Zastupitel Svobodných Štampach: Občanovi důvěřujeme. Svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce

08.06.2022 18:33 | Glosa

Ani poté, co se zastupitelé hlavního města Praha shodli na zpřísnění vyhlášky omezující konzumaci alkoholu na veřejnosti, neutichá diskuse o tom, zdali metropole potřebovala rozšířit počet míst, na kterých jsou všechny alkoholové nápoje zapovězeny. „Nechceme občana převychovávat, chceme, aby se mohl ve veřejném prostoru „svobodně pohybovat a žít“. Občanovi důvěřujeme, že se bude chovat zodpovědně, jelikož svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce,“ myslí si Tomáš Štampach, zastupitel hlavního města za Svobodné. Právě Svobodní přijetí nové vyhlášky ostře kritizovali.

Zastupitel Svobodných Štampach: Občanovi důvěřujeme. Svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce
Foto: Archiv Tomáše Štampacha
Popisek: Pražský zastupitel Tomáš Štampach (Svobodní)

Praha zpřísnila pravidla konzumace alkoholu na veřejnosti. Jako Svobodní jste se proti úpravě této pražské vyhlášky ostře vymezili. Co vám na zákazu popíjení alkoholu vadí nejvíce?
 
Na celou problematiku je se třeba podívat minimálně ze dvou úhlů pohledu. Za prvé je to samotný zákaz, respektive rozšíření míst se zákazem pití alkoholu na veřejnosti. Filozofií Svobodných je naopak minimalizace všelijakých zbytečných nařízení, příkazů, zákazů. Nechceme občana převychovávat, chceme, aby se mohl ve veřejném prostoru „svobodně pohybovat a žít“. Občanovi důvěřujeme, že se bude chovat zodpovědně, jelikož svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce. Za druhé nám vadí nejednoznačný výklad samotné vyhlášky. Není zřejmé, co je myšleno pojmem otevřená láhev či v seznamu zakázaných míst je uvedena cyklostezka v blízkosti herních prvků. Ale jakou vzdáleností je definována blízkost herních prvků? Kolega Jiří Kubíček pak dokonce objevil, že jedno „zakázané místo“ na Praze 7 vůbec neexistuje. A takto bychom mohli pokračovat. Snažíme se tak upozornit, že textem přijaté vyhlášky mohou být šikanováni a postihováni slušní lidé, kteří v horkém letním dnu půjdou po Praze v ruce s kelímkem piva či si v parku udělají piknik s lahvinkou vína.   
 
 
Bylo podle vás vůbec zapotřební přistupovat ke zpřísňování této vyhlášky? Odůvodnilo podle vás dostatečně přesvědčivě vedení magistrátu nutnost této změny?
 
Z mého pohledu je zpřísňování stávajícího znění vyhlášky naprosto zbytečné. V aktuálním znění je uvedeno přibližně 800 adresných míst se zákazem popíjení alkoholu a dále pak prostranství v blízkosti škol, zdravotnických zařízeních či MHD. Jedná se tak o již značnou část Prahy a zároveň je textově vše jednoznačné, jelikož se jedná o zákaz konzumace alkoholu v daných místech, nikoliv o držení „otevřené lahve“. Náměstek Hlubuček, který byl předkladatelem této vyhlášky, argumentoval, že je třeba vymýtit negativní jevy spojené s konzumací alkoholu na veřejnosti typu vandalismu a rušení nočního klidu. Nechápu, proč je ale potřeba schvalovat a zpřísňovat vyhlášku o konzumaci alkoholu s ohledem na ničení veřejného majetku. Pokud někdo deoluje majetek, tak na to snad máme dostatečné vyhlášky a zákony a není třeba kvůli tomu omezovat ostatní lidi zpřísňováním ne zcela souvisejících vyhlášek. Na tento argument jsem se však odpovědi nedočkal.  
 
Vedení hlavního města argumentuje především tím, že tímto krokem chce bojovat především proti nepřizpůsobivým občanům. Vám nevadí např. popíjení bezdomovců na zastávkách MHD nebo u metra?
 

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19797 lidí
Ruku na srdce. Myslíte, že zpřísněná vyhláška omezí popíjení bezdomovců na zastávkách MHD? Vždyť jak už jsem uváděl, toto chování má být postihováno i dle dosavadního znění vyhlášky. Jenže namísto toho, aby se někdo odpovědný tímto zabýval a konkrétní problém řešil, tak alibisticky přijde se zpřísněným textem vyhlášky, který v prvé řadě bude namířen proti slušným lidem. 
 
Nejde však jen o bezdomovce, noční popíjení v ulicích hlavního města je často rušivým elementem, na který si obyvatelé Prahy často stěžují. Neměly by podle vás přeci jen mít bujaré večírky v ulicích metropole nějaká pravidla, aby nedocházelo k nadměrnému obtěžování obyvatel Prahy?
 
Samozřejmě se mi také nelíbí opilecké chování některých jedinců. Ale víme, zda za to může samotná konzumace alkoholu na veřejném prostranství? Není to spíše tak, že se dotyčný opije v hospodě, stěží se z ní vymotá „po čtyřech“ a venku dělá „bordel“? Pokud se někdo nechová v souladu s dobrými mravy, ničí majetek, ruší noční klid, tak snad má zasáhnout městská policie. Na to není potřeba vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti. Vždyť se tímto např. zakazuje romantické pozorování východu slunce na náplavce se sklenkou vína. 
 
Velká diskuse se strhla především kolem toho, co se myslí zákazem mít u sebe otevřenou láhev alkoholu. Jaký je tedy konečný verdikt? Smí se po Praze nosit placatka s pálenkou? 
 
To vám bohužel neřeknu, jelikož to neví ani sám autor vyhlášky. Asi teprve čas ukáže, jak se text vyhlášky bude vykládat. Ale závěrem pak čtenářům mohu vzkázat, že sám se nadále v létě při procházce Prahou s chutí osvěžím čepovaným pivem do kelímku a v zimních dnech naopak vytáhnu na zahřátí placatku s mojí oblíbenou hruškovicí, ať už bude výklad vyhlášky jakýkoliv.  
 
 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

10:02 Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

„Byla to čistě rituální návštěva, která měla potvrdit naši absolutní loajalitu Washingtonu,“ hodnotí…