Země nevzkvétá, vládne strach. Bašta vysvětluje, jak to chce změnit

08.01.2023 17:06 | Rozhovor

Na Nový rok Jaroslav Bašta přišel se starým výrokem Václava Havla, že naše země nevzkvétá. Naopak prý sledujeme všeobecný úpadek, který se skoro nikdo nesnaží zastavit. A to vede Baštu k názoru, že tento úpadek byl vlastně cílem. Cílem cizích zájmů a parazitů. V rozhovoru hovoří i o tom, jak se jim postavit.

Země nevzkvétá, vládne strach. Bašta vysvětluje, jak to chce změnit
Foto: archiv J. Bašta
Popisek: Jaroslav Bašta

V minulých dnech jsme si připomněli výročí vzniku Charty 77. I vy jste tento dokument podepsal. Vzpomenete si ještě na důvody, které vás k tomu vedly?

Od svého propuštění z vězení v roce 1972 jsem se pohyboval v opozičních kruzích. V roce 1976 jsem spolupodepsal protest proti soudu se skupinou Plastic People of the Universe, takže se na mne o Vánocích 1976 obrátil Petr Uhl s textem Základního prohlášení Charty 77, který jsem podepsal.

Překvapilo vás, jaká po zveřejnění Charty nastala vlna represí vůči opozici?

Petr Uhl to tehdy prorocky komentoval, že režim bude tvrdě reagovat. Měl pravdu.

Jaké důsledky měla Charta 77 pro vás osobně?

Abych pravdu řekl, tak prakticky žádné. K lopatě mě poslat nemohli, u ní už jsem byl. Tak se mne aspoň pokusili vyloučit z odborů (ROH). Ani to se jim nepodařilo, protože odborová schůze mě odmítla vyloučit. Jenom o pár let později v rámci akce Asanace se mě snažili donutit k vystěhování z republiky, což jsem odmítl. Po nějaké době ten nátlak vzdali.

Zaznamenal jsem i vzpomínky, že v Chartě byl trochu rozdíl být známým disidentem, o jehož zatčení se přes západní média mohl okamžitě dozvědět celý svět, a „řadovým“ rebelem, který podobné zastání neměl a bezpečnostní složky se na něm často o to více vyřádily. Máte také nějakou podobnou zkušenost?

Bydlel jsem tehdy v Praze, známý disident jsem sice nebyl, ale kromě občasných výslechů či jednoho pobytu v cele předběžného zadržení (v rámci té Asanace) jsem nic nezaznamenal. Jen později až v devadesátých letech jsem se dozvěděl, že byl návrh na mé trestní stíhání kvůli mým článkům z exilových časopisech. Měl jsem být vyšetřován a stíhán kvůli kontaktům na ideodiverzní centrály. Nakonec asi vyhodnotili, že by to mělo špatný dopad na jejich pověst. Nebo jsem prostě měl kliku.

V Chartě byly dominantně reprezentovány tři proudy, které původně měla zastupovat trojice mluvčích. Antikomunistický disent, underground a vyloučení komunisté z časů Pražského jara. Jak probíhalo soužití těchto tří dost odlišných proudů?

Neměl jsem problém se žádnou z těch skupin signatářů, jsem zvyklý mluvit se všemi bez podjatosti.

Jaká vůbec byla poptávka po funkci „mluvčího“? A přicházelo někdy do úvahy, že byste se jím stal vy?

Být mluvčím byla svým způsobem řehole a dodnes obdivuji všechny, kdo se toho ujali. Já jsem stavěl mosty a každý týden jsem pracoval někde jinde, takže to nikoho (ani mne) nenapadlo.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

anketa mluví za vše, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusečeněk , 08.01.2023 17:35:24
bašta je jediný slušný, vlastenec , s koulema, mozkem, mluví za drtivou většinu národa, chce zabránit naší likvidaci hladomorem, zmrznutím, válkou, proto nemá šanci vyhrát, amici určitě s naší židokavárnou rozhodli, kdo nás srazí do propasti, bude to stejný poslušný kašpárek jako byl havel, kikina, zeman, biden

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Policie nás neochrání.“ Novinář varuje, co může mezi lidmi zažehnout Rakušan

18:21 „Policie nás neochrání.“ Novinář varuje, co může mezi lidmi zažehnout Rakušan

Za této vlády klesla důvěra lidí v armádu, která se těšila po desítky let velké oblibě, což je v těc…