Podívejme se nejprve na aktuální věc kolem miliardy v bitcoinech pro stát přes Blažkovo Ministerstvo spravedlnosti. Je tam celá řada podivností, nezodpovězených otázek. Do toho premiér Fiala sám prozrazuje, že se na tom podílely další státní orgány a možná někdo zneužil stát, a povolává prý tajné služby, které ho přitom měly informovat už dávno. Jak na vás to celé působí?
Předesílám, že veškeré informace mám z otevřených zdrojů. Chování a vystupování pana premiéra mi dokumentuje a potvrzuje jenom to, co si dávno myslím. Tedy že pan premiér spoustu věcí neví a v podstatě nic neřídí. Jeho okolí mu spoustu věcí ani neříká. V momentě, kdy tahle vláda nastoupila, někteří lidé v ODS i mimo velice rychle pochopili, že pan premiér je nejraději, když nic neví a nemusí se vyjadřovat. Tak se podle toho zařídili a teď to vybublalo na povrch způsobem, který může zavalit i samotného premiéra.
Celá kauza má dvě roviny. Ta první je o tom daru vysokému státnímu úřadu, tedy Ministerstvu spravedlnosti, což samo o sobě dává strašný umělecký dojem. A to se nebavím o tom, jestli bylo porušeno právo nebo to má nějaké neprávní, či dokonce protiprávní konotace. Druhá rovina je o tom, co se postupně dozvídáme, kdy se kauza loupe jako cibule a jednotlivé vrstvy vyvstávají na povrch. Například otázky, zda tam jsou nějaké další finanční toky, protože se najednou nemluví o třech miliardách, ale o dvanácti miliardách. Je vůbec někdo schopen rozkrýt, kde, jak, komu, za co a kudy tekly nebo netekly z těchto objemů nějaké peníze. To bude možná nejzajímavější. Nejde přitom o věc, kterou půjde rozkrýt za dny nebo týdny. Potrvá to déle. Z chaotického vystupování členů vlády, ať už je to pan premiér nebo pan ministr financí, cítím, že oni to cítí jako daleko větší průšvih, než si mohli na začátku myslet.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka