Žijeme v éře šílenství. Rusové panikaří ze své budoucnosti. Plácáte, xenofobové. A nenapadá mě slušné slovo pro... Laudát z TOP 09 upřímně

11.08.2015 10:55 | Zprávy

ROZHOVOR Vztah EU – Rusko je teď podle místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta v „ledovém očekávání“. USA válku nechystají. Sami mají kvůli válkám obří státní dluh. Čína se například s Ruskem vůbec nemazlí. Nedávno halasně uzavřená smlouva o plynu je pro Rusko údajně velmi nevýhodná. Naše země by měla pomoci křesťanům na Blízkém východě. Naše civilizace má křesťanské kořeny a bez kořenů podobně jako strom zahyne.

Žijeme v éře šílenství. Rusové panikaří ze své budoucnosti. Plácáte, xenofobové. A nenapadá mě slušné slovo pro... Laudát z TOP 09 upřímně
Foto: laudat
Popisek: František Laudát

Pojem „válka“ byl v minulých letech téměř ztotožňován s Ruskem. Když opadly emoce a jistá „pěna dní“, v jakém stavu jsou nyní záležitosti mezi Evropou a Ruskem? Byla Ukrajina jen malým nedorozuměním, nebo šlo o začátek ruské agresivity vůči Evropě, anebo, a to také slýcháme, šlo o promyšlený krok Západu k oslabení Ruska?

Pojem „válka“ byl ztotožňován nejen s Ruskem, ale i Islámským státem, Íránem, Irákem, Sýrií… Spíše jsme to po sovětské „bratrské pomoci“ vnímali více citlivě. Vztah EU – Rusko je teď v „ledovém očekávání“. Obě strany vyčkávají. Konflikt na Ukrajině se sune do fáze „zamrzlého konfliktu“. Rozhodně nešlo o malé nedorozumění. Ukrajinci, zejména v západní části, se prostě chtějí přidat k vyspělé Evropě. Nejsem znalcem ruské společnosti, ale ti, kdo jsou, mně říkají, že ruské elity panikaří z budoucnosti svého národa. Pokud to Ukrajinci vycítili, tak se jim ani nedivím. Na Ukrajině vládl proruský Janukovyč, korupce, oligarchové, bída a beznaděj. Mluvit o „promyšleném kroku Západu“ nepovažuji za pravdivý výrok. Tak všemocný „Západ“ není.

Rusko modernizuje své zbraňové systémy, NATO posiluje vojenskou přítomnost blízko svých hranic. Jak toto může dopadnout? Jsou zde úvahy, že Rusko napadne některé evropské země, přátelé Ruska naopak tvrdí, že válku chystají USA...

USA válku nechystají. Sami mají kvůli válkám obří státní dluh. Válka je dnes ekonomicky náročný podnik. Spíš haraší zbraněmi, aby předešly válce. Ta se dnes mezi mocnostmi nevede zbraněmi, ale hybridními formami.

My, pokud jde o obranu země, spoléháme na NATO. Je to dostatečná záruka naší obrany? Co by potřebovala naše armáda, od dob vstupu do NATO zeštíhlená? Před čím je naše armáda schopna nás jako taková sama ubránit? Jaké je reálné nebezpečí současných, třeba i nových forem války? Jak by se na ně měla naše země a její spojenci přichystat? Jsme připraveni z hlediska záchranářských, krizových a nouzových procesů v případě války chránit alespoň část civilního obyvatelstva?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …