nemůže být centrum zneužito k předvolebnímu boji? Je pod ministrem vnitra, nyní je to Milan Chovanec (ČSSD), po volbách jím může být zase někdo jiný...
 
Parlamentní strany musejí být velmi ostražité. Chceme jako poslanecký klub TOP 09 se ještě blíže seznámit se záměry tohoto odboru. Ale tak, jak jsme doposud o něm získali informace, podporujeme jeho vznik a budeme samozřejmě i nadále sledovat jeho činnost.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetik: Vrbětice? Nečekejte od Německa akci. Zdražení plynu se nebojte

10:36 Energetik: Vrbětice? Nečekejte od Německa akci. Zdražení plynu se nebojte

ROZHOVOR Z opozice můžeme v důsledku kauzy Vrbětice pozorovat volání po zmenšení energetické závislo…