Zimola prozradil, proč ČSSD ustupuje Babišovi a co očekává, že přijde

10. 8. 2014 13:00

NA HRANĚ S XAVEREM Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola okomentoval pro ParlamentníListy.cz současné politické dění na půdě sněmovny a prozradil, jak hlasoval v nedávno proběhlém vnitrostranickém referendu. Co se týče sankcí, které Rusko odvetně uvalilo na naše potraviny, věří jihočeský hejtman, že se EU k daným problémům postaví čelem a přijde s řešením.

Zimola prozradil, proč ČSSD ustupuje Babišovi a co očekává, že přijde
Foto: archiv kraje
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola
reklama

Jak s odstupem hodnotíte své rozhodnutí složit poslanecký mandát? Nebyla to chyba?
Já si stojím za svým rozhodnutím a určitě ho za chybu nepovažuji. Jsem rád, že jsem si práci poslance mohl vyzkoušet, ale jak jsem říkal v minulosti, ve funkci hejtmana si v této chvíli připadám užitečnější. Jsem blíže lidem a vidím konkrétní výsledky našeho úsilí, což mi dodává sílu a elán do další práce. Navíc ze situace, která nyní panuje ve sněmovně, opravdu nejsem nadšený a pochybuji, že bych ji jako jeden z mnoha změnil.

Jak si vysvětlujete, že se otázka kumulace funkcí zcela přestala řešit? Navzdory tomu, že ne všichni kolegové se souběhem funkcí mandát složili?

Je léto, sněmovna se baví jinými problémy a Hašek se Zimolou už v ní nejsou. Ne, ale teď vážně. V minulých dnech byly zveřejněny výsledky vnitrostranického referenda a jedna z otázek se přece týkala omezení kumulace funkcí. Jsem rád, jako jeden z předkladatelů zákona o klouzavém mandátu poslance, který tuto kumulaci řeší, že téměř 93 % hlasujících spolustraníků souhlasí, aby souběh funkcí byl omezen. Nejsem rád, že je dnes nabízena různá interpretace tohoto většinového názoru a obávám se, že ČSSD ještě čeká zajímavá debata.

Co podle vás ukázalo vnitrostranické referendum? Prozradíte, jak jste v jednotlivých otázkách hlasoval Vy sám?
Prozradím, za svůj názor se nestydím. Ale dříve, než řeknu, jak jsem hlasoval, chci poděkovat všem, kteří se referenda zúčastnili. Zkusili jsme si, jako sociální demokraté, tuto formu a myslím, že se povedla. A možná příště nebudeme řešit jen naše vnitrostranické záležitosti, ale odvážíme se zeptat i na programové věci. A teď k mým odpovědím. O kumulaci funkcí byla řeč již v předchozí otázce, v té se shodneme. Stejnou radost z výsledku mám i v případě otázky ohledně sestavování kandidátních listin. Domnívám se, že je jednoznačně správné, aby o podobě kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí, měst, krajů, Senátu i Poslanecké sněmovny rozhodovali v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném volebním obvodu. Otázka, na kterou mám jiný názor, se týká kvóty na kandidátkách. Jak je z výsledků ale vidět, nejsem v tomto názoru osamocen, protože počet pro a proti byl téměř vyrovnaný. Nedomnívám se, že je nutné stanovami určit, kolik žen musí být na kandidátce do zastupitelstva kraje či Poslanecké sněmovny. Kandidáti by měli být vybráni především podle jejich schopností a předpokladů vykovávat funkci. Samozřejmě podporuji, aby ženy vstupovaly do politiky a bylo posíleno jejich postavení na kandidátkách, v jižních Čechách to tak děláme a je to jen ku prospěchu věci. Ale nemohu neslyšet názory mnoha mých nejbližších kolegyň, které uráží, že by hlavní kvalifikací pro jejich zařazení na kandidátku mělo být jejich pohlaví. Říkají, že než tam být takto „povinně“ dosazené, tak raději kandidovat nebudou.

Bitva o služební zákon skončila de facto vítězstvím opozice, eurokomisařkou bude p. Jourová... atd. nepřijde Vám, že ČSSD postupně dobrovolně všechno odevzdává? Co na toto téma slyšíte od řadových členů?
Nejen od našich členů, ale i od našich voličů podobné názory slýchám a rozhodně z nich nejásám. Odpovídám, že někdy musíte udělat krok vzad, abyste vzápětí mohli udělat dva kroky dopředu. Pevně věřím, že hned po prázdninách budou ty mílové kroky dopředu vidět.

V týdnu jste se zastal bývalého ředitele NP Šumava Jiřího Mánka, který je současným vedením parku kritizován, že na Šumavě byly proplýtvány miliony korun. Vy považujete investice, které proběhly, za přínosné?
Postoji současného vedení parku opravdu příliš nerozumím. Chápu, že každý nový ředitel musí zkritizovat svého předchůdce, ale tento způsob kritiky, řečeno s klasikem, zdá se mi podivným. Označovat projekty, které slouží v prvé řadě návštěvníkům šumavských lesů a díky nimž získává park lepší image, jako proplýtvané peníze, už představuje velkou míru ideové pomýlenosti. Tvrdí-li nový pan ředitel parku, že nájemné na zachráněné hájence na Březníku by mělo být přes 40 tisíc měsíčně, aby se údajně rekonstrukce ekonomicky vyplatila, nezbývá mi než se ho zeptat, zda stejnou optikou budeme posuzovat ekonomiku divadel, muzeí, škol či nemocnic. Opravdu chceme všechno přepočítávat na peníze a nevidět, že se něco dobrého podařilo, a že nám za to jednou naše děti poděkují?

Šumava je aktuálním tématem i z dalšího důvodu, a to kvůli senátorskému návrhu zákona, který vláda na konci minulého měsíce neschválila. Z Vašich vyjádření je možné usuzovat, že toto rozhodnutí považujete za chybné. Je to tak?
Víte, o Šumavě vím dost a leccos jsem už kvůli ní zažil. A pochopil jsem, že bez nějakých pravidel to tam prostě fungovat nebude. Vážím si těch senátorů, kteří nepodlehli tlaku ekologistických křiklounů, navázaných na nejrůznější média, a přijali naprostou většinou návrh zákona o NPŠ. Alibistické řešení, navrhované ministrem životního prostředí, situaci na Šumavě nemá šanci uklidnit a je mi líto, že si to členové vlády neuvědomili. Ale není všem dnům konec – věřím ve zdravý úsudek poslanců při jejich hlasování o senátní normě v září.

Mnohé společnosti již vyjádřily obavy, že sankce, které EU uvalila na Rusko, mohou mít zásadní negativní dopad na výši jejich tržeb. Angažuje se kraj v řešení či uklidnění situace?
Znepokojení, které ohledně sankcí panuje, zcela rozumím. Jsem v kontaktu s mnoha podnikateli z našeho regionu, a vím proto o jejich problémech. Je to bohužel zřejmě jen začátek. Nicméně sázím na to, že se EU postaví čelem k těmto problémům a přijde s řešením. Jako bytostný Evropan si přeji, aby se situace co nejdříve uklidnila a aby EU, jejímž jsme členem, vyšla ze současné situace s pokud možno čistým štítem, jako silný a všemi respektovaný partner, nikoli jako nespolehlivý ad hoc spojenec kohokoli. Za kraj mohu říct, že budeme rozvíjet spolupráci se všemi regiony, které o ni budou stát a na této úrovni se budeme snažit minimalizovat škody jihočeských firem, které by mohly mít dopad na pracovní místa v kraji.

Jihočeské Madetě byly dokonce z hranic s Ruskem vráceny kamiony. Máte signály i z dalších jihočeských firem, že tyto sankce mohou poškodit jejich podnikání?
Případ Madety nám jasně ukazuje, jaké mohou mít sankce následky. Rusko je významným vývozním trhem i pro další firmy. Samozřejmě není v zájmu nikoho, aby embargo na dovoz vedlo k nucenému utlumování výroby a následnému propouštění. Na tyto firmy jsou navázány i další firmy a jejich dodavatelé - zemědělci, kterých se situace také znatelně dotkne. Obavy se jednoznačně zvyšují. Pak jsou tu samozřejmě i jihočeské firmy, kterých se sankce týkají přímo. Není to dobrá situace.

Premiér Sobotka a ministr financí Babiš přicházejí s návrhem, aby se snížilo DPH na potraviny. Souhlasíte, že je to dobrá cesta, jak podpořit českou ekonomiku?
V této fázi se zatím jedná o představení záměru s výhledem do buducnosti. Tedy pohybujeme se pouze v rovině úvah. Ale samozřejmě záměr považuji za přínosný, vždyť to je programový bod ČSSD! V porovnání s okolními státy je DPH na potraviny u nás výrazně vyšší a chceme-li nastartovat spotřebu, měli bychom daň snížit. Těší mě, že už si to uvědomuje i pan ministr Babiš.

Volby do zastupitelstev i Senátu se blíží, jak odhadujete šance ČSSD v Jihočeském kraji?
Nerad spekuluji a pouštím se do tipování. Věřím ale, že si sociální demokracie u nás v kraji povede dobře. Máme dobré kandidátky s lidmi, kteří se již osvědčili a ukázali, že umí dobře spravovat naše města a obce. Za poslední čtyři roky se i díky spolupráci s krajem podařilo mnoho dobrého a kdo chce, vidí. Snad lidé nepodlehnou falešnému mámení a nedají svůj hlas těm, kteří buď už zklamali, nebo jen líbivě mluví o tom, jak bude líp.

S jakým pocitem jste sledoval anabázi kolem hlasování o snížení daně z pohonných hmot? Jak byste se zachoval Vy, kdybyste byl ve sněmovně? O čem to svědčí?
Postup hlasování ve sněmovně se mi hrubě nelíbil. Především proto, že tímto příkladem zavádíme precedent, který může vést k tomu, že nakonec budeme zpochybňovat hlasování i s několikadenním zpožděním. Opakované hlasování je nebezpečným signálem do budoucna. Nepovažuji správné si ohýbat pravidla podle toho, jak se mi to zrovna hodí. A jak bych se zachoval já? No podle programu ČSSD! Sedmnácti poslancům proto rozumím a zbytek by si měl program připomenout.

Blíží se smutné výročí 12 let, kdy Jihočeský kraj, a samozřejmě nejen ten, zasáhly ničivé povodně. Jak se od té doby v kraji změnila protipovodňová opatření?
Změnila, a poměrně zásadně. Samozřejmě budování protipovodňových opatření není zdaleka u konce, není vše hotovo. V květnu tohoto roku jsme se společně s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou o tomto tématu bavili a řešili, jak postupovat v budování dalších opatření. Řešili jsme například možnost využití kapacity rybníka Rožmberk, s čímž ale souvisí změna v hospodaření. Také jsme se bavili o novele zákonů, které by v budoucnu mohly zabránit jak škodám na majetku, tak i ztrátám na životech. Je to ale běh na dlouhou trať a jsme tak v polovině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Luboš Xaver Veselý
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Komárek: Význam ČT padá a bude stále padat. Politici ho přeceňují. A zpravodajství? Ta tendenčnost z toho kouká jak lejno z košile. Lidé to vidí

8:05 Novinář Komárek: Význam ČT padá a bude stále padat. Politici ho přeceňují. A zpravodajství? Ta tendenčnost z toho kouká jak lejno z košile. Lidé to vidí

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Novinář, spisovatel a bývalý politik Martin Komárek byl u toho, kdy…