Zavádění demokracie? Generál Šedivý překvapivě o USA, Trumpovi, Iráku i minulosti

08.01.2020 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR „Jestliže společnost akceptuje diktátora nebo diktátorský režim, tak bychom neměli říkat, že je to nesprávné, a neměli bychom chtít dělat pořádek, protože ta společnost si musí najít, dříve nebo později, cestu sama,“ komentuje zahraniční dění bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Jiří Šedivý. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také zkritizoval Evropskou unii i NATO za neschopnost akce, která vede k tomu, že Spojené státy americké k rozhodnutí o útoku žádné svolení nepotřebují a jednají samy za sebe.

Zavádění demokracie? Generál Šedivý překvapivě o USA, Trumpovi, Iráku i minulosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

Jak hodnotíte leteckou akci Spojených států u Bagdádu, kdy zemřel generál Kásim Sulejmání, velitel elitních jednotek Íránu, a zástupce velitele šíitských milic Abú Mahdí Muhandis? Jaký je váš pohled?

Myslím, že akce nebyla dostatečně dobře promyšlená, a především nebyly domyšleny důsledky, které se už další den ukazují jako poměrně nepříznivé, a to celkové zvyšování napětí v regionu. Uvidíme, jak se bude vyjednávat, ale pravděpodobně bude trvat dlouho, než se situace dostane do nějaké stabilní a akceptovatelné úrovně.

Každopádně došlo k útoku na diplomaty na cizím území. Co o tom říká mezinárodní právo? Slýchám v rozhovorech, že šlo o teroristický útok, vraždu… Jak to vidíte vy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Elektro automobily

Že jsou předražené se shodneme. Ale co s tím? To, že to jako politik budete jen říkat je podle mě žalostně málo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel udělá, co bude muset. Vidlák ví, jak se hra hraje

4:44 Pavel udělá, co bude muset. Vidlák ví, jak se hra hraje

VIDLÁKŮV TÝDEN – Daniel Sterzik v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz odtušil, že zatím Andrej Babiš o…